Fotó: Barabás Ákos
Megérkezett a bírság: Hargita megye prefektusa ötezer lejre bírságolta meg Székelyudvarhely városát a magyar zászlók „nem megfelelő” használatáért március 15-én.
2018. március 16., 11:282018. március 16., 11:28
A Hargita Megyei Prefektusi Hivataltól megküldött, Gálfi Árpád polgármesternek címzett levélben az áll:
A prefektus ezúttal is azzal indokolja a döntést, hogy a zászló- és szimbólumhasználatra vonatkozó törvény értelmében más nemzet zászlaját csupán a román zászlóval együtt lehet kifüggeszteni közintézményekre és közterületeken. Az erre vonatkozó törvény megszegése kihágásnak minősül, és 2500-től 5000 lejig terjedő pénzbírsággal büntetendő. Akárcsak a hét elején Sepsiszentgyörgy esetében a Kovászna megyei kormánymegbízott,
Hargita megye prefektusa a március 15-ei díszítések eltávolítására szólította fel Székelyudvarhely és Csíkszereda önkormányzatát: a prefektus azzal indokolja a döntést, hogy megszegték a nemzeti szimbólumok használatára vonatkozó törvényt.
Gálfi Árpádnak, mint a város képviselőjének 30 nap áll rendelkezésére kifizetni a bírságot, illetve amennyiben úgy dönt a városvezetőség, 15 nap áll rendelkezésükre megfellebbezni a prefektusi határozatot. A polgármesteri hivatal annyit közölt ez ügyben: szándékukban áll megfellebbezni a döntést.
A prefektus a büntetést kiszabó levelét megelőzően, szerdán figyelmeztetést is küldött Székelyudvarhely vezetőségének. Erre válaszként Gálfi Árpád kifejtette:
Ilyen értelmezésben tehát a piros-fehér-zöld zászló nem hivatalos lobogó, hanem azt hivatott jelezni az 1848-as forradalom és szabadságharc 170. évfordulóján, hogy az erdélyi magyarság is a magyar nemzet részét képezi.
A polgármester ugyanakkor megjegyezte: a prefektus által emlegetett törvény azt is tartalmazza, hogy az adott ország nemzeti kisebbségének jogában áll használni nemzeti szimbólumait.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Több mint 704 tonna élelmiszer gyűlt össze április 4-e és 6-a között az országos élelmiszergyűjtő akció keretében, ebből 121.890 rászorulót segítettek, ami rekordnak számít az akció történetében.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Agerpres megkeresésére Alina Șerban, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) munkatársa.
Több mint ezer liter, feltehetően hamisított mosószert foglaltak le a rendőrök Székelyvarságon házkutatások, Máréfalván közúti ellenőrzés során – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
6,5 millió lejes támogatás érkezett a gyergyószentmiklósi közműfejlesztésre a kormánytól. Ennek köszönhetően folytatódhatnak a csatornázási munkálatok, ugyanakkor a Gyilkos-tó út helyreállítása is megtörténik.
A Laszlo-Constr Kft. megkezdte a Riverside Retail Park kereskedelmi központ kivitelezését Székelyudvarhely legdinamikusabban fejlődő övezetében.
A tánc ismét birtokba veszi Csíkszeredát: április végén újra megrendezik a tánc világnapja alkalmából szervezett rendezvénysorozatot, amely az évek során nemcsak hagyománnyá vált, de a város egyik legszínesebb kulturális eseményévé nőtte ki magát.
1 hozzászólás