Fotó: László Ildikó
Talán sosem volt még ennyi befejezetlen, elutasító vagy semmitmondó telefonbeszélgetésünk, mint az elmúlt órákban: tulajdonképpen minden hivatalos szerv, intézmény a nyomozásra való tekintettel nem mond semmit – vagy leráz annyival, hogy majd a Facebookon közzéteszünk egy közleményt.
2023. december 19., 21:032023. december 19., 21:03
2023. december 20., 10:562023. december 20., 10:56
Igen, a közlemények világát éljük. Az újságírónak így nem marad más lehetősége, mint válasz nélkül hagyott kérdéseket feltenni, amiket megoszt az olvasóival. Esetleg olyan szakértőkkel beszélgethet, akik hajlandók megosztani a több évtizedes tudásukat, rálátásukat.
Mérnök ismerősünk máris azzal kezdi a beszélgetésünket, hogy
Igaza van!
„De ugyanúgy egy épületnél, mint egy hídnál, létezik egy jogszabály, amit – némi túlzással – soha senki nem tart be. A hidaknak például időszakos revíziójuk van, ami öt- és tízévente más-más szempontokat vizsgál. Minden hídnak és épületnek úgynevezett könyve kell(ene) legyen, amiben mindent nyomon lehet követni, az építés óta” – mondja, majd rögtön hozzáteszi:
Aminek a következménye az azonnali kiköltöztetés kellett volna legyen.
„…látszott a közelgő baj”
„Esete válogatja. A hídomlások esetében azonnal az adminisztrátorokat veszik elő, hiszen nekik kell vezetniük a már említett könyvet. A felmerülő azonnali kérdések: mikor nézték át utoljára a létesítményt, ott mit tapasztaltak? Ha gondot fedeztek fel, azt azonnal jelezni kell, és szakértői véleményezést kell kérni – ez azonban pénzbe kerül, ezért ódzkodnak tőle.” Amúgy kíváncsiak lennénk Csíkszereda Székelyudvarhely felőli kijáratánál bomladozó Olt-híd szakértői véleményére is, de most ne térjünk el a témától.
Több részletben megy tönkre a Csíkszereda nyugati ki- és bejárata közelében épült Olt-híd: hét éve az egyik védőkorlát szakadt le, most pedig a másiknak mintegy fele a beton tartóelemekkel együtt leomlott, és a partra, illetve folyó medrébe esett.
A hídépítő szakember egy elgondolkodtató példával illusztrálja a romániai állapotokat. „Hangsúlyozom, én nem vagyok szakértője az épületeknek, a hidaknak azonban igen. Hidak esetében mondok egy példát: egy alkalommal jeleztem a polgármestereknek, hogy hajlandó vagyok felleltározni a hidakat, és karbantartási tervezetet adni a létesítményekre. Azonban egyetlen polgármester sem igényelte a felajánlott szolgáltatásomat.
És az utolsó mondatában a lényeg: „…látszott a közelgő baj”.
Összehasonlítani a tervet a valósággal
„Ezelőtt is tudtak építkezni, és ritka volt az olyan eset, hogy alulméretezett falakat építettek volna; magyarán, tudták, hogy a falaknak el kell bírniuk a vertikális erőket” – mondja egy másik szakember. Meglátása szerint
Itt tulajdonképpen a lényegre tapintott, hiszen épp a vízelvezetésre panaszkodott néhány nappal ezelőtt a Székelyhonnak Laczkó György, a Tamási Áron Gimnázium igazgatója. Az intézményvezető lapunk megkeresésére elmondta, „már dolgoznak a bentlakás udvarán”.
Újabb anyagi támogatást ígért a Tamási Áron Gimnáziumhoz tartozó, immár egyetlen, még renoválásra váró épület felújítására a magyar állam. A részletekről Laczkó Györgytől, a tanintézmény igazgatójától érdeklődtünk.
Ez élvezett elsőbbséget, ugyanis az épület víz alá került, mivel az esővíz-elvezetés mindeddig nem volt megoldva, a közelben nincs ugyanis az esővizet fogadni képes csatornarendszer kialakítva.
– emelte ki a helyzet súlyosságát.
Van, aki itt még megjegyezte, az is lehet, hogy hosszú évek során a talajvíz átfolyt az épület alatt, ami a finom részeket kimoshatta, így ásáskor a laza talaj azonnal megereszkedett, a falak pedig repedezni kezdtek, végül az épület beomlott.
Összedőlt a Tamási Áron Gimnázium kollégiumának egyik épületrésze hétfő délután. Több gyerek a romok alá szorult, azonban sikerült kimenteni őket. Az egyik fiút már nem lehetett újjáéleszteni.
A háttérbeszélgetések ezen pontján ismét szóba kerül az épületek technikai könyve. A nyilatkozóink nem győzik hangsúlyozni, hogy minden épülettulajdonosnak birtokolnia kell az épületek technikai könyvét, és abba mindenféle módosítást be kell vezetni, azt is, ha falakat módosítottak a lakrészekben – legyen szó akár egy tömbházról. A felhozott példa nagyon mellbevágó, hiszen
Sokszor már csak az kérdés, hogy mi tartja még egyben az 50 éves tömbházakat.
Az engedélyeztetési folyamatokról
A székelyudvarhelyi tragédia miatt muszáj szóba hozni azt is, hogy Romániában hivatalosan hogyan zajlik az engedélyeztetési folyamat egy felújításnál.
Miután az önkormányzat kiállítja az építkezési engedélyt, a tervezőnek a konkrét kivitelezési lépéseket egy másik tervben kell részleteznie, az pedig része kell legyen annak a szerződésnek, amit a munkálat során kötelező módon be kell tartani. A megkapott önkormányzati engedélyek alapján a tulajdonos megköti a munkálati szerződést a kiválasztott építő céggel.
Fontos tehát, hogy nemcsak a tulajdonos és az önkormányzat, hanem a tulajdonos és a kivitelező között is történnie kell egy szerződéskötésnek, mert csak az alapján láthat hozzá utóbbi a munkálatoknak. Ezt a szerződéskötést a területátadás, majd a kezdési munkálatot kiadó úgynevezett kezdési parancs kell kövesse. Mi több,
Ha e lépések közül akár egyetlen is kimaradt, akkor nemcsak a gondatlanságból okozott emberölést és a súlyos testi sértést fogják vizsgálni az igazságügyi szervek…
A marosvásárhelyi ügyészség vette át a nyomozást a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál történt falomlás ügyében.
Ideiglenesen lezárták munkálatok miatt Marosvásárhelyen a Ion Heliade Rădulescu utca, Băneasa és Szabadság utca közötti útsávot lezárták, ami a 9-es buszjárat útvonalát is befolyásolja.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére. Vasárnaptól helyenként havazásba is átválthat a lehulló csapadék a lehűlés miatt.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint Romániának nyugalommal kell kezelnie az amerikai vámtarifák bevezetése nyomán előállt helyzetet, elsősorban tárgyalásokra van szükség.
Figyelmeztető felhívások jelentek meg a marosvásárhelyi lépcsőházak bejáratain, amelyekben arról értesítik a lakókat, hogy ivóvíz nélkül maradhatnak az adósságok miatt. A lakótársulásoknál történt sikkasztásos ügy közben egyre duzzad.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
10 hozzászólás