Borboly Csaba nem adott magyarázatot a helyzetre
Fotó: László Ildikó
Nem adott egyértelmű választ arra a kérdésünkre Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat és az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnöke, hogy a csíkiak négy éve valóban megígérték-e, idén az udvarhelyszéki elnökjelöltséget támogatják, visszaadva a csíki jelöltnek nyújtott akkori támogatást. Arra sem kaptunk magyarázatot, hogy ha volt ilyen ígéret, akkor ő miért akar ismét a megyei önkormányzat elnöke lenni.
2024. március 13., 07:592024. március 13., 07:59
Miután bejelentette, hogy az RMDSZ jelöltje szeretne lenni a Hargita megyei önkormányzat elnöki tisztségére, Bíró Barna Botond, a testület alelnöke egy ígéretről is szólt, amely szerint az RMDSZ Udvarhelyszéki Területi Szervezete négy éve azért támogatta a csíki területi szervezet jelöltjét az elnöki tisztségre, hogy ezt a támogatást most visszakapják. Azaz,
Ezért kérdeztük meg Borboly Csabát, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnökét, aki a megyei önkormányzat elnöke is, hogy volt-e ilyen ígéret, és ez mit jelentett négy évvel ezelőtt. Ugyanakkor arra is kíváncsiak voltunk, hogy ha volt ilyen ígéret, akkor ő miért szeretne ismét a megyei önkormányzat elnöke lenni.
Borboly sem az első, sem a második kérdésre nem adott tényszerű, egyértelmű válaszokat, helyette viszont egy magyarázatot küldött, amelyet többször átolvasva sem tudtunk meg többet a történet hátteréről. Ami ebből kitűnik, hogy hosszas egyeztetés zajlott, de hogy ki, kinek és mit ígért, az nem.
Az elnök szerint ő több területi szervezettel rendelkező megyét illetően a 2020-as jelölési patthelyzet tapasztalataiból okulva az RMDSZ Alapszabályának módosítása érdekében fogalmazott meg egy javaslatot, de módosítás nem történt. Ezért továbbra is érvényben van a három területi szervezet között az egyes választott tisztségek elosztására vonatkozó pontozási rendszer, amelyben szerepel, hogy a tisztségek és pontok alapján ki mire jogosult – vázolta.
„Ez a dokumentum a mai napig nincs módosítva, amíg ez nem történik meg,
vagy pedig az utolsó dokumentumot be kellene tartani, és akkor nem lenne sem félreértés, sem vita. Másként konszenzust teremteni nehéz” – vélekedett Borboly. Tegyük hozzá, az elhangzottak megértésében sokat segítene, ha nyilvános lenne az említett pontozási rendszer, esetleg az a bizonyos utolsó dokumentum, de nem az.
A négy évvel ezelőtt történteket felelevenítve az elnök szerint rengeteg egyeztetés zajlott szűkebb és tágabb körben vagy négyszemközt, és szinte naponta változtak a vállalások, szándékok és tervek az RMDSZ területi szervezetei részéről, akár percek alatt is. „A politikai életben, ahogy szokták mondani,
ilyen is volt 2020-ban, nem egyszer. Ezért mindenkinek azt kell tudnia, mikor, kivel, mit beszélt, és azt tartsa. Egyetlen téma volt, amit vállaltam, de nem tudtam érvényesíteni és nem is volt »új helyzet«, de ez nem az önkormányzati választásokkal összefüggő kérdés” – adott egy, a kívülállók számára nem sokat eláruló magyarázatot Borboly Csaba.
A Hargita megyei tanács elnöki tisztségére az RMDSZ-jelölések leadási határideje április 4., a jelöltről április 9-ig kell dönteni, amennyiben a területi szervezetek meg tudnak ebben egyezni. Mindhárom területi szervezet állított elnökjelöltet, a csíki Borboly Csabát, az udvarhelyszéki Bíró Barna Botondot, míg a gyergyói Barti Tihamért, a megyei önkormányzat elnökét, illetve két alelnökét. Amennyiben az RMDSZ Hargita Megyei Egyeztető Tanácsának (HET) szintjén nem születik érvényes döntés az elnökjelölt személyéről, akkor ez a jog a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) hatáskörébe kerül a jelölési szabályzat, illetve az RMDSZ Alapszabályzata szerint – tudtuk meg Borbolytól.
Bíró Barna Botondot is megkerestük azzal kapcsolatban, hogy milyen körülmények között, és ki részéről hangzott el az általa említett ígéret. Azt mondta, ha belemennének ennek fejtegetésébe, nem lenne méltó komoly politikusokhoz.
Nem rajtunk áll, hogy betartja-e az ígéretét az, aki tette. Az rajta áll, hogy állja-e a szavát, betartja-e az ígéretét, vagy nem” – szögezte le.
Megkérdeztük a megyei tanács elnöki tisztségére szintén pályázó Barti Tihamér alelnököt is, aki négy éve ugyancsak megmérettette magát a jelöltségért, hogy mit tud a Bíró által jelzett ígéretről. Mint elmondta, ő ilyen jellegű tárgyaláson nem vett részt, nem tudja, mi volt a csíki jelöltséget támogató döntés mögött.
„Azt tudom, hogy a döntést az utolsó pillanatban hozták meg a Hargita Megyei Egyeztető Tanács (HET) gyűlése alatt, amikor szünetet kértek, és volt egy egyeztetés. Nem tudom, hogy ez az ígéret akkor történt vagy máskor,
Mi nem erre építjük az elvárásainkat, de Gyergyószéknek soha nem volt megyeitanács-elnöke, annak ellenére, hogy rotációról volt szó a tisztség betöltése kapcsán” – elevenítette fel Barti Tihamér. Hozzátette,
valós teljesítményre, valós problémák megoldására. „De ha a másik két jelölt ezt a játékot választotta, nekem ezzel kapcsolatban nincs mit tenni. Én úgy gondolom, inkább egy feladatra kell építeni a következő időszakot, nem ígéretekre” – húzta alá Barti Tihamér.
Összehívta szombaton a sajtó képviselőit Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, hogy bejelentse: indul az ötödik mandátumért. Az elnöki tisztségre pályázóknak egyébként Hargita megyében hozzávetőleg 10 ezer aláírást kell gyűjteniük.
Bejelentette tanácselnök-jelölési szándékát Bíró Barna Botond, az RMDSZ Udvarhelyszéki Szervezetének elnöke, Hargita Megye Tanácsának jelenlegi alelnöke szombaton, Székelyudvarhelyen. Az eseményen az udvarhelyszéki polgármesterek is jelen voltak.
Bejelentette tanácselnök-jelölési szándékát Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyószéki Szervezetének elnöke, Hargita Megye Tanácsának jelenlegi alelnöke a gyergyószéki önkormányzati vezetők társaságában, hétfőn. Immár hárman pályáznak egyetlen funkcióra.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze péntek délután a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A korondi születésű Lőrincz Márton 1936-ban magyar színekben lett olimpiai bajnok, szabadfogású birkózásban. Buenos Airesben halt meg, és temették el. 2024-ben, 55 évvel a halála után viszont újra hazatért.
A Gyergyói Hoki Klubnak és a gyergyószentmiklósi jégkorong utánpótlásnak idén folyósított megyei támogatások kapcsán tartottak sajtótájékoztatót pénteken, de ennél többről is szó esett.
6 hozzászólás