Fotó: Barabás Ákos
Kegyelet-, törvény- és nemzetközi megállapodásokat sértő incidens volt az úzvölgyi katonatemetőben történt viszály – nyilatkozta Áder János, Magyarország köztársasági elnöke, akit a csíksomlyói pünkösdi búcsú után kérdeztünk a kialakult helyzet kapcsán.
2019. június 08., 16:092019. június 08., 16:09
2019. június 10., 20:042019. június 10., 20:04
A köztársasági elnök hangsúlyozta, ahhoz hogy megoldást találjunk a problémára, elemeznünk kell, mi történt eddig, s mi lehet az „ebből kivezető jövő”.
Kifejtette, az úzvölgyében történtek azért törvénysértőek, mivel a román hatóságok – többek között a védelmi minisztérium is – közölték, hogy a temetőben a betonkeresztek felállítására semmilyen engedélyt nem adtak ki.
– magyarázta Áder.
Ugyanakkor – monda – mélyen erkölcstelen is volt a minap történt viszály, hiszen
Az erőfeszítések ellenére felavatták csütörtökön az úzvölgyi temetőben a román katonák törvénytelenül létrehozott emlékművét és parcelláját, miután a helyszínre érkező feldühödött románok kitörték a temető kapuját és beözönlöttek a sírkertbe.
„A pünkösdi búcsún elhangzott szentbeszédben az hallottuk, hogy ha megdobnak kővel, nem az kell legyen a válasz, hogy visszadobjuk, hanem abból lépcsőt építsünk. Adódik a kérdés, hogyan lehet ebből a helyzetből kikeveredni” – fogalmazott Áder.
Hallgatunk-e a csíksomlyói Szűzanya szavára, azt tesszük-e, amit Jézus mond? Fontos az összetartás és az Istenbe vetett bizalom, mert csak így építhetünk jövőt – hívta fel a figyelmet szentbeszédében a csíksomlyói búcsú szónoka. Az úzvölgyi konfliktusról elmondta: nem engedhetjük, hogy elszabaduljanak az indulataink.
Először is – folytatta Áder János – nem kellett volna ide eljutni, de ha már itt tartunk,
A probléma megoldásra vonatkozóan a következőképpen fogalmazott: „Ha valóban nyugszanak az úzvölgyi katonatemetőben román katonák, akkor a történészek, levéltárosok meg tudják állapítani, hogy hányan lehetnek. Ezt követően lehetőség nyílik arra, hogy az ottani, dokumentáltan örök nyugalomra helyezett román katonáknak is megadják a végtisztességet. Ez ellen senkinek sem lesz kifogása” – magyarázta Áder János.
Mint hangsúlyozta,
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!