A székelyek segítenek!

A Székelyhon.ro, az Udvarhelyi Híradó, a Csíki Hírlap, a Vásáráhelyi Hírlap, a Gyergyói Hírlap, valamint a Merkúr és Szuper üzletláncok kezdeményezésére kiteljesedik az erdélyi összefogás a magyarországi árvízkárok felszámolásáért. A székelyek segítenek! összefogás fővédnöke Böjte Csaba ferences szerzetes. Csütörtökön Csaba testvér részvételével tartottak sajtótájékoztatót az együttműködő szervezetek képviselői a székelyszentléleki-malomfalvi útelágazásnál található árvízemlékműnél.

Molnár Melinda

2010. június 17., 21:492010. június 17., 21:49

2010. június 17., 22:292010. június 17., 22:29

A Dévai Szent Ferenc Alapítvány két számlát nyitott a Székelyek segítenek! céladományainak:
RON: RO49OTPV340000069719RO05
HUF: RO37OTPV340000069719HU02
Készpénzsegítségüket a Merkúr és Szuper üzletekben a Székelyek segítenek! feliratú dobozokba tehetik.

Galéria

Csatlakozott a Dévai Szent Ferenc Alapítvány, valamint az Ugron Alapítvány is a Nemzeti Összetartozás Napján létrejött szervezetközi együttműködéshez, amit az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), a Magyar Ifjúsági Tanács (MIT), az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) és a Gondviselés Segélyszervezet működtet. A sajtótájékoztató idején fekete felhők borultak fölénk, és sűrű eső figyelmeztetett: ha elszabadulnak az ég csatornái, álljunk szorosan egymás mellé – „ernyőink” így védenek jobban.

\"Hiszek az újjáépítés erejében\"

Nem elég külön-külön jót akarni – együtt többre megyünk! A legszebb történelmi példa a 2005-ös udvarhelyszéki árvíz nyomán megtapasztalt magyar összefogás. A katasztrófa idén más vidékeken élő magyar testvéreinket sújtja. Szabó László unitárius lelkész, a Gondviselés Segélyszervezet vezetője ismertette a szervezetközi együttműködés eddigi tevékenységét. Utána Csaba testvér visszaemlékezett: 2004-ben leégett a dévai Szent Ferenc Alapítvány majdnem kész szovátai háza. Szörnyű volt megállni a romba dőlt álom fölött. Hatalmas élmény volt látni, milyen sokan álltak melléjük tudatosan, hogy ma 120 gyermeknek biztosíthatnak otthont és életteret. Katasztrófahelyzetben a kétségbeesés kérdéseket fogalmaztat a bajbajutottal. De ne engedjük, hogy a gonosz padlóra küldjön! Összefogással újra lehet építeni a házat, még szebb lesz!

„Hiszek az újjáépítés erejében” – vallja Csaba atya. Lelki üzenete az árvízkárosultaknak: bízzanak Istenben és a testvérekben! Imádsággal, anyagilag egyaránt tudunk segíteni, hogy mindannyian tudják házukat újraépíteni, földjeiket bevetni. Az alapítvány gyermekvédelmi központjaiban pihenési, feltöltődési lehetőséget ajánlott a katasztrófát szenvedett testvéreknek, valamint egy-egy autóbusznyi gyermeknek is nyújthatnak reményt, optimizmust.
Leghamarabb a csíksomlyói ferences szerzetesek ajánlottak és kértek segítséget a magyarországi és felvidéki magyar árvízkárosultaknak a pünkösdi búcsún. Azóta számos kezdeményezés nyomán gyarapszik a segítő szándék. De egy átfogó erdélyi segítség szép példája lehet a későbbiekben is, hogy ma rajtam, holnap rajtad – együtt hatékonyabbak vagyunk bármikor. „Sok kéz a hajban is jó” – hiszi Csaba atya.

„A szegény erdélyi magyarok viszonozzák”

Albert Mátyás polgármester elmondta: a 2005-ös árvíz nagy nehézségeket hozott Farkaslaka község településeire. Most végigjárhatók a falvak: felépültek a házak, visszaállt az élet a régi kerékvágásba. Üzenetük mindenkinek, akit baj ér: ne adjátok fel! 2005-ben bármennyire el voltak keseredve, mára rendben vannak a porták, a családok élik életüket. 2008-ban Bákó megye két településére 170 millió régi lejt tudtak vinni saját gyűjtésből, amit házaknak osztottak szét, és tárgyi ajándékokat is vittek.
Testvértelepülésük, a magyarországi Kemence májusban árvízkárokat szenvedett. Amikor elvitték házról házra gyűjtött adományukat, az 570.000 forintot és 200 eurót, az ottani polgármester nem tudott szóhoz jutni, hogy a „szegény erdélyi magyarok” viszonozzák az öt évvel korábbi segítséget. Malomfalván szintén gyűjtöttek Felsőzsolcának – mintegy 800.000 forintot juttattak el.

