Fotó: Boda L. Gergely
A Fekete márciusra emlékező mintegy 3000 ember vonult végig azon az útvonalon, amelyen 1990 márciusában a felbújtott, uszított Görgény-völgyiek a Kultúrpalotától a főtéren és a Bolyai utcán át a Törvényszék épületéig, ami akkor az RMDSZ székháza volt.
2010. március 21., 18:332010. március 21., 18:33
2010. március 21., 19:412010. március 21., 19:41
Fotó: Boda L. Gergely
Tisztelt marosvásárhelyiek! Dragi târgumureşeni! – szólt a Kultúrpalotánál összegyűltekhez Kincses Előd ügyvéd, aki 1990-ben az Ideiglenes Nemzeti Egységtanács Maros megyei alelnökeként ezekkel a szavakkal kezdte beszédét a tömeg előtt. „Most a rendőrség szolgál és véd, hogy az Igazság és Tolerancia menete zavartalan legyen. Nem vagyunk annyian, mint akkor, de elegen ahhoz, hogy jobbra forduljon a romániai magyarság sorsa” – fogalmazott az ügyvéd.
A csendőrség szerint mintegy 3000 fős tömeg a Kultúrpalotától a járdán haladt, biztonságos átkelésüket az úton, valamint a megemlékezés zavartalanságát a rendőrség és csendőrség biztosította. A főtér Művész mozi felöli oldalán, majd a Bolyai utcán haladtak a résztvevők. A bíróság épülete előtt, ami 1990-ben az RMDSZ székházaként szolgált, Tőkés László románul, Kecskés Csaba unitárius lelkész magyarul mondta el a Miatyánkot a marosvásárhelyiek, valamint a Kolozsvár és Csíkszék feliratú táblákat tartó kis csoportok előtt.
„Itt veszítette el egyik szemét Sütő András, amikor Judea ezredes lecsalta, biztosítva, hogy nem esik bántódása, majd hagyta, hogy a román parasztok csúnyán megverjék” – mondta Kincses Előd. Tőkés László hozzátette, Sütő András szemének világa metaforikus is: a magyarság szeme fénye, amit védeni kell, az értékeket őrizni.
A tömeg ezután a református temetőbe ment, ahol néhányan az 1989-es forradalomban szerepet vállaló Jakabffy Sándor Attila (Jaki, 1955–2007) sírjánál, a többiek pedig a Herder-díjas író sírjánál helyeztek el gyertyát. A megemlékezés a magyar, illetve a székely himnusz eléneklésével, incidensek nélkül zárult.
Fotó: Boda L. Gergely
Tekintse meg képgalériánkat!
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!