Megkezdték az elszáradt karácsonyfák elszállítását a székelyföldi városokban
Fotó: Haáz Vince
Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön idén is fűtőanyagként használják, Székelyudvarhelyen komposztálják az elszáradt fenyőket a köztisztasági vállalatok. A kidobott karácsonyfák azonban csak akkor hasznosíthatók, ha nem marad rajtuk dísz.
2025. január 09., 10:252025. január 09., 10:25
Vízkereszt után lassan minden háztartásban megszabadulnak a karácsonyfáktól, a székelyföldi városok hulladékgazdálkodással megbízott vállalatai pedig megkezdik a fenyők elszállítását.
A karácsony hangulatát megalapozó fenyőfa hulladékká válik vízkereszt után, de észszerűen kell megszabadulni tőle, hiszen újrahasznosítását legtöbben nem tudják megoldani házon belül. Marosvásárhelyen a háztartási hulladékkal együtt viszik el.
Székelyudvarhelyen a lakótelepekről január 9–17. között szállítják el a fákat, a tömbházakóknak a negyedekben lévő gyűjtőpontokhoz kell letenniük azokat. A kertvárosiak jövő héttől kezdődően tehetik ki az elszáradt fenyőket, a következő módon: az ágakat vágják le, a csupasz törzset pedig vágják három darabba. A magánházaktól január 13–17. között szállítják el a biohulladéknak minősülő karácsonyfákat a megszokott hulladékelszállítási napokon.
Dísz nélkül kell kidobni a fenyőt
Fotó: László Ildikó
Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi városháza sajtószóvivője kérdésünkre elmondta: korábban fűtőanyagként hasznosították újra a fenyőket, idén azonban komposztálni fogják.
A kertvárosiak általában maguk dolgozzák fel az elszáradt fenyőt, komposztálják vagy fűtenek vele, a köztisztasági vállalat munkatársai azonban így is több mint 400 köbméter fát szállítanak el évente.
Katona Csilla, az RDE Hargita tisztasági vállalat sajtófelelőse szerint tavaly ilyenkor 490 köbméter karácsonyfa került a kukák mellé. Ez még mindig kevesebb, mint 2021-ben, amikor 550 köbméter fenyő gyűlt össze.
A TEGA Rt. köztisztasági vállalat évente megközelítőleg 200 tonna karácsonyfát gyűjt be Sepsiszentgyörgyről. „Rendszerint vízkereszt napjától kerülnek ki a karácsonyfák az otthonokból – a jelek szerint igencsak sok lakásból, házból, előtte alig találunk karácsonyfát.
közölte Máthé László, a TEGA Rt. vezetője.
Több száz tonna fenyő kerül a kukák mellé karácsony után
Fotó: Haáz Vince
A fenyőfákat a TEGA csak városokból szállítja, leginkább azért, mert vidéki környezetben az emberek tűzgyújtónak használják a már elszáradt karácsonyfát. Az elszállítás ugyanúgy történik, mint az elmúlt évek során: sepsiszentgyörgyi házak lakói a lebomló, zöld hulladékkal együtt szabadulhatnak meg a fáktól, a tömbházlakók pedig a gyűjtőpontok mellett helyezhetik el a fölöslegessé vált karácsonyfát, azzal a kéréssel, hogy úgy helyezzék el, hogy a közlekedést ne zavarja meg.
A tömbházlakók a hulladéktároló mellé, a magánházban lakók a kapu elé helyezhetik el a a megunt, elszáradt fenyőket Csíkszeredában.
– tájékoztatott a csíkszeredai hulladékgazdálkodási cég vezetője, Pál Tamás. Mint mondta, az előző években átlagban 200-250 köbméter fenyő gyűlt össze, idén is ekkora mennyiségre számítanak.
Marosvásárhelyen már vízkereszt napján megkezdték a karácsonyfák begyűjtését. A lakónegyedekből naponta, a háztartási hulladékgyűjtési ütemterv szerint viszik majd el a fákat, az egyéni háztartásokból pedig ugyancsak a háztartási hulladékgyűjtési program szerint fogják begyűjteni a kidobott fenyőket.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
1 hozzászólás