Fotó: Kristó Róbert
A kisebbségi oktatás finanszírozásának kiegészítésére külön alap létrehozását javasolja a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ). A szervezet elnöke állásfoglalásában úgy véli, veszélyeztetik az anyanyelvi oktatási hálózat fenntarthatóságát, finanszírozását a kormány költségcsökkentő intézkedései.
2010. február 23., 15:392010. február 23., 15:39
2010. március 08., 16:392010. március 08., 16:39
Fotó: Kristó Róbert
„Az utóbbi időben a közszférában dolgozók leépítése és a költségek csökkentésére hozott kormányhatározat egy olyan folyamatot indított el, amelyik teljesen szétveri az amúgy is összekuszált romániai oktatást és ezen belül az anyanyelvi oktatást” – írja állásfoglalásában az RMPSZ elnöke, Lászlófy Pál. Rámutat, mindez olyan körülmények között történik, hogy az országban, ahol élünk, az anyanyelvű oktatás minden szinten az alkotmányban szentesített jog, és ahol a parlamenti pártok a neveléssel kapcsolatos paktumot írtak alá.
Az RMPSZ kifogásolja, hogy a kormány egyedüli prioritása a költségek csökkentése, és hogy egy átfogó törvényes keret megteremtése helyett a megoldást a tanfelügyelőségekre és az iskolákra hárították. „A tantervek, a kötelező óraszám, az iskolák működését meghatározó normatívák és ezek alapján megkötött munkaszerződések csak olyan leépítéseket engednek meg, amelyek iskolákat szüntetnek meg” – mutat rá a szervezet.
Az RMPSZ területi szervezetei elvárásokat fogalmaztak meg, és javaslatokat is kidolgoztak a helyzet orvoslására. Elvárásuk, hogy az iskola-összevonás ne érintse az óvodai és az elemi osztályokat, hisz az ezekbe járó gyerekek még túl kicsik az ingázáshoz. Ugyanakkor javasolják, hogy állítsák össze a hátrányos helyzetű települések névjegyzékét, és az ezen településeken lévő tanintézményeket, továbbá a székelyföldi megyék alacsony létszámú, anyanyelvi oktatásban résztvevő osztályait ne a fejkvóta szerint, hanem egy speciális alapból finanszírozzák. Mindezt annak érdekében, hogy az elnéptelenedő vidéki településeken az oktatás továbbra is fennmaradjon.
Javasolják továbbá, hogy a vidéki tanintézmények esetleges összevonása előtt készüljön átfogó felmérés arról, hogy hogyan oldható meg az ingáztatás minden diák számára, hogy a városokban történjen meg az iskolahálózat újjáértékelése a helyi közösségek javaslatai alapján, valamint, hogy a költségek lehetséges csökkentését a minisztériumi és tanfelügyelőségi szinten is vizsgálják felül.
Az RMPSZ megállapítása szerint ugyanakkor a finanszírozásra vonatkozó kormányhatározat módosítását mindenképpen meg kell előznie a beiskolázási tervet rögzítő kormányhatározatnak. A szervezet ugyanakkor azt kéri, hogy a pótfinanszírozást ne bízzák az önkormányzatokra, mert ez létbizonytalanságnak teszi ki az iskolákat.
A pedagógusokat tömörítő civil szervezet felhívja a figyelmet a fejkvóta alapú finanszírozás tökéletlenségeire és számos tisztázandó kérdésre is. Meglátásuk szerint nem rendezett a több intézményt kiszolgáló egységek finanszírozásának kérdése (pl. logopédiai kabinetek), a bentlakással és étkezdével rendelkező iskolák többletköltségeinek fedezése, a művészeti, teológiai iskolák oktatási sajátosságaiból adódó többletköltségek finanszírozása, az alternatív iskolák besorolása, a fakultatív órák oktatóinak bérezése, a sajátos nevelési igényű gyerekek többletköltségeinek fedezése.
Az RMPSZ javasolja az egy főre számított finanszírozási alapösszeg megemelését, külön alap létrehozását a kisebbségi oktatás költségeinek kiegészítésére, illetve a tömb és a szórvány helyzet megkülönböztetését a finanszírozásban.
A pedagógusok szövetsége szerint a magyar közösségen belül is vannak tennivalók, így közös, RMDSZ, RMPSZ és tanfelügyelőségi tanácskozásokat kell összehívni, jogi és könyvelőségi tanácsadást kell biztosítani, illetve szakmai fórumot kell létrehozni a pozitív megoldások megosztására. „Ha valamikor, most úgy érzem, szükségszerűvé vált az összefogás racionális érvelés mentén mind a politikummal, mind a civil szférával, hogy elkerüljük a végzetes kimenetelt” – fogalmazott Lászlófy Pál, az RMPSZ elnöke.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!