Szerződés az áramszolgáltató Electrica Rt.-től. Minden áramfogyasztó kézhez kapja
Fotó: Sándor Csilla
Folyamatosan küldi ki ügyfeleinek postán keresztül az új szerződéseket az aktuális számlával együtt az áramszolgáltató Electrica Rt. Amennyiben azok továbbra is tőlük kérik a szolgáltatást, akkor kitöltve ingyenes válaszborítékban, szintén postán küldhetik vissza azt a vállalatnak. A Hargita megyei kirendeltségnél arról érdeklődtünk, hogy a szerződés kitöltésénél mire figyeljenek a fogyasztók.
2017. július 19., 11:052017. július 19., 11:05
2017. július 19., 11:192017. július 19., 11:19
„Elsősorban ellenőrizni kell az első oldalon található személyi adatokat: a nevet, a címet, a személyazonossági igazolvány számát” – kezdte Ambrus László, az Electrica Rt. Hargita megyei kirendeltségének értékesítési igazgatója. Hozzátette, hogy
Ezt megtehetik a hátsó oldalon, ugyanitt ajánlott megadni egy telefonszámot és egy emailcímet is, amelyen keresztül például emlékeztetni tudják őket, ha netán fizetési elmaradásuk van, hogy ne kelljen felfüggeszteniük a szolgáltatást. Egyébként csak ebben az esetben szüntetik meg a szolgáltatást, és „vágják le a villanyt”, ha az nincs kifizetve.
A szolgáltatási szerződések megújítására az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) kötelezi az áramszolgáltató vállalatot, amelyet a megszabott határidő szerint október elsejéig kell megtenniük.
Ez minimális megtakarítást is eredményez. A kitöltött szerződéseket ingyenesen tehetik fel a válaszborítékokban a postán, ez a legegyszerűbb megoldás – magyarázta Ambrus. Hozzátéve, ha valakinek kérdése van, netán tárgyalni akar a szolgáltatás áráról, ezt személyesen teheti meg az Electrica székhelyén.
Fotó: Sándor Csilla
Hasznos tudnivaló az is, hogy a régi szerződéssel rendelkező fogyasztók
Ez esetben fel kell keresniük az áramszolgáltató kirendeltségét, így – Ambrus László szerint – nem muszáj postázniuk a szerződésmegújítási nyomtatványokat, leadhatják azokat is ugyanott. A kedvezményes árú áram igénylésével 3–5 százalékos megtakarítás érhető el.
Ha más névre kell íratni
Ambrus Lászlótól megkérdeztük azt is, hogy mi a teendő, ha valaki a korábbi ügyféltől eltérő névre íratná a szerződést. Mint részletezte, ilyen esetben kissé hosszadalmasabb az eljárás, az átíratást csak személyesen lehet kérni a kirendeltségnél a személyazonosságot igazoló okmányokon túl többek között szükség van még a lakásszerződésre, vagy telekkönyvi kivonatra, illetve csatlakozási engedélyre (aviz tehnic de racordare). Fontos tudni azt is, hogy nemcsak a lakás tulajdonosa, hanem az ingatlan használója is megújíthatja a szerződést. Ilyen esetben egy típuskérésre, az igénylő személyazonossági igazolványának másolatára, valamint a lakás tulajdonjogát igazoló valamely hivatalos irat másolatára van szükség. Amennyiben a kérelmező nem rendelkezik a tulajdonjogi bizonylattal, egy kézzel írt, esetleg közjegyzőnél hitelesíttetett nyilatkozattal helyettesítheti azt, amelyben kijelenti, hogy jogos használója az adott ingatlannak. Ez a lehetőség nagyon sok, főként vidéki fogyasztó számára hasznos, akik olyan örökölt ingatlanokban élnek, amelyeknek tulajdonjogi helyzetét még nem sikerült rendezni – említette példaként az áramszolgáltató értékesítési igazgatója. Azok, akik albérletben laknak, az ingatlan tulajdonosa viszont külföldön él, vagy egyéb ok miatt nem tudja a bérlő rendelkezésére bocsátani a lakás tulajdonjogi bizonylatát, megújíthatják az áramszolgáltatási megállapodást a lakás bérleti szerződése alapján is.
Fotó: Sándor Csilla
Ambrus László felhívta a figyelmet arra is, hogy vannak cégek, akik az Electrica nevében házalnak, szerződést kötnek az emberekkel, átverve azokat. Azt javasolja, hogy
„Volt rá ugyanis példa, hogy egy idős ügyfelünket úgy csapták be, hogy az egyik cég ügynökei Electrica dolgozóinak adták ki magukat” – jegyezte meg az értékesítési igazgató. Érdemes a szerződésben megnézni a fizetési határidőt, és a késedelmi kamat napi mértékét is. „Nálunk ugyanis 45 nap a fizetési határidő, és 0,02 százalékos a napi késedelmi kamat mértéke” – emelte ki Ambrus.
Bővül a piac
Év végéig befejeződik az elektromosenergia-piac liberalizációja, így jövő év januárjától minden fogyasztó szabadpiaci áron vásárolhat áramot, az eddiginél olcsóbban. A lakossági fogyasztók az elhasznált elektromos energia nyolcvan százalékát már jelenleg is a szabadpiaci árfolyamon kapják, a maradék húsz százalék árát pedig az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) szabályozza. Az energiapiac néhány éve elkezdődött liberalizációja eredményeként félévente tíz százalékkal csökken a szabványár, jövő év elejétől pedig már teljes mértékben a szabadpiacról vásárolhatunk áramot. A szolgáltatók nem építenek ki új hálózatokat, az új piaci szereplők is a meglévő rendszeren biztosítják az áramot, bért fizetve a használatért. Jelenleg az országban az áramszolgáltatók száma megközelíti a nyolcvanat – a fogyasztónak így lehetősége van attól vásárolni, melynek ajánlata leginkább megfelel számára.
Fotó: Sándor Csilla
Nyolcvanéves korában meghalt Nemere István, az egyik legtermékenyebb magyar író. Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit közölte.
Megnyerték csütörtökön a 47,7 millió lejes (több mint 9,58 millió eurós) főnyereményt a hatoslottón; a nyertes szelvény több mint 4400 lejbe került.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának.
Mintegy 894 ezer lejt utal ki a kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
A Máramaros megyei Salvamont munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
2000 lejre bírságoltak egy Maros megyei nőt, mert a 112-es segélyhívó számon valótlan bejelentést tett a hatóságoknak arról, hogy egy férfi fejszével fenyegeti.
A Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt szerdán 1 óra 44 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-i fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben. A legnagyobb értékű rendelés több mint 75.000 lej volt.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
szóljon hozzá!