Még mindig zavar van a rendszerben. A legtöbb háziorvos azonban már szerződött
Fotó: Barabás Ákos
A háziorvosok közel fele aláírta már az egészségügyi keretszerződés meghosszabbításáról szóló okiratokat a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztárral. Öt háziorvos kivételével pedig a napokban a többiek is szerződnek.
2018. január 03., 17:592018. január 03., 17:59
2018. január 03., 18:002018. január 03., 18:00
Duda Tihamértől, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójától tudjuk, hogy a szerdai megkeresésünkig a 148 Hargita megyei háziorvosból 72 már aláírta a három hónapra szóló kiegészítő keretszerződést. Továbbá közölte,
a többi háziorvos pedig azt mondta, hamarosan megköti a szerződést a pénztárral. Duda továbbá megjegyezte,
A megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatójától azt is megtudtuk, ha valaki az elmúlt napokban konzultációs díjat, vagy teljes árat kellett fizessen az ártámogatott vagy ingyenes gyógyszerért, a pénzt nem igényelheti vissza az intézménytől.
Soós-Szabó Klára, a háziorvosokat tömörítő egyesület Hargita megyei elnöke lapunknak elmondta, „bizonyos feltételek mellett” hajlandók csak a szerződéshosszabbítás mellett dönteni. Komoly jelzést várnak arra vonatkozóan, hogy a döntéshozóknak valóban szándékukban áll javítani az egészségügyi alapellátó rendszeren, erre három hónap haladékot adnak – fogalmazott. A szakember kérdésünkre kifejtette,
„Elláttuk őket a saját költségünkre, a betegek megértők voltak, belátták, hogy ez közös ügy, nem csak rólunk, hanem róluk is szó van. Köszönjük nekik” – zárta Soós-Szabó Klára.
„Mindenki dolgozik és ingyen, bérmentve megvizsgáljuk a beteg embert. Mi beteget a rendelőből nem küldünk el” – fogalmazott szerdán érdeklődésünkre egy székelyudvarhelyi háziorvos, aki csak név nélkül vállalta az általa elmondottakat. Nehezményezte ugyanakkor, hogy a hírek egy részében a sajtó arról tudósított, hogy a betegek szerdától nem kaphatnak ingyenes ellátást a háziorvosoknál. Ő ezzel magyarázta azt is, hogy
A kiegészítő keretszerződést – amely a múlt évi feltételek szerint három hónappal meghosszabbítja a tavaly megkötött keretszerződés érvényességét – az általunk megkérdezett háziorvos még nem írta alá, mint mondta, nem volt még alkalma beutazni ezért a megyeközpontba. Érvényes szerződés hiányában nem tudnak ingyenes, illetve ártámogatott gyógyszerrecepteket adni betegeiknek, de ha gyorsan rendeződik a helyzet és megkötik a kiegészítő szerződést, akkor visszamehetnek majd a rendelőbe térítéses receptért a pácienseik – fűzte hozzá.
Bíró László gyergyóremetei háziorvostól szerdán arról érdeklődtünk, hogyan viszonyul a kialakult helyzethez. A szakember elmondta, nem írta alá a szerződést a biztosítási pénztárral, és nincs is szándékában megtenni ezt, amíg a dokumentumba nem foglalják be a javasolt változtatásokat.
– mondta Bíró doktor. Hozzátette, a háziorvosok követelései nem az anyagiakra hegyeződnek ki, „ez a része elenyésző mindannak, amit meg kellene oldani ahhoz, hogy megfelelően működjön a rendszer”. Ugyanakkor rámutatott, ha nem növekedik a szolgáltatások elszámolására szánt pénzkeret, megomlik az egészségügyi alapellátás.
