Zsúfolt, de legalább saját tulajdonú lakásban él a romániaiak többsége

A lakosság 34,1 százaléka tömbházlakásokban élt tavaly az országban. Képünk illusztráció •  Fotó: Pinti Attila

A lakosság 34,1 százaléka tömbházlakásokban élt tavaly az országban. Képünk illusztráció

Fotó: Pinti Attila

Romániában rendelkeznek a legtöbben saját ingatlannal az Európai Unióban, ugyanakkor itt jut a legkevesebb szoba egy főre, a háztartásokban pedig az átlagosnál többen élnek, így végső soron nálunk laknak a legtöbben túlzsúfolt lakásokban – áll az Eurostat felmérésében, amelyben a lakhatás témakörét vizsgálták. Az is kiderül, mennyit emelkedtek a lakásárak az elmúlt évtizedben, és mi várható a jövőben.

Iszlai Katalin

2022. január 15., 09:032022. január 15., 09:03

A lakhatás témájában hozott nyilvánosságra egy részletes elemzést az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat. A 2020-as adatokat feldolgozó statisztikában vizsgálták a lakhatási körülményeket, az árakat és az építkezéseket is.

Románia vegyes eredményeket ért el: egyes szempontokból első helyen áll az ország, mások mentén viszont a sereghajtók között szerepel.

Mint az adatokból kiderült, tavaly az EU tagállamaiban a lakók 70 százaléka saját, míg 30 százaléka bérelt lakásban élt. Az ingatlanokat birtoklók arányát tekintve Románia az első helyen áll a rangsorban, nálunk a lakosság 96,1 százaléka saját lakásban élt, míg az utolsó helyen álló Németországban ez az arány mindössze 50,4 százalék, tehát a lakosság közel fele bérelt ingatlanban lakott. Magyarország szintén jól teljesít ezen a téren, a negyedik helyen áll 91,3 százalékos aránnyal. Abból a szempontból is jelentős különbségek figyelhetők meg az országok között, hogy inkább magán- vagy tömbházlakásban él a lakosság. Az EU-s átlag szerint a többség, 52,9 százalék magánházban lakott tavaly, míg 46,2 százalék társasházban. Romániában még ennél is nagyobb az eltérés:

a lakosság 65,9 százaléka élt 2020-ban magánházakban az országban, a tömbházakban élők aránya pedig 34,1 százalék volt.

Számos olyan tagállam van ugyanakkor, amelyekben a tömbházakban lakók aránya a magasabb, Spanyolországban például az állampolgárok 66,1 százaléka él így. Vizsgálták továbbá az ingatlanok méretét is, az EU-s átlag szerint 1,6 szoba jutott egy főre tavaly. Ebből a szempontból a legjobban Málta állt, ahol 2,2 szoba jutott egy főre, az utolsó helyen pedig Románia szerepel 1,1 szobával fejenként. A háztartások mérete már más képet mutat, az EU-ban átlagosan 2,3 személy élt egy fedél alatt, az első helyen álló Szlovákiában 2,9, az utolsón végző Svédországban pedig 2.

Romániában átlagosan 2,6 személyt élt egy háztartásban 2020-ban, Magyarországon pedig 2,3.

A kisebb lakások és a több lakó Románia esetében egy újabb kedvezőtlen adatot eredményezett: nálunk laknak a legtöbben túlzsúfolt lakásokban, a lakosság 45,1 százalékára igaz ez. Az EU-s átlag ebben az esetben 17,8 százalék, míg az utolsó helyen álló Cipruson mindössze 2,5 százalék. Az életminőséget a lakás mérete mellett annak állapota is befolyásolja. Tavaly az EU-s lakosság 13,9 százaléka küszködött szivárgó tetővel, ez az érték Romániában 10 százalék, és ugyancsak 10 százalékra tehető azok aránya, akik nem tudták megfelelően kifűteni az otthonukat (itt az EU-s arány 8,2%).

A legrosszabb helyzetben a benti mosdó, zuhanyzó vagy fürdőkád hiánya szempontjából van Románia: miközben 21,2 százalékos aránnyal toronymagasan vezetjük ezt a rangsort, az EU-s átlag mindössze 1,5 százalék, és számos tagállamban szinte ismeretlen ez a fogalom.

