Fotó: Haáz Vince
Továbbra is a sereghajtók között szerepel Románia a csecsemőhalandóság szempontjából: míg az Európai Unióban ezer újszülöttből 3,6, addig Romániában 5,8 nem éri meg az egyéves kort. Noha elsőre ez kizárólag egészségügyi kérdésnek tűnhet, valójában a szociális és gazdasági helyzet befolyásolja legnagyobb mértékben a mutató alakulását.
2021. június 19., 19:002021. június 19., 19:00
A napokban tette közzé a legfrissebb, 2019-es adatokra alapozó csecsemőhalandósági mutatókat az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat. Mint ebből kiderült,
A mutató Észtországban a legalacsonyabb, mindössze 1,6 ezrelékes, és Máltán a legmagasabb 6,7 ezrelékkel.
A sereghajtó helyezéstől eltekintve ugyanakkor azt is érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt évtizedekben nagy előrelépést tett az ország ezen a téren: Portugália után Romániában csökkent a legnagyobb mértékben a csecsemőhalandóság aránya, az 1961-es 71,4 ezrelékről a már említett 5,8 ezrelékre.
Ezt a tényt emelte ki elsőként megkeresésünkre Koncsag-Szász Előd gyermekgyógyász főorvos is. Mint mondta,
Az ország önmagához képest számottevő fejlődésen ment keresztül, sokat javultak a csecsemőhalandósági mutatók, és bár valóban lehetne még alacsonyabb az érték, nem szabad elfelejteni, hogy ilyen jó még sohasem volt a hazai helyzet. Hozzátette: a csecsemőhalandóság nem csak egészségügyi kérdés, sőt, az egyéves kor alatti elhalálozások csak egy kisebb része történik egészségügyi okok, például születési rendellenesség miatt.
Azt is látni lehet továbbá a statisztikákból, hogy nagy különbség van a falvak és a városok között: előbbiekben 20-25 százalékkal magasabb a csecsemőhalandóság előfordulása.
„Ennek köze van ahhoz, hogy milyen a hozzáférés a terhesgondozáshoz vagy általánosságban az egészségügyi szolgáltatásokhoz. A legfontosabb tényező viszont a család szociális helyzete, a mélyszegénységben élőknél gyakrabban fordulnak elő hasonló esetek.
– sorolta az okokat Koncsag-Szász Előd.
A gyermekgyógyász főorvos továbbá arra is kitért, mit lehetne tenni a csecsemőhalandósági mutatók javítása érdekében. Meglátása szerint hosszútávon a mélyszegénység megszüntetése jelenthetne megoldást, de az ehhez vezető úton számos egyéb intézkedés is javulást idézhet elő. „Abból kell kiindulni, hogy melyek a kockázati csoportok.
– hangsúlyozta Koncsag-Szász Előd. Példaként említette, hogy vannak települések, ahol még háziorvos sincs, így a nők nem férnek hozzá az egészségügyi ellátáshoz. Nem működik továbbá védőnői hálózat sem az országban, pedig az is nagy segítséget jelentene, ha házhoz mennének és tanácsokkal látnák el a rászoruló családokat.
Emellett a szakember szerint az oktatásnak is nagy szerepe kellene legyen ebben a kérdésben. „Érdemes lenne az egészségügyi alapismeretek oktatását bevezetni az iskolában annak érdekében, hogy egyáltalán felismerjék a szülők, hogy ha a gyereknek kékül a szája vagy több napja lázas, az nagy bajt jelent, és orvoshoz kell vinni.
– sorolta a gyermekgyógyász főorvos, aki az anyatejes táplálás fontosságára is kitért a betegségek megelőzése érdekében. Zárásként a hirtelen csecsemőhalál szindrómát is megemlítette, amely esetében egy látszólag egészséges újszülött hirtelen és váratlanul életét veszti. A jelenség oka máig ismeretlen, de kutatások bizonyítják, hogy gyakrabban fordul elő hason altatás esetén. Ezért ajánlott minden esetben a hátára fektetni, és úgy elaltatni a kisbabákat.
A csecsemőhalandóságról
A csecsemőhalandóság egy demográfiai mutató, az 1000 élve születésre jutó 1 éves kor alatti halálozások éves száma. A Földön az átlag 44, vagyis 1000 csecsemő közül 44 gyermek hal meg 1 éves kora előtt. Mint minden világméretű összehasonlító statisztikának, ez esetben is lehetnek problémák a pontosság területén az egyes országok sajátosságai miatt. A főbb okok a következőek: hiányos adatgyűjtés; eltérő statisztikai módszerből eredő eltérés; területi minta nagyságából adódó pontatlanságok. (forrás: Wikipédia)
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!