Az úzvölgyi incidensek nyomán nem indul büntetőeljárás. Folytatás a bíróságon
Fotó: Pinti Attila
Noha a tavaly júniusi úzvölgyi erőszakos temetőfoglalás nyomán hat különböző büntetőfeljelentés is történt a román nacionalisták ellen uszítás/diszkrimináció, rendzavarás, sírgyalázás, dulakodás, bántalmazás, és hivatali visszaélés és hanyagság miatt, az ügyészségi vizsgálat szerint ezek közül egyik sem igazolható, így nincs szükség büntetőeljárásra. Megszereztük az ügyészség indoklását a nyomozás leállításáról.
2020. augusztus 04., 10:372020. augusztus 04., 10:37
2020. augusztus 04., 11:022020. augusztus 04., 11:02
A moinești-i ügyészség által összeállított indoklás, amelynek alapján vádemelés nélkül lezárták a büntetőfeljelentések nyomán indult vizsgálatot, szerkesztőségünkhöz is eljutott. A dokumentumból kiderül, hogy a Bákó Megyei Rendőr-főkapitányság által tavaly június 6-án a helyszínen megállapított,
Miután az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP), a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat, a Magyar Polgári Párt (MPP) és Váradi Barna is büntetőfeljelentéseket nyújtottak be az ügyészséghez uszítás/diszkrimináció, rendzavarás, sírgyalázás, dulakodás, bántalmazás és más erőszakos cselekmények, hivatali hanyagság és visszaélés miatt, ezeket egyetlen ügycsomóvá egyesítették, és ezek alapján vizsgálódtak.
Csak „állítólagos magyarellenes jelszó” az Úzvölgyében történtek ügyében eljáró ügyész szerint azt harsogni, hogy „Ki a magyarokkal az országból!”, ezért szerinte nem tekinthető sem uszításnak, sem diszkriminációnak.
Az indoklás kitér az előzményekre is, idézve a dormánfalvi polgármester nyilatkozatát, aki szerint a katonatemető felújításáról még 2018-ben döntött a helyi önkormányzat – ez jelentette a betonkeresztek, az emlékmű, és a nyolc ország zászlaját tartó oszlopok felállítását az ismert körülmények között. A 2019 június 6-i események sajátos ismertetése – román tanúk szerint a magyarok uszítottak erőszakra – után megállapítja, hogy
Az ügyészség 2019. június 10-én átiratban érdeklődött a Csíkszentmártoni Polgármesteri Hivataltól, hogy rongálás miatt akarnak-e feljelentést tenni, a hivatal pedig azt válaszolta, hogy nem. A temető kapuját másnap helyreállították, ahogy ezt a Dormánfalvi Polgármesteri Hivatal is megerősítette, amelynek közigazgatási területén található a létesítmény – ismerteti az indoklás.
Közleményben szólította fel az Active Watch bukaresti emberi jogi szervezet a román Igazságügyi Felügyeletet, hogy vizsgálja ki: miként tekinthette az ügyész úgy, hogy nem minősül uszításnak az úzvölgyi katonatemetőnél tavaly júniusban skandált „kifelé a magyarokkal az országból!” jelszó.
A bántalmazásra vonatkozó feljelentés kapcsán az ügyész a Büntetőtörvénykönyv (Btk.) vonatkozó szakaszát idézi, amely szerint ezt a sértettnek kell megtennie legtöbb három hónappal a történtek után. Megjegyzi, hogy
A vizsgálat ugyanakkor nem igazolta az uszítás vagy diszkrimináció elkövetését sem, amely kimerítené a Btk. által meghatározott bűncselekmény fogalmát – a magyarázat szerint a sértő szavakat egy meghatározott számú személyre használták, azokra, akik megtagadták a románok bejutását a temetőbe.
A bíróságon és az ombudsmannál folytatódhat az eljárás az úzvölgyi katonatemetőnél tavaly június 6-án történt erőszakos cselekmények ügyében – közölték a panasztevők.
