Erdőből, vaddisznóktól hurcolhatták be a fertőzést. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Folyamatosan nő az afrikai sertéspestissel fertőzött vaddisznók száma és a gócpontok területe is növekszik – hívta fel a figyelmet a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője.
2020. február 09., 15:222020. február 09., 15:22
Sikó-Barabási Sándor arról tájékoztatott, hogy tavaly három gócpontot azonosítottak Háromszéken a házisertés-állományban, a kór 191 disznót érintett, ugyanakkor hat vaddisznónál mutatták ki a vírust,
Az év elején két fertőzésgócot mutattak ki a házisertéseknél – Bölönben és Magyarhermányban – ahol tizenhat sertés pusztult el vagy kellett levágni. A főállatorvos szerint
A bölöni gazdaságban az egyik családtag vadász, és erdőgazdálkodásban dolgozik, így a szomszédos megyékben is járja az erdőt, ott, ahol nagymértékben pusztítja a vaddisznóállományt a sertéspestis. A magyarhermányi gazda pedig erdőszélen tartja és legelteti a juhait.
Sikó-Barabási Sándor azt is aggasztónak tartja, hogy míg tavaly csak elhullott vaddisznótetemekben mutatták ki a betegséget, idén már négy esetben a levadászott állatok is fertőzöttek voltak; a baróti, vargyasi, bardóczi és bölöni vadászterületeken is megjelent a kór, ami növeli a vírus terjedésének kockázatát.
A főállatorvos azt javasolja, hogy akik az erdőben dolgoznak, fát gyűjtenek, vadásznak, soha ne lépjenek be ugyanabban a ruhában, cipőben a háziállatok közé, hogy ne terjesszék a vírust. Ha a sertés megbetegszik, azonnal értesítsék az állatorvost, ne próbálkozzanak házi gyógymódokkal.
Jelenleg Romániában 26 megyében 267 településen 619 sertéspestisgócot tartanak nyilván. Másik tíz megyében csak a vaddisznóállomány fertőzött. A vírus 2017. július 31-én jelent meg Romániában, azóta 577 ezer sertést kellett elpusztítani, és 2957 vaddisznónál mutatták ki a fertőzést. Sikó-Barabási Sándor hangsúlyozta, a betegség emberre nem terjed, de súlyos gazdasági következményei vannak.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
szóljon hozzá!