Az úzvölgyi incidensek nyomán nem indul büntetőeljárás. Folytatás a bíróságon
Fotó: Pinti Attila
Noha a tavaly júniusi úzvölgyi erőszakos temetőfoglalás nyomán hat különböző büntetőfeljelentés is történt a román nacionalisták ellen uszítás/diszkrimináció, rendzavarás, sírgyalázás, dulakodás, bántalmazás, és hivatali visszaélés és hanyagság miatt, az ügyészségi vizsgálat szerint ezek közül egyik sem igazolható, így nincs szükség büntetőeljárásra. Megszereztük az ügyészség indoklását a nyomozás leállításáról.
2020. augusztus 04., 10:372020. augusztus 04., 10:37
2020. augusztus 04., 11:022020. augusztus 04., 11:02
A moinești-i ügyészség által összeállított indoklás, amelynek alapján vádemelés nélkül lezárták a büntetőfeljelentések nyomán indult vizsgálatot, szerkesztőségünkhöz is eljutott. A dokumentumból kiderül, hogy a Bákó Megyei Rendőr-főkapitányság által tavaly június 6-án a helyszínen megállapított,
Miután az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP), a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat, a Magyar Polgári Párt (MPP) és Váradi Barna is büntetőfeljelentéseket nyújtottak be az ügyészséghez uszítás/diszkrimináció, rendzavarás, sírgyalázás, dulakodás, bántalmazás és más erőszakos cselekmények, hivatali hanyagság és visszaélés miatt, ezeket egyetlen ügycsomóvá egyesítették, és ezek alapján vizsgálódtak.
Csak „állítólagos magyarellenes jelszó” az Úzvölgyében történtek ügyében eljáró ügyész szerint azt harsogni, hogy „Ki a magyarokkal az országból!”, ezért szerinte nem tekinthető sem uszításnak, sem diszkriminációnak.
Az indoklás kitér az előzményekre is, idézve a dormánfalvi polgármester nyilatkozatát, aki szerint a katonatemető felújításáról még 2018-ben döntött a helyi önkormányzat – ez jelentette a betonkeresztek, az emlékmű, és a nyolc ország zászlaját tartó oszlopok felállítását az ismert körülmények között. A 2019 június 6-i események sajátos ismertetése – román tanúk szerint a magyarok uszítottak erőszakra – után megállapítja, hogy
Az ügyészség 2019. június 10-én átiratban érdeklődött a Csíkszentmártoni Polgármesteri Hivataltól, hogy rongálás miatt akarnak-e feljelentést tenni, a hivatal pedig azt válaszolta, hogy nem. A temető kapuját másnap helyreállították, ahogy ezt a Dormánfalvi Polgármesteri Hivatal is megerősítette, amelynek közigazgatási területén található a létesítmény – ismerteti az indoklás.
Közleményben szólította fel az Active Watch bukaresti emberi jogi szervezet a román Igazságügyi Felügyeletet, hogy vizsgálja ki: miként tekinthette az ügyész úgy, hogy nem minősül uszításnak az úzvölgyi katonatemetőnél tavaly júniusban skandált „kifelé a magyarokkal az országból!” jelszó.
A bántalmazásra vonatkozó feljelentés kapcsán az ügyész a Büntetőtörvénykönyv (Btk.) vonatkozó szakaszát idézi, amely szerint ezt a sértettnek kell megtennie legtöbb három hónappal a történtek után. Megjegyzi, hogy
A vizsgálat ugyanakkor nem igazolta az uszítás vagy diszkrimináció elkövetését sem, amely kimerítené a Btk. által meghatározott bűncselekmény fogalmát – a magyarázat szerint a sértő szavakat egy meghatározott számú személyre használták, azokra, akik megtagadták a románok bejutását a temetőbe.
A bíróságon és az ombudsmannál folytatódhat az eljárás az úzvölgyi katonatemetőnél tavaly június 6-án történt erőszakos cselekmények ügyében – közölték a panasztevők.
Az ügyész idézi a 2000. évi 137-es kormányrendeletet is, amely szerint szerint egy egyén, csoport vagy közösség ellen irányuló megfélemlítő, sértő, megszégyenítő, ellenséges hangulatkeltés, amely az érintettek faji, vallási, etnikai hovatartozására, szociális helyzetére, szexuális beállítottságára vonatkozik, amennyiben nem minősíthető bűncselekménynek, szabálysértésnek számít. A Btk. 369. szakasza szerint, amelynek követelményeit az ügyész szerint nem teljesíti a „Ki a magyarokkal az országból!” skandálás, az emberek egy kategóriáját érintő uszítást vagy diszkriminációt 6 hónaptól 3 évig terjedő börtönnel, vagy pénzbírsággal büntetik.
– utóbbi esetében megjegyzi, sem a szervezők, sem a jelenlévő rendőrök és csendőrök nem jeleztek ilyen cselekményt, a temetőkapu betörésének kivételével. Mindkét esetben a büntetőeljárási törvény előírásaira hivatkozva állapítja meg az ügyész, hogy nem indítható büntetőeljárás: ,,Ha a bizonyítékok vizsgálata után a bűnügyi szervek meggyőződését illetően bármilyen gyanú merül fel, azt a gyanúsított javára kell értelmezni”.
Ez sem a dormánfalvi polgármester, sem a prefektus esetében nem történt meg, nem szegték meg a törvények előírásait – állapítja meg a vizsgálatot vezető ügyész. Így az összes feltételezett bűncselekményre vonatkozó panaszt alaptalannak minősítették, azzal a megállapítással, hogy ezek nem léteznek. Miután a moinești-i ügyészség főügyésze elutasította a vádemelés elmaradása miatt benyújtott panaszát, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat a bírósághoz fordult, a per folyamatban van.
Lassan rendeződni látszanak a pedagógusok ingázási költségeinek megtérítésével kapcsolatos gondok. Ám ehhez egyes megyékben arra is szükség volt, hogy a prefektusi hivatal a szakszervezet kérésére emlékeztesse az önkormányzatokat kötelezettségeikre.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Nem voltak szigorúak az igénylési feltételek, mégis nagyon kevés juh- és kecsketartó gazda tudott támogatásért folyamodni az APIA-nál Hargita megyében. A sürgősségi támogatást a talajszárazság okozta veszteségek kompenzálására biztosítja az állam.
Sorolni lehetne, hogy hány autóst veszélyeztetett az a felelőtlen sofőr, aki szabálytalan előzésbe kezdett Argeș megyében. Fedélzeti kamera rögzítette az esetet.
Románból és anyanyelvből is jobbak voltak tavaly a képességvizsga-eredmények országos szinten, mint az idei próbavizsga jegyei. Székelyföldön a nyolcadikosok fele sem érte el az ötöst románból. Közel három hónap van még a valódi vizsgáig.
A következő napokban kissé felmelegedik az idő, hétvégére azonban hirtelen lehűl, majd április 8-ától ismét meleg napok köszöntenek ránk, 20 fok körüli maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Visszatérnek Románia településeire a Google Street View autói, hogy 25 ezer kilométernyi útról és több településről készítsenek friss utcaképeket a Google térképéhez.
Modern eszközöket vet be a közutakon a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság annak érdekében, hogy megelőzhetőek legyenek a közúti balesetek, kevesebb tragédia történjen és védettebb legyen a közösség.
Falkába verődött, többnyire nagytestű kutyák kóborolnak Csíkszereda utcáin, erről osztottak meg fotókat és videót a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban.
1 hozzászólás