Amikor több a kérdés, mint a válasz, de „látszott a közelgő baj”

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Talán sosem volt még ennyi befejezetlen, elutasító vagy semmitmondó telefonbeszélgetésünk, mint az elmúlt órákban: tulajdonképpen minden hivatalos szerv, intézmény a nyomozásra való tekintettel nem mond semmit – vagy leráz annyival, hogy majd a Facebookon közzéteszünk egy közleményt.

Kozán István

2023. december 19., 21:032023. december 19., 21:03

2023. december 20., 10:562023. december 20., 10:56

Igen, a közlemények világát éljük. Az újságírónak így nem marad más lehetősége, mint válasz nélkül hagyott kérdéseket feltenni, amiket megoszt az olvasóival. Esetleg olyan szakértőkkel beszélgethet, akik hajlandók megosztani a több évtizedes tudásukat, rálátásukat.

Mérnök ismerősünk máris azzal kezdi a beszélgetésünket, hogy

Idézet
az épület eleve életveszélyes kellett legyen. Jelei kellett legyenek annak, hogy bármikor baj lehet”.

Igaza van!

„De ugyanúgy egy épületnél, mint egy hídnál, létezik egy jogszabály, amit – némi túlzással – soha senki nem tart be. A hidaknak például időszakos revíziójuk van, ami öt- és tízévente más-más szempontokat vizsgál. Minden hídnak és épületnek úgynevezett könyve kell(ene) legyen, amiben mindent nyomon lehet követni, az építés óta” – mondja, majd rögtön hozzáteszi:

amilyen állapotban volt a Székelyhon képei alapján a székelyudvarhelyi létesítmény, „ennek az épületnek már régen kellett volna legyen egy szakértői véleményezése arról, hogy veszélyesnek kell nyilvánítani”.

Aminek a következménye az azonnali kiköltöztetés kellett volna legyen.

„…látszott a közelgő baj”

„Esete válogatja. A hídomlások esetében azonnal az adminisztrátorokat veszik elő, hiszen nekik kell vezetniük a már említett könyvet. A felmerülő azonnali kérdések: mikor nézték át utoljára a létesítményt, ott mit tapasztaltak? Ha gondot fedeztek fel, azt azonnal jelezni kell, és szakértői véleményezést kell kérni – ez azonban pénzbe kerül, ezért ódzkodnak tőle.” Amúgy kíváncsiak lennénk Csíkszereda Székelyudvarhely felőli kijáratánál bomladozó Olt-híd szakértői véleményére is, de most ne térjünk el a témától.

korábban írtuk

Megint leszakadt és a mederbe esett a hídkorlát
Megint leszakadt és a mederbe esett a hídkorlát

Több részletben megy tönkre a Csíkszereda nyugati ki- és bejárata közelében épült Olt-híd: hét éve az egyik védőkorlát szakadt le, most pedig a másiknak mintegy fele a beton tartóelemekkel együtt leomlott, és a partra, illetve folyó medrébe esett.

A hídépítő szakember egy elgondolkodtató példával illusztrálja a romániai állapotokat. „Hangsúlyozom, én nem vagyok szakértője az épületeknek, a hidaknak azonban igen. Hidak esetében mondok egy példát: egy alkalommal jeleztem a polgármestereknek, hogy hajlandó vagyok felleltározni a hidakat, és karbantartási tervezetet adni a létesítményekre. Azonban egyetlen polgármester sem igényelte a felajánlott szolgáltatásomat.

Idézet
Pedig egy ilyen felleltározás azt is tartalmazta volna, hogy bizonyos esetekben szakértői véleményezésre van szükség. Ha a székelyudvarhelyi bentlakás esetében repedésekről szóló hírek keringenek, akkor ez azt jelenti, hogy már vizuálisan látszott a közelgő baj.”

És az utolsó mondatában a lényeg: „…látszott a közelgő baj”.

Összehasonlítani a tervet a valósággal

„Ezelőtt is tudtak építkezni, és ritka volt az olyan eset, hogy alulméretezett falakat építettek volna; magyarán, tudták, hogy a falaknak el kell bírniuk a vertikális erőket” – mondja egy másik szakember. Meglátása szerint

a kollégiumi épület tervei sokat mutatnának, mert össze lehetne hasonlítani a tervet a valósággal. Ugyanakkor érdemes lenne ismerni a talajszerkezeti tanulmányt is, amely jelzi, hogy abban a zónában milyen a talaj összetétele, amely érzékeny lehet a vízre.

