A válaszadók kicsivel több mint fele válaszolta azt, hogy bízik a pedagógusokban
Fotó: Haáz Vince
Enyhén nőtt a tanárok iránti bizalom 2023-hoz képest, de jóval kevesebben bíznak bennük, mint 2022-ben – derül ki egy hazai felmérésből. Ugyanakkor nagy a különbség a vidéki és városi szülők pedagógusokhoz való hozzáállása között.
2025. január 08., 08:012025. január 08., 08:01
2025. január 08., 08:332025. január 08., 08:33
A romániaiak kicsivel több mint fele bízik erősen vagy nagyon erősen a pedagógusokban, míg a többiek alig, vagy egyáltalán nem bíznak bennük – derül ki a romániai közvélemény-kutatásokkal és stratégiák kidolgozásával foglalkozó intézmény (IRES) év végi felméréséből.
Az elmúlt év decemberében készített társadalmi felmérés arra is rávilágít, hogy a tanárok iránti bizalom szintje enyhén emelkedett 2023-hoz képest, de már akkor is néhány százalékkal alacsonyabb volt, mint két évvel ezelőtt, amikor megközelítette a 60 százalékot. Az Edupedu.ro oktatási szakportál összesítéséből kiderül,
2023-ban a válaszadók 52 százaléka bízott nagyon a pedagógusokban, 2022-ben viszont 59 százalékuk válaszolta ugyanezt.
Fotó: Haáz Vince
Az intézmény felmérése alapján a társadalom bizalmát a tűzoltók élvezik legjobban, hiszen
Őket követik az IT-szakemberek (71 százalékkal), majd a mérnökök (69 százalékkal), ápolók (67 százalékkal), orvosok (63 százalékkal), katonatisztek (56 százalékkal), papok (55 százalékkal), banki alkalmazottak (55 százalékkal), közgazdászok (54 százalékkal) és tanárok (54 százalékkal). A legkevesebb bizalmat a politikusoknak szavaztak, ők mindössze tíz százalékot kaptak – derül ki az IRES által közzétett adatokból.
Érdekesség, hogy a felmérés szerint a tanárokhoz hasonlóan alakult a papok iránti bizalom is, 2022-ben 59 százalékuk szavazott erős bizalmat nekik, 2023-ban 54 százalékot kaptak, 2024-ben pedig 55 százalékuk bízik meg bennük. Az orvosok munkájába vetett bizalom enyhén, de folyamatosan emelkedett ugyanebben az időszakban: 2022-ben 59 százalékot, 2023-ban 62 százalékot, 2024-ben pedig 63 százalékot kaptak.
A felmérésben 964 felnőtt válaszadó vett részt 2024. december 17-20. között, és a maximális hibahatár +/-3,2 százalék.
Fotó: Haáz Vince
A felmérésben részt vett válaszadók 52 százaléka városi, 48 százalékuk vidéki környezetben él, a környezet pedig fontos szerepet játszik abban, hogy miként állnak az oktatási kérdésekhez, illetve a pedagógusok munkájához. Curticăpean Réka, marosvásárhelyi óvodapedagógus dolgozott már városi és vidéki óvodákban is, és mint mondja, lényeges különbséget tapasztalt a szülői hozzáállások között.
A vidéki emberek egyszerűbb életet élnek, nem olvasnak olyan sokféle információt gyerekneveléssel kapcsolatban, és nagyon tisztelettudók. De kifejezik azt, hogy különbséget éreznek a között, ahogyan a gyerekük az óvodában viselkedik és ahogyan otthon. Ugyanakkor hálásak, ha tanácsot ad nekik a pedagógus a nevelés terén, és a vidéki szülők nagyon közreműködők – osztotta meg tapasztalatait az óvónő.
Volt már olyan, hogy megmondták a szülők, hogyan kellene tennem a dolgom.
Tehát a városi szülők jobban beleavatkoznak abba, ami nem az ő hatáskörük vagy nincs meg hozzá a szakmai tudásuk, de olvastak egy-két cikket valahol erről” – tette hozzá a pedagógus, aki a tiszteletre és bizalomra vezetné vissza a szülői hozzáállások közötti különbséget, hiszen ha a szülő megbízik a pedagógusban, akkor nem próbálja befolyásolni a munkáját, amely nem az ő szakmai területe.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!