Honnan jöttünk, ki vagyunk? Izgalmas témát feszegetett a csíkszeredai régész
Fotó: Nagy Lilla
Jelenleg két nagy elméletet tartanak számon a székelyek eredetét illetően: az egyik szerint a székelyek eredendően magyarok, a másik szerint pedig egykor más népekhez tartoztak, később csatlakoztak csak a magyarokhoz, majd elmagyarosodtak.
2024. augusztus 24., 09:052024. augusztus 24., 09:05
Zsúfolásig telt nemrégiben a csíkszeredai Mikó-vár egyik kiállítótere, de most nem egy kiállítás, hanem Botár István csíkszeredai régész A székelyek beköltözése című előadása miatt; a közönség nagy száma pedig arra enged következtetni, hogy a téma igenis foglalkoztatja a helyieket. Nem vitás, hogy
A történész szerint jelenleg két nagy elméletet tartanak számon a székelyek eredetét illetően. Az egyik elmélet szerint
Ez a két iskola birkózik egymással, mind a kettőnek vannak érvei és ellenérvei. Alapvetően két igen szélsőséges elméletről van szó, hiszen
A másik elmélet szerint pedig idegenektől származunk, a szkítáktól, mások szerint a hunoktól, az avaroktól, a kabaroktól, a bolgároktól, vagy éppen a románoktól. Tehát van ez a feloldatlan ellentmondás a történetírásban, Botár István pedig ezeket ismertette. A szakember kihangsúlyozta, hogy bármi is legyen a székelyek eredetkérdésére a válasz, egy biztos:
A felvetés abszurditását hangsúlyozva az előadó egy példát vázolt fel. „Melyik felsorolás hangzik furcsán? A székelyek, ácsok és kovácsok, vagy a székelyek, bolgárok, románok. A válasz egyértelmű, ezzel a székelység mibenlétére választ is kaptunk, a történet azonban itt nem áll le, ugyanis
Fotó: Nagy Lilla
Ahhoz, hogy az eredetkérdésre választ találjunk, elengedhetetlen az adott nép beszélt nyelvének meghatározása. Éppen erre való a nyelvtörténet, amely tudományág azzal foglalkozik, hogy egy adott nyelv állapota hova vezethető vissza, azaz miből keletkezett a ma ismert formája a nyelvünknek. Éppen egy ilyen szótörténeti jelenséggel magyarázza Keszi Tamás magyarországi nyelvész a székelyek magyar eredetét is, miszerint
Eszerint az elmélet szerint ugyanis
Hakan Aydemir török nyelvész szerint azonban a székelyek eredendően nem magyar nyelvűek, csupán hun eredetűek, csak később a mai Székelyföldön telepedtek le és magyarosodtak el.
Botár István szerint mindkét elméletnek vannak buktatói. Keszi Tamás elméletét nézve például a „józan paraszt ész” kérdőjelezi meg a felvázoltak hitelességét, ugyanis így azt feltételezhetnénk, hogy egy fél évszázad elegendő volt a „kóborlóknak” ahhoz, hogy egy külön identitást és közösségtudatot felépítsenek. „Az identitás ilyen könnyen nem alakul ki – hangsúlyozta az előadó –, nem beszélve arról, hogy az Árpád-korban már önálló népként említik a székelyeket.” Hakan Aydemir elmélete is meginog – húzta alá Botár –, ami szerint
„A székelyek nyelve mindig a magyar volt. Nincs másra bizonyítékunk” – hangsúlyozta Botár István. Az tény, hogy rengeteg törtök jövevényszót használunk, ami összezavarhatja az idegen kutatók fejét, de nem használunk többet, mint mondjuk a pozsonyi magyarok, ez pedig a magyar nyelvtörténet kérdése, nem a székelység eredettörténete.
Botár István három Árpád-kori krónikát hozott példának elbeszélő forrásként. Az egyik Anonymus 1210 körüli írása, ami szerint
Botár szerint Anonymus történetei között voltak fiktív elemek, de sosem állított valótlant, így történeti forrásként is felhasználhatjuk krónikáit. Egy másik ilyen krónika Kézai Simon 1285 körüli írása, amiből azt olvashatjuk ki, hogy
A harmadik elbeszélő forrás pedig Thuróczy Jánosé, miszerint
Bónuszként Botár megemlítette Benkő Loránd munkásságát is a témában, aki azt állította, hogy az oklevelek, helynevek és nyelvjárási adatok alapján az Árpád-kori Kárpát-medence peremvidékein, több területen azonosítottak székelyeket, így például délnyugaton Valkóban, Baranyában, Somogyban, Tolnában, nyugaton Vas és Zala vármegyében, északon Moson, Sopron és Pozsony megye területén.
Eszerint a mai székely székek nyelvjárása ezekhez a térségekhez kapcsolható: az udvarhelyi székelyek nyelvjárása valkói és baranyai kapcsolatokat mutat, a háromszéki, gyergyói és csíki őrségi nyelvjárási és helynévi kapcsolatot mutatnak, illetve a marosi székelyek őrségi és pozsonyi nyelvjárási kapcsolatokat.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
2 hozzászólás