Magyarországon is a lakosság mindössze 1,5 százaléka kénytelen mellőzni a benti vécét, zuhanyzót vagy fürdőkádat.

Mennyibe kerül?

A kutatás második fejezetében a lakásárak és a bérleti díjak alakulását vizsgálták. Tíz év alatt, 2010 és 2020 között 26 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak az EU-ban, a legnagyobb mértékben Észtországban (108 százalékkal) és Magyarországon (91 százalékkal); Romániában is átlag feletti volt a drágulás. A bérleti díjak átlagosan 14 százalékkal emelkedtek az EU-ban 2010 és 2020 között, Romániában ebben a tekintetben is átlagon felüli volt az emelkedés. A lakhatási költségek, mint a víz, a villamos-energia vagy a gáz, Romániában a vizsgált tíz év alatt kevesebbe került, mint a tagállamok többségében. A közös költségekre a harmadik legkisebb összeget költi erre a hazai lakosság, a száznak vett EU-s átlagnál 56,7 százalékkal kevesebbet, míg az első helyen álló Írországban a lakhatási költségek 84 százalékkal meghaladják az EU-s átlagot. Az építkezések árai szintén növekedtek 2010 és 2020 között, átlagosan 17 százalékkal az EU-ban, a legnagyobb mértékben pedig Magyarországon (63 százalékkal) és Romániában (49 százalékkal).

Hétéves ciklusok

Lassan a végére érünk annak a drasztikus áremelkedési hullámnak, amely 2015-ben kezdődött a hazai ingatlanpiacon – mutatott rá megkeresésünkre Szabó Lehel, a csíkszeredai, székelyudvarhelyi és gyergyószentmiklósi Well ingatlanügynökségek vezetője. Mint részletezte,

míg 2015-ben Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen 400–500 euróba, Gyergyószentmiklóson pedig legtöbb 300 euróba került egy négyzetméter hasznos felület, jelenleg előbbi két helyszínen átlagosan 1200, utóbbiban pedig 600-700 euró ez az érték.

„Folyamatosan emelkednek az árak, de ennek a 2015-ben elkezdődött ciklusnak 2022-ben vége kellene legyen, mivel az ingatlanpiac sajátosságai szerint hétéves drágulási, majd árcsökkenési időszakok váltják egymást. Ez azt jelenti, hogy a jövő évtől fokozatosan vissza kellene esniük az áraknak, és noha a 2015-ös szintet már nem érik el, jelentős csökkenésre lehet számítani, meg is feleződhetnek az árak. 2024-ben már lehet majd szerintem a maihoz képest reális piaci áron ingatlant vásárolni” – magyarázta Szabó Lehel. Hozzátette: szem előtt kell tartani, hogy amikor összeomlik az ingatlanpiac és lecsökkennek az árak, a bankok nehezebben fognak hitelt nyújtani, ezért ha valaki ily módon szeretne lakást vásárolni, gyorsan kell lépnie.

Amennyiben azonban rendelkezésünkre áll a vásárlásra fordítandó összeg, érdemesebb várni, mivel néhány év múlva jóval olcsóbban juthatunk hozzá az ingatlanhoz.

Tulajdonosként ugyanakkor szintén gyorsan kell lépni: ha van eladó ingatlanunk, még egy ideig magas áron értékesíthetjük.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 09., szerda

Franciaország nem adja ki Romániának a királyi család hivatalosan el nem ismert tagját

A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.

Franciaország nem adja ki Romániának a királyi család hivatalosan el nem ismert tagját
2025. július 07., hétfő

Fedezzük fel együtt Erdély kincseit

Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.

Fedezzük fel együtt Erdély kincseit
Fedezzük fel együtt Erdély kincseit
2025. július 07., hétfő

Fedezzük fel együtt Erdély kincseit

2025. július 01., kedd

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját

A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját
2025. június 26., csütörtök

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén

Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén
2025. június 25., szerda

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti

Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti
2025. június 25., szerda

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától

Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától
2025. június 25., szerda

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat

A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat
2025. június 25., szerda

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump

Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump
2025. június 24., kedd

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok

A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok
2025. június 24., kedd

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után

Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után