Itt tulajdonképpen a lényegre tapintott, hiszen épp a vízelvezetésre panaszkodott néhány nappal ezelőtt a Székelyhonnak Laczkó György, a Tamási Áron Gimnázium igazgatója. Az intézményvezető lapunk megkeresésére elmondta, „már dolgoznak a bentlakás udvarán”.

korábban írtuk

A Tamási Áron Gimnázium bentlakása is megújulhat jövőre
A Tamási Áron Gimnázium bentlakása is megújulhat jövőre

Újabb anyagi támogatást ígért a Tamási Áron Gimnáziumhoz tartozó, immár egyetlen, még renoválásra váró épület felújítására a magyar állam. A részletekről Laczkó Györgytől, a tanintézmény igazgatójától érdeklődtünk.

Ez élvezett elsőbbséget, ugyanis az épület víz alá került, mivel az esővíz-elvezetés mindeddig nem volt megoldva, a közelben nincs ugyanis az esővizet fogadni képes csatornarendszer kialakítva.

Idézet
Gyakorlatilag már ott tartunk, hogy nagyobb esőzéskor az étkező ablakán befolyik a víz”

– emelte ki a helyzet súlyosságát.

Visszakanyarodva a statikai kérdésekre, többen is jelezték nekünk, hogy a legfontosabb azt megvizsgálni majd, hogy mennyire „mentek közel ásáskor a falakhoz. Mert ahhoz, hogy a fal kártyavárként összeomoljon, el kellett mozdulnia az alapnak – ezt egy geotechnikus tudná kimutatni.”

Van, aki itt még megjegyezte, az is lehet, hogy hosszú évek során a talajvíz átfolyt az épület alatt, ami a finom részeket kimoshatta, így ásáskor a laza talaj azonnal megereszkedett, a falak pedig repedezni kezdtek, végül az épület beomlott.

korábban írtuk

Tragédia Székelyudvarhelyen – gyerekek szorultak a bentlakás összeomlott fala alá
Tragédia Székelyudvarhelyen – gyerekek szorultak a bentlakás összeomlott fala alá

Összedőlt a Tamási Áron Gimnázium kollégiumának egyik épületrésze hétfő délután. Több gyerek a romok alá szorult, azonban sikerült kimenteni őket. Az egyik fiút már nem lehetett újjáéleszteni.

A háttérbeszélgetések ezen pontján ismét szóba kerül az épületek technikai könyve. A nyilatkozóink nem győzik hangsúlyozni, hogy minden épülettulajdonosnak birtokolnia kell az épületek technikai könyvét, és abba mindenféle módosítást be kell vezetni, azt is, ha falakat módosítottak a lakrészekben – legyen szó akár egy tömbházról. A felhozott példa nagyon mellbevágó, hiszen

nincs az az épületfelújítás, amelynek részeként egy-két tömbházfalat ki ne ütöttek volna, azzal a jeligével, hogy „eljött a „stúdiólakások ideje”, meg egyébként is „haladni kell a korral”.

Sokszor már csak az kérdés, hogy mi tartja még egyben az 50 éves tömbházakat.

Az engedélyeztetési folyamatokról

A székelyudvarhelyi tragédia miatt muszáj szóba hozni azt is, hogy Romániában hivatalosan hogyan zajlik az engedélyeztetési folyamat egy felújításnál.

Mindenekelőtt az épülettulajdonos (jelen esetben a római katolikus érsekség) kéri az engedélyeket az illetékes önkormányzattól (Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalától). Az építkezési engedélyt az önkormányzat egy műszaki (technikai) dokumentáció alapján állíthatja ki.

Miután az önkormányzat kiállítja az építkezési engedélyt, a tervezőnek a konkrét kivitelezési lépéseket egy másik tervben kell részleteznie, az pedig része kell legyen annak a szerződésnek, amit a munkálat során kötelező módon be kell tartani. A megkapott önkormányzati engedélyek alapján a tulajdonos megköti a munkálati szerződést a kiválasztott építő céggel.

Fontos tehát, hogy nemcsak a tulajdonos és az önkormányzat, hanem a tulajdonos és a kivitelező között is történnie kell egy szerződéskötésnek, mert csak az alapján láthat hozzá utóbbi a munkálatoknak. Ezt a szerződéskötést a területátadás, majd a kezdési munkálatot kiadó úgynevezett kezdési parancs kell kövesse. Mi több,

a cégnek építkezési felügyelővel (románul diriginte de șantier) is szerződést kell kötnie.

