Honnan jöttünk, ki vagyunk? Izgalmas témát feszegetett a csíkszeredai régész
Fotó: Nagy Lilla
Jelenleg két nagy elméletet tartanak számon a székelyek eredetét illetően: az egyik szerint a székelyek eredendően magyarok, a másik szerint pedig egykor más népekhez tartoztak, később csatlakoztak csak a magyarokhoz, majd elmagyarosodtak.
2024. augusztus 24., 09:052024. augusztus 24., 09:05
Zsúfolásig telt nemrégiben a csíkszeredai Mikó-vár egyik kiállítótere, de most nem egy kiállítás, hanem Botár István csíkszeredai régész A székelyek beköltözése című előadása miatt; a közönség nagy száma pedig arra enged következtetni, hogy a téma igenis foglalkoztatja a helyieket. Nem vitás, hogy
A történész szerint jelenleg két nagy elméletet tartanak számon a székelyek eredetét illetően. Az egyik elmélet szerint
Ez a két iskola birkózik egymással, mind a kettőnek vannak érvei és ellenérvei. Alapvetően két igen szélsőséges elméletről van szó, hiszen
A másik elmélet szerint pedig idegenektől származunk, a szkítáktól, mások szerint a hunoktól, az avaroktól, a kabaroktól, a bolgároktól, vagy éppen a románoktól. Tehát van ez a feloldatlan ellentmondás a történetírásban, Botár István pedig ezeket ismertette. A szakember kihangsúlyozta, hogy bármi is legyen a székelyek eredetkérdésére a válasz, egy biztos:
A felvetés abszurditását hangsúlyozva az előadó egy példát vázolt fel. „Melyik felsorolás hangzik furcsán? A székelyek, ácsok és kovácsok, vagy a székelyek, bolgárok, románok. A válasz egyértelmű, ezzel a székelység mibenlétére választ is kaptunk, a történet azonban itt nem áll le, ugyanis
Fotó: Nagy Lilla
Ahhoz, hogy az eredetkérdésre választ találjunk, elengedhetetlen az adott nép beszélt nyelvének meghatározása. Éppen erre való a nyelvtörténet, amely tudományág azzal foglalkozik, hogy egy adott nyelv állapota hova vezethető vissza, azaz miből keletkezett a ma ismert formája a nyelvünknek. Éppen egy ilyen szótörténeti jelenséggel magyarázza Keszi Tamás magyarországi nyelvész a székelyek magyar eredetét is, miszerint
Eszerint az elmélet szerint ugyanis
Hakan Aydemir török nyelvész szerint azonban a székelyek eredendően nem magyar nyelvűek, csupán hun eredetűek, csak később a mai Székelyföldön telepedtek le és magyarosodtak el.
Botár István szerint mindkét elméletnek vannak buktatói. Keszi Tamás elméletét nézve például a „józan paraszt ész” kérdőjelezi meg a felvázoltak hitelességét, ugyanis így azt feltételezhetnénk, hogy egy fél évszázad elegendő volt a „kóborlóknak” ahhoz, hogy egy külön identitást és közösségtudatot felépítsenek. „Az identitás ilyen könnyen nem alakul ki – hangsúlyozta az előadó –, nem beszélve arról, hogy az Árpád-korban már önálló népként említik a székelyeket.” Hakan Aydemir elmélete is meginog – húzta alá Botár –, ami szerint
„A székelyek nyelve mindig a magyar volt. Nincs másra bizonyítékunk” – hangsúlyozta Botár István. Az tény, hogy rengeteg törtök jövevényszót használunk, ami összezavarhatja az idegen kutatók fejét, de nem használunk többet, mint mondjuk a pozsonyi magyarok, ez pedig a magyar nyelvtörténet kérdése, nem a székelység eredettörténete.
Botár István három Árpád-kori krónikát hozott példának elbeszélő forrásként. Az egyik Anonymus 1210 körüli írása, ami szerint
Botár szerint Anonymus történetei között voltak fiktív elemek, de sosem állított valótlant, így történeti forrásként is felhasználhatjuk krónikáit. Egy másik ilyen krónika Kézai Simon 1285 körüli írása, amiből azt olvashatjuk ki, hogy
A harmadik elbeszélő forrás pedig Thuróczy Jánosé, miszerint
Bónuszként Botár megemlítette Benkő Loránd munkásságát is a témában, aki azt állította, hogy az oklevelek, helynevek és nyelvjárási adatok alapján az Árpád-kori Kárpát-medence peremvidékein, több területen azonosítottak székelyeket, így például délnyugaton Valkóban, Baranyában, Somogyban, Tolnában, nyugaton Vas és Zala vármegyében, északon Moson, Sopron és Pozsony megye területén.
Eszerint a mai székely székek nyelvjárása ezekhez a térségekhez kapcsolható: az udvarhelyi székelyek nyelvjárása valkói és baranyai kapcsolatokat mutat, a háromszéki, gyergyói és csíki őrségi nyelvjárási és helynévi kapcsolatot mutatnak, illetve a marosi székelyek őrségi és pozsonyi nyelvjárási kapcsolatokat.
A keddről szerdára virradó éjszaka segítséget kért az 112-es segélyhívó számon három fiatal, aki a Radnai havasokban kirándulva a Nagy-Pietrosz csúcs közelében táborozott, és egy medve megközelítette a sátrukat.
Habár már fél napja zajlik Tusnádfürdőn a 34. Tusványos, a hivatalos megnyitót ezekben a percekben tartják az Olt-folyó partján. Vasárnap hajnalig minden is a Bálványosi Nyári Szabadegyetemről és Diáktáborról szól.
Egész Szentegyháza gyászolja Filip Alettát, az örök gyerekfilist, huszárlányt, a Szent Gellért Alapítvány leglelkesebb önkéntesét, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház mindent tudó gyógyszerész-asszisztensét.
A Bolojan-kormány tervezett megszorításainak ismertetésekor egy fontos részlet eddig kimaradt: a jegyzőkre és a főépítészekre vonatkozó előírás akár egy országos közigazgatási reform előszobája is lehet. S ez a romániai magyarságra nézve veszélyes.
Berobbantotta 34. Tusványost a Hooligans és a Tankcsapda kedd este, a fesztivál nulladik napján.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezte kedden a korrupcióellenes ügyészség (DNA) az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét, Cristian Popescu Piedonét. Ez idő alatt Piedone nem láthatja el intézményvezetői feladatait.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
A kormány törvénymódosításokkal csökkenteni készül az állami vállalatok igazgatótanácsi tagjainak számát és korlátozni a juttatásaikat – jelentette be keddi sajtótájékoztatóján a miniszterelnök.
Informális találkozó keretében fogadja szerdán Ilie Bolojan miniszterelnök magyar hivatali kollégáját, Orbán Viktort.
Egy töltőn hagyott elektromos roller okozott hatalmas tüzet hétfőn egy nagybányai tömbházban. Tizenhét lakót evakuáltak, egy férfit és egy nőt pedig kórházba szállítottak füstmérgezési tünetekkel.
2 hozzászólás