Hét medvét fogtak be a csapdával Székelyudvarhely adminisztratív területén
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem kis sikert könyvelhet el a székelyudvarhelyi Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület: mára már saját tervezésű speciális medvecsapdájuk szerepel szabványként a Hivatalos Közlönyben. A szerkezet használatának mikéntjéről, illetve az eddig befogott nagyvadak számáról is érdeklődtünk.
2024. február 27., 07:592024. február 27., 07:59
A kilövésnél humánusabb, környezetbarátabb módszert keresett a problémás medvék településektől történő távoltartása érdekében Nagy-Küküllő Vadász és Sporthorgász Egyesület, amikor hat éve elkezdték megépíteni egyedi tervezésű medvecsapdájukat. A szerkezet tervezése során amerikai mintát vettek alapul.
2018-ban egy 2,4 méter hosszú, 1,6 méter átmérőjű, henger alakú fémszerkezetet építettek egy székelyudvarhelyi cég bevonásával. A csapda belső végében van az a rész, ahol a csalit kell elhelyezni – ha ezt elkapja a medve, akkor egy csapóajtót élesít, így gyakorlatilag bezárja magát az eszközbe.
A csapdát fehér színűre festették, hogy visszaverje a napfényt – ne legyen nagy hőség a belső részen –, ugyanakkor szellőzőlyukakat is fúrtak a bejáratra, illetve az azzal szemben lévő fémlapra is.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A vadászegyesület abban bízott, hogy ha zajjal stresszelik a befogott nagyvadat, akkor az szabadon engedését követően nagyobb valószínűséggel marad távol az emberektől. Arra is gondoltak, hogy altassák el a csapdába besétáló példányt, majd helymeghatározó berendezéssel (GPS) lássák el, hogy a későbbiekben követhető legyen a mozgása. A későbbiekben a törvény is eszerint alakult, igaz, hogy
Utóbbinak köszönhetően egyszerűbben ártalmatlanítható lesz a problémás példány, amennyiben az ismét visszatér a lakott területekre.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A csapda szállítására egyébként egy duplatengelyes utánfutó a legalkalmasabb; érdemes figyelembe venni, hogy mintegy 700 kilogrammos szerkezetről van szó, amihez még hozzáadódik a befogott nagyvad súlya is.
A szerkezetre felfigyeltek az akkor Tánczos Barna szenátor által vezetett környezetvédelmi minisztérium munkatársai is. Elkérték a medvecsapda paramétereit, valamint az eszközről készült fényképeket. Ezt követően,
– tudtuk meg Mărmureanu-Bíró Leonárdtól, a székelyudvarhelyi vadászegyesület igazgatójától. Mint mondta, ezt megelőzően (1995-től) is volt szabvány medvecsapdák megépítésére, ám gyakorlatilag egy faszerkezetű eszközről volt szó, amely kevésbé hatékony a nagyragadozók esetében.
– magyarázta az igazgató.
Fotó: Barabás Ákos
Hozzátette, a paraméterek leadásakor azt kérte a minisztériumtól, hogy lehetőleg az ő csapdáját elkészítő székelyudvarhelyi céghez irányítsák az érdeklődő vadásztársulatokat. Ennek köszönhetően volt is már néhány rendelés az említett vállalatnál, amely jelen van az elektronikus közbeszerzési rendszeren (SEAP) is.
Mărmureanu-Bíró Leonárd kifejtette, az elmúlt években összességében nyolc belterületen kószáló medvét sikerült befogni a medvecsapdával: egyet Parajdon, a többit pedig Székelyudvarhelyen és a Szejkefürdőn. „Ez egyébként nagyon nagy szám, lévén, hogy belterületről van szó. Régen elképzelhetetlen volt, hogy ennyi medve járjon be a belterületekre” – jegyezte meg.
Az igazgató arról is beszélt, hogy bár a csapda jól működik, ijesztő azt bocsos anyamedve esetében használni, hiszen több egyed kint ragadhat, amelyek roppant agresszívvá válnak. Ezt bizonyítja a nemrég történt csereháti eset is, ahol egy bocs sétált be az eszközbe, a kint maradt anyamedvét és a másik bocsot pedig kénytelenek voltak kilőni, miután azok többször rárontottak a helyszínre siető hatóságokra.
Nagyon agresszívvá vált a kint maradt medvebocs és az anyamedve, miután csapdába ejtette társukat a székelyudvarhelyi Csereháton a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesület. Éppen ezért kénytelenek voltak kilőni a két, bozótosban rejtőző példányt.
Mindemellett a szakember szerint nem érdemes húst használni csaliként a csapdában, hiszen amiatt számos más vad, vagy éppen kutyák is odatévedhetnek. Az egyesület is több alkalommal fogott például kutyákat, amikor húst tett a szerkezetbe.
– közölte.
„Mindenképp szükségünk lenne egy újabb medvecsapda megépítésére, hiszen rengeteg a riasztás a velünk szerződésben álló településeken. Az elmúlt ősszel azt sem tudtuk, hová vigyük a szerkezetet, akkora volt a baj” – jelentette ki Mărmureanu-Bíró Leonárd.
Fotó: Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület
Hozzátette, összesen 110 ezer hektár terület van az egyesületük ügykezelésébe és 16 önkormányzattal vannak szerződésben – ezek között van, amelyikhez több mint tíz település tartozik –, ami kötelezi őket, hogy beavatkozzanak, amennyiben problémát okoznak a medvék.
– mondta az igazgató, aki szívesen veszi az egyesületük irányába tett felajánlásokat.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint márciusban a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Zuhanórepülésben van az amerikai dollár a nemzetközi piacokon péntek reggel. A román lejjel szemben a dollár tíz százalékot veszített azóta, hogy Donald Trump amerikai elnököt beiktatták az amerikai elnöki tisztségbe.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Noha előre szólt a rendőrség, hogy fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a héten, ez mégsem hatott meg mindenkit.
Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában.
Összesen 40 személy ellen emeltek vádat az ügyészek a két halálos áldozatot és több sérültet követelő urziceni-i tömegverekedés ügyében.
Több csíkszéki településen is gazdafórumot szervez a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, amelyeken tájékoztatják a gazdákat a száj- és körömfájásjárvánnyal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból.
szóljon hozzá!