Ha e lépések közül akár egyetlen is kimaradt, akkor nemcsak a gondatlanságból okozott emberölést és a súlyos testi sértést fogják vizsgálni az igazságügyi szervek…

korábban írtuk

A marosvásárhelyi ügyészség veszi át a nyomozást a székelyudvarhelyi falomlás ügyében
A marosvásárhelyi ügyészség veszi át a nyomozást a székelyudvarhelyi falomlás ügyében

A marosvásárhelyi ügyészség vette át a nyomozást a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál történt falomlás ügyében.

10 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 04., hétfő

Nemzeti gyásznapot tart a világ magyarsága

Az 1956-os forradalom és szabadságharc a budapesti diákoknak az egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án, majd november 4-én hajnalban a szovjet csapatok hadüzenet nélküli háborút indítottak Magyarország ellen.

Nemzeti gyásznapot tart a világ magyarsága
Nemzeti gyásznapot tart a világ magyarsága
2024. november 04., hétfő

Nemzeti gyásznapot tart a világ magyarsága

2024. november 04., hétfő

Baleset Farkaslaka és Korond között, hatalmas autósorokkal

Baleset történt Farkaslaka közelében, a Kalondán, a helyszínre rendőri és mentőegységeket riasztottak.

Baleset Farkaslaka és Korond között, hatalmas autósorokkal
2024. november 04., hétfő

Dekódold a dresszkódot: munkahelyi öltözködési szabályok

Ahogy a mondás tartja, öltözz a kívánt munkához, ne a meglévőhöz! Ehhez pedig tudnod kell, mit várnak el tőled a munkahelyen, milyen a te stílusod, és mi előnyös számodra. Egy kis segítséget nyújtunk.

Dekódold a dresszkódot: munkahelyi öltözködési szabályok
2024. november 04., hétfő

Hajnalra már le is járt a földrengés

A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt hétfőre virradó éjszaka 1 óra 21 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az Országos Földfizikai Intézet (INCDFP).

Hajnalra már le is járt a földrengés
Hajnalra már le is járt a földrengés
2024. november 04., hétfő

Hajnalra már le is járt a földrengés

2024. november 04., hétfő

Szinte az egész országban fagyott, de sehol sem úgy, mint Csíkban

Berúgta az ajtót rendesen november első hete, csaknem a teljes ország fagyba borult hétfőre virradóan. De Csíkszeredában a legjobban.

Szinte az egész országban fagyott, de sehol sem úgy, mint Csíkban
2024. november 04., hétfő

Hatan sérültek meg egy balesetben Segesváron

Hat személy sérült meg egy balesetben, amely hétfőre virradóan történ Segesváron egy kisbusz és egy teherautó között.

Hatan sérültek meg egy balesetben Segesváron
2024. november 04., hétfő

Márton-napi libalakoma a Rádió GaGán

Ugye te is ismered a népi hagyományt, miszerint aki Márton napján libát nem eszik, az egész évben éhezik? Ezt a Rádió GaGánál semmiképpen nem szeretnék, ezért Márton-napi játékot szerveznek, amelyre már most lehet jelentkezni!

Márton-napi libalakoma a Rádió GaGán
Márton-napi libalakoma a Rádió GaGán
2024. november 04., hétfő

Márton-napi libalakoma a Rádió GaGán

2024. november 04., hétfő

November végéig még lehet kerékpárt bérelni Sepsiszentgyörgyön

Noha eredetileg november 1-jéig működött volna a SepsiBike kerékpárkölcsönző rendszer Sepsiszentgyörgyön, a nagy érdeklődésre való tekintettel egy hónappal meghosszabbították a szolgáltatást.

November végéig még lehet kerékpárt bérelni Sepsiszentgyörgyön
2024. november 04., hétfő

Történészkonferencia a Magyar Tudomány Napja tiszteletére

Különleges történész konferenciának ad otthont kedden a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár. A Magyar Tudomány Napja tiszteletére szervezett eseményen neves történészek világítanak rá a múlt fontos, de kevésbé ismert részleteire.

Történészkonferencia a Magyar Tudomány Napja tiszteletére
2024. november 04., hétfő

Húszezer gazda már megkapta a támogatáselőleget

Két hét alatt mintegy húszezer Hargita megyei gazda kapta meg az idei mezőgazdasági támogatáselőlegek egy részét. A napokban bizonyossá vált az is, hogy az agrár-környezetgazdálkodási juttatásoknak a 85 százalékát is megkapják támogatáselőlegként.

Húszezer gazda már megkapta a támogatáselőleget
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!