\"Nem nézhetjük a tévé előtt tétlenül...\"

A kisebb kezdeményezéseket fogja össze a Székelyek segítenek! mozgalom. Nem egy-egy falu vagy egy-egy szervezet marad magára – több helyen van árvíz, itt az idő, hogy újból összefogjunk, hogy hatékonyan segíthessünk. Az együttes eredményen van a hangsúly. Az összefogásba bekapcsolódó szervezetek bíznak abban, hogy a jó Isten áldása kíséri az erdélyi összefogást. Ugyanakkor tisztelettel tekintenek minden szervezetre, melyek ettől függetlenül azonos célt szolgálnak. Nem csak anyagi segítséget szeretnénk adni, reményt akarunk nyújtani – hangsúlyozta Csaba testvér a sajtótájékoztatón. A kezdeményezés egy védőernyőt képez jelképesen – tettekben is. Érezzék a bajbajutottak: rájuk gondolunk. „Ez hozza közelebb a népet” – mondta Ugron Béla. – Ha megtanulunk együtt gondolkodni, példaértékű lesz.

Hívatlan vendég az árvíz

A sajtótájékoztató után ellátogattunk a malomfalvi Magyari Dezsőékhez. Udvarukon áll a ház, amit mellmagasságig elborított az árhullám. A tízgyermekes család unokái is szenvedtek a katasztrófa pillanataiban. Mónika, a lányuk kisgyermekkel kezében próbált menekülni – életüket annak köszönhetik, hogy kisodorta a kettéváló víz a kertbe. A legkisebb gyermek Izabella, idén harmadik osztályt végzett. A szép új ház előtt idézték fel a családtagok, milyen vészterhes órákat éltek át, amikor a kertbeli gyümölcsfákat is gyökerestől vitte el a víz. Öt év után is lélegzetvisszafojtva hallgattuk Anna asszony emlékeit. De a „jó segítségek”, a szeretet, a jó akarat segített nekik, hogy ma virágok is nyílnak a családi otthon előtt. Mindenhonnan jött egy kicsi segítség – amit kaptak, kétkezi munkával beleépítették a lakóházba. „Hiába eresztjük el magunkat – nem szabad!” – nyomatékosította a családfő.

Nehéz visszaemlékezniük most is, de a családanya a víz apadása után azzal vigasztalta gyermekeit: fél kenyerük szárazon maradt. Ne búsuljanak!

Csaba testvér úgy köszönt el a családtól: a liszt is fontos, de a kovász is. Legyünk kovász vagy liszt – segítsünk, hogy árvízkárt szenvedő magyar testvéreinknek legyen egy „fél kenyerük”. Most rajtunk a sor – a Székelyhon.ro társ lesz ebben. És Ön?

A széleskörű segélyezés megszervezése érdekében az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), a Magyar Ifjúsági Tanács (MIT), az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) és a Gondviselés Segélyszervezet a Nemzeti Összetartozás Napján szervezetközi együttműködést hozott létre. Első önkéntes csapatunk június 7-étől Miskolc környékén részt vett a helyszíni árvízi védekezésben, és előkészítette segélyezési tervünket. Június 10-én Tőkés László EMNT-elnökkel az élen az árvíz sújtotta térségbe látogattak a segélyezésben együttműködő szervezetek képviselői, és 3 kisbusznyi gyorssegélyt (tartós élelmiszer, ásványvíz, tisztító- és fertőtlenítőszer) vittek magukkal Edelénybe, Felsőzsolcára, Sajóládra, illetve Ónodra. Június 12-étől 18 önkéntes tűzoltó több napon át szivattyúzta a vizet Felsőzsolcán és környékén. Június 15-én újabb 15 önkéntes személy váltotta fel őket. Adományszervezési felhívásuk nyomán ez idáig magánszemélyek, egyházi intézmények és cégek több mint 3 millió forintnyi pénzsegélyt ajánlottak fel, amit számottevő természetbeni adomány egészít ki.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön

Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása

Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása
2026. június 24., szerda

Marosvásárhelyi körgyűrű: kis lépések a forgalmi dugók ellen

Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.

Marosvásárhelyi körgyűrű: kis lépések a forgalmi dugók ellen
2026. június 24., szerda

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást

Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára

A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára
2026. június 24., szerda

Alkotmányosnak nyilvánították, megduplázhatják a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát Romániában

Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Alkotmányosnak nyilvánították, megduplázhatják a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát Romániában
2026. június 24., szerda

Az is megtörténhet, hogy nem lesz miniszterelnök-helyettes a Grindeanu-kormányban

A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.

Az is megtörténhet, hogy nem lesz miniszterelnök-helyettes a Grindeanu-kormányban
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Kéthetes amerikai álom: 44 csíki diák indul életre szóló tapasztalatokért

Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.

Kéthetes amerikai álom: 44 csíki diák indul életre szóló tapasztalatokért
2026. június 24., szerda

Medvét láttak Fitódon

Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.

Medvét láttak Fitódon
Medvét láttak Fitódon
2026. június 24., szerda

Medvét láttak Fitódon

2026. június 24., szerda

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet

Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet
Hirdetés