„A biztosítóháztól kapott pénzből tartjuk fenn a rendelőket, fizetjük az asszisztenseket. Mivel január elsejétől változott az adótörvény, a fizetések utáni adóterhek megnövekedtek. Elvárás felénk, hogy ezeknek a plusz terheknek eleget tegyünk, hogy ugyanúgy működjenek az orvosi rendelők, mint eddig, de nem biztosítanak mellé anyagi támogatást” – fogalmazott a háziorvos. Ettől eltekintve kijelentette,
„A betegeken csapódik le, nagyon sajnálom. De amíg nem tudunk közös nevezőre jutni az egészségbiztosítási pénztárral, addig ez van” – jelenti ki. A felvetésre, hogy mi történik, ha mégsem lesz megegyezés, a fizetős rendszer bevezetését látja megoldásnak. „Átállunk magánrendelésre, mert így dolgozni egyszerűen nem éri meg. Jelenleg két-három munkahelye van egy orvosnak, és ez hosszú távon munkája minőségének rovására megy.”
Pázmán Enikő, gyergyószentmiklósi háziorvos a témával kapcsolatban részletezte: január 3-án a délelőtti órákban körlevelet kaptak a biztosítási pénztártól, amiben az áll, hogy amelyik háziorvos még aznap 13 óráig nem jelzi azt a szándékát, hogy kész aláírni a keretszerződés-kiegészítést, annak pácienseit átirányítják olyan háziorvosokhoz, akik már aláírták az okiratot.
A háziorvosok több mint 60 százaléka aláírta a keretszerződés meghosszabbításáról szóló okiratokat, jelentette be szerdán az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke, Laurenţiu Mihai.
„A jelzett időpontig válaszoltunk a levélre. Megfogalmaztuk, hogy szándékunkban áll továbbra is szerződéses viszonyban lenni a biztosítási pénztárral, de csakis abban az esetben, ha elfogadják a családorvosi szövetség és a páciensek szövetségének javaslatait” – mondta el lapunknak a doktornő. Egyébként ő is ingyenesen vizsgálta meg pácienseit szerdán, a kiváltandó gyógyszereket térítéses receptre írta, legtöbb 5 napra elegendő mennyiségben.
– mondta. Kijelentette, ezen a héten még biztosan ingyenesen nyújt szolgáltatást rendelőjében. „Ha nem történik változás, legalább tiszta lelkiismerettel mondhatjuk, hogy megpróbáltuk, ami tőlünk telt” – fogalmazott.
Megmentették az enyészettől és közösségi célokra használják Marosszentgyörgyön a Máriaffi-kastélyt, amelynek hivatalos megnyitója szerdán volt, egybekötve egy interaktív kiállítással. Olyan hellyé vált a kastély, amelyet érdemes meglátogatni.
November utolsó hétvégéjén lesz az idei adventi Portéka Székelyudvarhelyen. A helyi termelők kétnapos vásárára körül néhány kisebb változtatást eszközölt a városháza.
A szászrégeni polgármesteri hivatalba költözik a Maros Megyei Gépjárműbejegyzési Hivatal szászrégeni kirendeltsége csütörtöktől – olvasható Márk Endre szászrégeni polgármester bejegyzésében.
A szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat harminc megyére.
Máris iktatta a parlamentben Miklós Zoltán háromszéki képviselő azt a törvénytervezetét, amellyel javasolja, hogy a gyermekes családok által felvett ingatlanhitelekre az állam adjon kamattámogatást.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére, köztük a székelyföldiekre is.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Háborúk és hatalmi dinamikák címmel rendez kerekasztal-beszélgetést szerdán Székelyudvarhelyen.
Petíciót kezdeményezett magyar és román nyelven az Erdélyi Magyar Szövetség marosvásárhelyi szervezete, amelyben azt kéri a városvezetéstől és a képviselő-testülettől, hogy gondolják át a főtér, valamint a Tudor–November 7. útszakasz felújítását.
Az Unext Romania, a lengyel Unilink csoport tagja, segítette a bolgár Dallbogg Life and Health Inc. biztosítót a román kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (RCA) piacra való belépésében, az európai útlevél alapján.
szóljon hozzá!