Az ügyész idézi a 2000. évi 137-es kormányrendeletet is, amely szerint szerint egy egyén, csoport vagy közösség ellen irányuló megfélemlítő, sértő, megszégyenítő, ellenséges hangulatkeltés, amely az érintettek faji, vallási, etnikai hovatartozására, szociális helyzetére, szexuális beállítottságára vonatkozik, amennyiben nem minősíthető bűncselekménynek, szabálysértésnek számít. A Btk. 369. szakasza szerint, amelynek követelményeit az ügyész szerint nem teljesíti a „Ki a magyarokkal az országból!” skandálás, az emberek egy kategóriáját érintő uszítást vagy diszkriminációt 6 hónaptól 3 évig terjedő börtönnel, vagy pénzbírsággal büntetik.
– utóbbi esetében megjegyzi, sem a szervezők, sem a jelenlévő rendőrök és csendőrök nem jeleztek ilyen cselekményt, a temetőkapu betörésének kivételével. Mindkét esetben a büntetőeljárási törvény előírásaira hivatkozva állapítja meg az ügyész, hogy nem indítható büntetőeljárás: ,,Ha a bizonyítékok vizsgálata után a bűnügyi szervek meggyőződését illetően bármilyen gyanú merül fel, azt a gyanúsított javára kell értelmezni”.
Ez sem a dormánfalvi polgármester, sem a prefektus esetében nem történt meg, nem szegték meg a törvények előírásait – állapítja meg a vizsgálatot vezető ügyész. Így az összes feltételezett bűncselekményre vonatkozó panaszt alaptalannak minősítették, azzal a megállapítással, hogy ezek nem léteznek. Miután a moinești-i ügyészség főügyésze elutasította a vádemelés elmaradása miatt benyújtott panaszát, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat a bírósághoz fordult, a per folyamatban van.
Parajdiak nézték meg a Csíkszeredába tervezett vidámpark terveit, és a helyszínváltoztatás esélyéről is beszélgettek Lénárd Andrással. Tapasztalataikról kérdeztük őket, ugyanakkor a létesítmény névadásáról is beszélt lapunknak az érintett vállalkozó.
Csak Szovátán vannak sós vizű források, máshol nem emelkedett meg a közkutakban és forrásvízben a sómennyiség – jelentette be szerdán Iuliu Moldovan a Maros megyei közegészségügy igazgatója.
A Maros megyei rendőrség közleményben kéri a lakosság segítségét, miután egy édesanya jelentette, hogy 16 éves lánya nem tért haza.
Harminc napos előzetes letartoztatásba helyezték azt a sofőrt, aki június 9-én, Kézdivásárhely közelében halálra gázolt egy motorost, majd elhagyta a tett helyszínét.
Folyamatosan visszatér a medve egy székelyszenterzsébeti farmra, ahol már négy újszülött csikót és egy borjút is megölt. A polgármester szerint a problémás egyed kilövése lehet a megoldás.
Marosvásárhelyen a forgalmas útszakaszokon csak éjszaka lehet ezután karbantartási, javítási munkálatok végezni – döntött város vezetősége, miután egy kis aszfaltfelmarás miatt óriási forgalmi dugó alakult ki.
Összesen 264 helyre várják ősztől a duális szakképzésre jelentkező diákokat számos szakma elsajátítására több csíkszeredai középiskolában és szakiskolában. Több ismert helyi és térségbeli cég együttműködésével bővültek ezek a lehetőségek.
Petrișor Peiu, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szenátusi frakcióvezetője szerint az ország gazdasági problémáira „az egyetlen megoldás” az előre hozott választás.
Holtan találtak az erdőben egy eltűnt fiatalembert Maros megyében szerdán – tájékoztat a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Mátyás királynak tulajdonított, a történészek által több mint 130 évig elvesztettnek hitt dokumentumot találtak meg Besztercén.
1 hozzászólás