Annyira bevált a székelyudvarhelyi tervezésű medvecsapda, hogy már országos szabványnak számít

Hét medvét fogtak be a csapdával Székelyudvarhely adminisztratív területén •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Hét medvét fogtak be a csapdával Székelyudvarhely adminisztratív területén

Fotó: Erdély Bálint Előd

Nem kis sikert könyvelhet el a székelyudvarhelyi Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület: mára már saját tervezésű speciális medvecsapdájuk szerepel szabványként a Hivatalos Közlönyben. A szerkezet használatának mikéntjéről, illetve az eddig befogott nagyvadak számáról is érdeklődtünk.

Fülöp-Székely Botond

2024. február 27., 07:592024. február 27., 07:59

A kilövésnél humánusabb, környezetbarátabb módszert keresett a problémás medvék településektől történő távoltartása érdekében Nagy-Küküllő Vadász és Sporthorgász Egyesület, amikor hat éve elkezdték megépíteni egyedi tervezésű medvecsapdájukat. A szerkezet tervezése során amerikai mintát vettek alapul.

2018-ban egy 2,4 méter hosszú, 1,6 méter átmérőjű, henger alakú fémszerkezetet építettek egy székelyudvarhelyi cég bevonásával. A csapda belső végében van az a rész, ahol a csalit kell elhelyezni – ha ezt elkapja a medve, akkor egy csapóajtót élesít, így gyakorlatilag bezárja magát az eszközbe.

A szerkezet azért lett henger alakú, mert így nem tudja feszegetni, ezáltal pedig megrongálni azt a bent rekedt nagyvad. Mindemellett magában sem tehet kárt.

A csapdát fehér színűre festették, hogy visszaverje a napfényt – ne legyen nagy hőség a belső részen –, ugyanakkor szellőzőlyukakat is fúrtak a bejáratra, illetve az azzal szemben lévő fémlapra is.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

A vadászegyesület abban bízott, hogy ha zajjal stresszelik a befogott nagyvadat, akkor az szabadon engedését követően nagyobb valószínűséggel marad távol az emberektől. Arra is gondoltak, hogy altassák el a csapdába besétáló példányt, majd helymeghatározó berendezéssel (GPS) lássák el, hogy a későbbiekben követhető legyen a mozgása. A későbbiekben a törvény is eszerint alakult, igaz, hogy

nem helymeghatározót, hanem fülszámot kell tenni a befogott nagyvadakra.

Utóbbinak köszönhetően egyszerűbben ártalmatlanítható lesz a problémás példány, amennyiben az ismét visszatér a lakott területekre.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

A csapda szállítására egyébként egy duplatengelyes utánfutó a legalkalmasabb; érdemes figyelembe venni, hogy mintegy 700 kilogrammos szerkezetről van szó, amihez még hozzáadódik a befogott nagyvad súlya is.

A törvényhozók is felfigyeltek rá

A szerkezetre felfigyeltek az akkor Tánczos Barna szenátor által vezetett környezetvédelmi minisztérium munkatársai is. Elkérték a medvecsapda paramétereit, valamint az eszközről készült fényképeket. Ezt követően,

a 2802-es számú miniszteri rendelettel, romániai szabványként jelent meg 2022-ben a szerkezet a Hivatalos Közlönyben

– tudtuk meg Mărmureanu-Bíró Leonárdtól, a székelyudvarhelyi vadászegyesület igazgatójától. Mint mondta, ezt megelőzően (1995-től) is volt szabvány medvecsapdák megépítésére, ám gyakorlatilag egy faszerkezetű eszközről volt szó, amely kevésbé hatékony a nagyragadozók esetében.

Idézet
Sokan kérdezték, hogy miért nem védtük le a medvecsapdánkat, de mi ezt nem szerettük volna, hiszen »nem mi találtuk fel a spanyolviaszt«. Hasonló szerkezetet Amerikában, Kanadában is használnak, mi a tervezés során azt néztük meg, hogy máshol miként teszik ezt. Esetünkben inkább a zárszerkezet az, ami másabb, mint mondjuk Amerikában, hiszen azt szerettük volna, hogy az minél könnyebben kioldódjon, ha besétál a medve

– magyarázta az igazgató.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Hozzátette, a paraméterek leadásakor azt kérte a minisztériumtól, hogy lehetőleg az ő csapdáját elkészítő székelyudvarhelyi céghez irányítsák az érdeklődő vadásztársulatokat. Ennek köszönhetően volt is már néhány rendelés az említett vállalatnál, amely jelen van az elektronikus közbeszerzési rendszeren (SEAP) is.

