
Fotó: Gergely Imre
Kilenc gyergyószéki község és egy város fogott össze annak érdekében, hogy kistérségi társulásként szerezzen nagyobb előnyöket az itt élőknek. A társulás fejlesztési startégiája a gazdák, kisvállalkozások és civil szervezetek, valamint önkormányzatok fejlesztését célozza meg.
2010. június 24., 17:192010. június 24., 17:19
2010. június 24., 17:292010. június 24., 17:29
Fotó: Gergely Imre
Gyergyóremete, Gyergyóditró, Gyergyószárhegy, Gyergyóalfalu, Gyergyóújfalu, Gyergyócsomafalva, Vasláb, Tölgyes és Holló községek, valamint Borszék város a G10 nevet kapott LEADER-térség létrehozására szövetkezett.
Ennek az egyesületnek a hivatalos bejegyzése is megtörtént, csütörtökön pedig a működési és fejlesztési stratégiát is elfogadták. Amint az a Gyergyóremetén megtartott találkozón elhangzott, a stratégiába azok a kulcsfontosságú fejlesztési elképzelések kerültek bele, amelyeket a helyi gazdák, vállalkozók, mesteremberek, a különböző civil szervezetek fogalmaztak meg, és amelyeknek támogatásával az egész térség gazdasági fejlődése is új lendületet kaphat.
Fotó: Gergely Imre
A stratégia négy fő tevékenységi területet határozott meg prioritásként. Az első a mező- és erdőgazdálkodás fejlesztése lenne. A mezőgazdaság területén az állattenyésztés és a tejfeldolgozó vállalkozások élveznek elsőbbséget, tájjellegű speciális termékek előállításának támogatásával. Az erdőgazdálkodás nem a faipar segítését, hanem az erdei gyümölcsök élelmiszeripari hasznosítását célozza meg.
A másik fő stratégiai szempont a nem hasznosított földterületek erdősítése lenne. A harmadik fejlesztési terület a vidéki lakosság életminőségének javítása, amibe beleértendő például az építészeti szempontból értékes házak felújítása is. A negyedik pedig az együttműködés más hasonló társulásokkal közös projektekben.
Fotó: Gergely Imre
Ebben nagy előnye lehet a gyergyószéki egyesületnek az, hogy a környező megyéket tekintve ez az első ilyen típusú kezdeményezés. A most elfogadott stratégia a G10 összefogás számára egy újabb lépés. Amint sikerül magkapni a LEADER minősítést, úgy jelentős pénzek folynak majd be Gyergyószékre. Helyi vállalkozások, civil szervezetek pályázatait itt, helyi szinten bírálják majd el, és biztosítják hozzá uniós forrásokból a támogatási összegeket.
A tervek szerint 2011 és 2013 között mintegy 4 000 000 euró támogatási összeget oszthatnak majd szét a gyergyószéki gazdák, vállalkozók és civil szervezetek között.
Gyergyószentmiklós önkormányzata értesíti az érintetteket, hogy május 12–14. között kiosztják a fűtéstámogatást és az energia-kiegészítő juttatást.
Változatos kulturális és közösségi programokra kerül sor a következő időszakban Gyergyóremetén Az események között kiégésről szóló előadás, színházi produkció, kiállítás is szerepel, és készülnek a gyermeknapra is.
A magyar népi kultúra ősi gyökereiről tart előadást Kisné Portik Irén a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum következő Tarisznyás-estjén.
Nem rendezik meg 2026-ban a gyergyószentmiklósi Egyfeszt összművészeti fesztivált – jelentette be csütörtökön a főszervező. A rendezvényt eredetileg a július 29. és augusztus 2. közötti időszakra tervezték.
Hétfő hajnalban gyúlt ki és károsodott súlyosan egy családi ház Gyergyóújfaluban. A helyi közösség megmozdult, és mivel többen jelezték segítő szándékukat, adománygyűjtés is indult.
Új bemutató jön, de kocsmaszínház, egyéni előadás és tantermi produkciók is műsoron vannek ebben a hónapban a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színháznál.
A vízszolgáltatás kiesésére kell számítani csütörtökön Gyergyószentmiklós több városrészében.
Tizenegyedik alkalommal szervezik meg az Erőss Zsolt-teljesítménytúrát, amellyel a Himalája legmagasabb csúcsára első magyarként feljutó hegymászóra emlékezik az Erdélyi Kárpát-Egyesület gyergyószéki osztálya. Elindult a jelentkezés.
Tizenkét órás újraélesztési maratont szerveznek május 15-én Gyergyószentmiklóson. Az eseményen több mint 1800 fiatal sajátíthatja el az életmentés alapjait, valamint felnőttek is megtanulhatják, mi a teendő szívleállás esetén.
Közeleg a gyergyószentmiklósi Virág negyed déli részének korszerűsítése, ezért május 31-ig le kell bontani a területen álló, engedély nélkül épített garázsokat. Egy hónappal a határidő előtt 41 építményt számoltak fel, de a többség még áll.
szóljon hozzá!