Fotó: Veres Nándor
Erdély a legbiztonságosabb régió Romániában a Storia.ro ingatlanközvetítő portál által végzett felmérés szerint, illetve a negyvenegy közül Csíkszereda a 7. legbiztonságosabb megyeszékhely. A városon belül Csíksomlyó a legveszélytelenebb.
2017. február 06., 11:082017. február 06., 11:08
2017. február 06., 13:062017. február 06., 13:06
A Storia.ro ingatlanközvetítő portál tavaly november és idén január között végzett összetett felmérést arra vonatkozóan, hogy melyek a legbiztonságosabb régiók, városok, illetve lakónegyedek Romániában. A felmérést közvélemény-kutatásnak is nevezhetnénk, ugyanis az eredményeket az adott területek lakóinak beszámolóiból állították össze.
A kutatást a D&D Research piackutató céggel együttműködve közel 94 ezer romániai férfi és nő megkérdezésével végezték: többek között azt vizsgálták, hogy mennyire tartják biztonságosnak, zajosnak, tisztának és költségesnek a lakhelyüket, illetve mennyire elégedettek a környéken található üzletek, intézmények, kulturális, oktatási és egészségügyi létesítmények, zöldövezetek tekintetében.
Az önbevallásos értékelések szerint a régiók szerinti leosztásban Erdélyt tartják a legbiztonságosabbnak, a sorban pedig a Körösök vidéke és Bukarest környéke következik. Az ellenkező oldalon Máramaros környékét és Moldvát tartják a legveszélyesebbnek. A megkérdezettek szerint a vizsgált 42 város közül Nagyvárad a legbiztonságosabb, ezt követi Brassó, Kolozsvár, Nagyszeben, Sepsiszentgyörgy és Temesvár. Csíkszereda a hetedik legbiztonságosabb város a felmérés szerint. Ezzel szemben Alexandria, Szucsáva és Szatmárnémeti bizonyult a legveszélyesebbnek, ez utóbbi és Resicabánya – amely a negatív lista tizedik helyét foglalja el – az egyetlen erdélyi város az utolsó tíz helyezett között.
Az ingatlanközvetítő portál lakónegyedek szerinti összeállítást is közölt. Csíkszeredában a legbiztonságosabb lakóövezetnek Csíksomlyót tartják, ezt követi a Kalász lakótelep, a városközpont, Zsögöd, a Jégpálya lakótelep, a Malom lakótelep, a Hősök utcai lakóövezet, Taploca, a Szeredai fürdő, a Natúr lakópark, az úgynevezett ultraközpont, utolsó helyen pedig a városszéli területek szerepelnek.
Bár a tanulmányban nem határozzák meg, mit értenek pontosan központi és ultraközponti rész alatt, meglátásunk szerint utóbbi a Szabadság térre és közvetlen környékére, a központ megnevezés pedig a Kossuth Lajos utca, a Petőfi Sándor utca és a Nicolae Bălcescu utca által körbezárt városrészre vonatkozik.
Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője megkeresésünkre elmondta, véleménye szerint a felmérés Erdélyre és Csíkszeredára vonatkozó eredményei teljesen megfelelnek a valóságnak, ugyanis Hargita megye az egyik legbiztonságosabb megye az országban.
„Nem ismerem a kutatás részleteit, de nem lep meg ez az eredmény, hiszen a bűncselekmények száma alacsony a megyében, és Csíkszeredában nem voltak súlyos erőszakos bűncselekmények” – magyarázta a szóvivő, hozzátéve, a nemrég közzétett évértékelőjükben részletesen tárgyalják a Hargita megyei közbiztonság részleteit.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság a 2016-os évre vonatkozó értékelésében kihangsúlyozta, az intézmény egyik fő célja a közbiztonság növelése és az állampolgárok védelme, illetve a törvénysértések megelőzése és ellenőrzése. A bűnmegelőzés érdekében tavaly 16 kampányt szerveztek a megyében, amelyek többsége a lakosság tájékoztatásán alapult (ilyen volt például a Számít a biztonságod, a Biztonságos vakáció, a Ne veszítsd szem elől a házad vagy a Védd meg lakásod és vállalkozásod! Élj biztonságban! elnevezésű kampány).
Az akciók sikerességét bizonyítja, hogy a 2015-ös évhez képest tavaly 7,95 százalékkal csökkent a bejelentett és a ténylegesen elkövetett bűncselekmények száma, illetve 7,38 százalékkal azoknak a bűncselekményeknek a száma, amelyek esetében bűnvádi eljárás is indult. A vagyon elleni bűncselekmények száma 12,13, a rablásoké 11,54, a lopásoké 9,54, a rongálásoké pedig 15,82 százalékkal csökkent. Az utcai bűncselekmények száma 10,33 százalékkal csökkent 2015-höz képest: kevesebb rablást, lopást és csendzavarást észleltek. A Hargita megyei utakon 7 százalékkal kevesebb súlyos baleset történt tavaly, így 15 százalékkal csökkent a súlyosan sérült és 30 százalékkal a könnyebben sérült személyek száma.
Csíkszereda alpolgármestere, Szőke Domokos érdeklődésünkre azt mondta, ő sem ismeri a felmérés részleteit, de mindenképp örvendetesnek tartja, hogy így éreznek a csíkszeredaiak.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!