Miként használjuk?

Mărmureanu-Bíró Leonárd kifejtette, az elmúlt években összességében nyolc belterületen kószáló medvét sikerült befogni a medvecsapdával: egyet Parajdon, a többit pedig Székelyudvarhelyen és a Szejkefürdőn. „Ez egyébként nagyon nagy szám, lévén, hogy belterületről van szó. Régen elképzelhetetlen volt, hogy ennyi medve járjon be a belterületekre” – jegyezte meg.

Az igazgató arról is beszélt, hogy bár a csapda jól működik, ijesztő azt bocsos anyamedve esetében használni, hiszen több egyed kint ragadhat, amelyek roppant agresszívvá válnak. Ezt bizonyítja a nemrég történt csereháti eset is, ahol egy bocs sétált be az eszközbe, a kint maradt anyamedvét és a másik bocsot pedig kénytelenek voltak kilőni, miután azok többször rárontottak a helyszínre siető hatóságokra.

korábban írtuk

Kénytelenek voltak kilőni a csapdán kívül rekedt medvéket
Kénytelenek voltak kilőni a csapdán kívül rekedt medvéket

Nagyon agresszívvá vált a kint maradt medvebocs és az anyamedve, miután csapdába ejtette társukat a székelyudvarhelyi Csereháton a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesület. Éppen ezért kénytelenek voltak kilőni a két, bozótosban rejtőző példányt.

Mindemellett a szakember szerint nem érdemes húst használni csaliként a csapdában, hiszen amiatt számos más vad, vagy éppen kutyák is odatévedhetnek. Az egyesület is több alkalommal fogott például kutyákat, amikor húst tett a szerkezetbe.

Idézet
Inkább érdemes almát vagy más, a környékünkön termő gyümölcsöket, zöldségeket, esetleg kukoricát vagy egyéb gabonaféléket használni csaliként. Az illat úgyis odacsábítja a medvét, ha az a környéken jár. Természetesen banánt hiába teszünk a csapdába, mert azt nem biztos, hogy ismerik a medvék

– közölte.

Támogatásra lenne szükség

„Mindenképp szükségünk lenne egy újabb medvecsapda megépítésére, hiszen rengeteg a riasztás a velünk szerződésben álló településeken. Az elmúlt ősszel azt sem tudtuk, hová vigyük a szerkezetet, akkora volt a baj” – jelentette ki Mărmureanu-Bíró Leonárd.

•  Fotó: Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület Galéria

Fotó: Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület

Hozzátette, összesen 110 ezer hektár terület van az egyesületük ügykezelésébe és 16 önkormányzattal vannak szerződésben – ezek között van, amelyikhez több mint tíz település tartozik –, ami kötelezi őket, hogy beavatkozzanak, amennyiben problémát okoznak a medvék.

Idézet
A mostani csapdánkat önerőből elkészíttettük, de nem kevés pénzbe került. Éppen ezért társfinanszírozókat keresünk, hogy újabb szerkezetet vethessünk be a későbbiekben

– mondta az igazgató, aki szívesen veszi az egyesületük irányába tett felajánlásokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag

A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag
2025. július 11., péntek

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot

Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot
2025. július 11., péntek

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat

Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat
2025. július 11., péntek

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér
2025. július 11., péntek

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül
2025. július 11., péntek

Türelemre van szükség, mert több székelyudvarhelyi szakaszon is forgalomkorlátozás van

Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.

Türelemre van szükség, mert több székelyudvarhelyi szakaszon is forgalomkorlátozás van
2025. július 11., péntek

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest
2025. július 11., péntek

VIII. Ősök Napja – Bugac, 2025. augusztus 8–10.

Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.

VIII. Ősök Napja – Bugac, 2025. augusztus 8–10.
2025. július 11., péntek

Nacsa Lőrinc: elérhető a Határtalanul program legújabb pályázati kiírása

Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.

Nacsa Lőrinc: elérhető a Határtalanul program legújabb pályázati kiírása
2025. július 11., péntek

Saját tenyésztésű bárányhúst ettek, lépfenével kerültek kórházba

Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.

Saját tenyésztésű bárányhúst ettek, lépfenével kerültek kórházba