Sokan hazatértek a járványhelyzet alatt, majd ismét külföldön vállaltak munkát

Sokan hazatértek a járványhelyzet alatt, majd ismét külföldön vállaltak munkát

Továbbra is népszerű a külföldi munkavállalás. A járványhelyzet és a korlátozások sem tudták megállítani a kivándorlást. Képünk illusztráció

Fotó: Beliczay László

Továbbra is problémát jelent a nagyfokú kivándorlás Romániában, egy friss kutatás szerint 2050-re 31 százalékkal fog csökkenni az ország népessége 1990-hez képest. A koronavírus-járvány rövid ideig javított egy keveset a helyzeten, mivel sokan hazatértek a bizonytalanság miatt, de ez nem tartott sokáig, egyre többen választják ismét a külföldi munkát.

Iszlai Katalin

2020. szeptember 02., 09:212020. szeptember 02., 09:21

Borúlátó elemzést hozott nyilvánosságra a napokban a The Economist brit hetilap Délkelet-Európa népességszámának alakulásával kapcsolatosan. Megállapításaik szerint

a kivándorlás és a termékenység alacsony szintje drasztikus népességfogyást fog eredményezni 2050-ig a balkáni államokban, így Romániában is.

Zsugorodó népesség

Mint a The Economist rámutatott, a térségben rendelkezésre álló demográfiai adatok sok esetben hiányosak és félrevezetők lehetnek, de ettől eltekintve kirajzolódott egy tiszta kép, amely minden érintett országra érvényes: a jelentős kivándorlás és a születések alacsony száma miatt zsugorodik a lakosságuk. Kifejtették, hogy míg régebben akár hat gyereket is vállaltak a nők, ma már kevesen nevelnek egynél többet. Ennek egyik oka, hogy a nők attól tartanak, elveszítik munkahelyüket, ha többször is teherbe esnek.

Az alacsony termékenységi arányszám továbbá még súlyosabb problémát jelent annak fényében, hogy a balkáni államokba kevés vendégmunkás érkezik.

Példaként említik, hogy Olaszországban vagy Spanyolországban is kevés gyereket vállalnak, de eközben tömegesen vonzzák a bevándorlókat, így van, akivel „pótolni” a hiányt.

Ahonnan inkább távoznak

Ezzel szemben Romániából, Bulgáriából, Szerbiából és a többi balkáni országból inkább távoznak a lakosok, és mivel főként fiatalok hagyják el ezeket az országokat, a fejlődés sem lehetséges.

Szerbiát például évente 50 ezer személy hagyja el, és közülük átlagosan mindössze 10 ezren térnek vissza, így megtörténhet, hogy jövőre már több nyugdíjas fog élni az országban, mint ahány munkaképes személy.

A vizsgált országok közül Moldovában jósolták a legmagasabb népességcsökkenést (45%), majd Bulgária és Bosznia-Hercegovina jön a sorban, ezeket pedig Románia követi 31 százalékkal, ami azt jelenti, hogy az ország 2050-re várhatóan elveszíti lakosságának harmadát az 1990-es értékhez képest. Az elemzésben jó példákat, fejlődő városokat is kiemeltek a vizsgált térségből, például Kolozsvárt vagy Tiranát (Albánia fővárosa), de mint hangsúlyozták, ezek csak kivételek, összességében elkeserítő a helyzet.

Közbeszólt a világjárvány

A hazai jelentős kivándorlás már régóta beszédtéma az országban, és korábban is számos kutatás mutatott rá a probléma súlyosságára. Az Európai Bizottság (EB) Romániáról készített idei jelentése szerint 2018-ban a más tagállamban élő, aktív korú (azaz 20-64 év közötti) közösségek közül a legnagyobb a román volt:

2,52 millió aktív korú román állampolgár élt saját hazájának határain kívül az EU-ban.

Idén aztán a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett korlátozások, a lezárt határok és a nagyfokú bizonytalanság a külföldi munkavállalásra is rányomta a bélyegét, és noha sokan hazatértek, ez az állapot nem tartott sokáig.

Az eJobs állásközvetítő portál szerint júliusban 23 ezer jelentkezést nyújtottak be külföldi munkára a hazai munkavállalók, ami kevesebb ugyan a korábbi év hasonló időszakában jegyzett értéknél, de így is jól tükrözi a távoli munkavállalás iránti igényt.

A legtöbben Németországban, Hollandiában és az Egyesült Királyságban vállalnának munkát, de népszerű Spanyolország, Franciaország, Olaszország és Magyarország is.

Azt, hogy a világjárvány pontosan milyen mértékben befolyásolta a ki- és bevándorlást, egyelőre korai lenne megmondani, de az eddigi tapasztalatok, tendenciák alapján a szakemberek már alkottak egy előzetes képet a témáról – mutatott rá megkeresésünkre Horváth István szociológus, a kolozsvári Kisebbségkutató Intézet igazgatója. Mint részletezte, a becslések szerint

2,8 és 3,8 millió közé tehető a hazai kivándorlók száma, akiket három csoportra lehet osztani.

  • Az elsőbe azok tartoznak, akik már nagyon rég elhagyták az országot, és stabil helyzetet alakítottak ki a különböző célországokban. Tehát rendelkeznek lakással, a hosszas tartózkodás és munkavállalás miatt szükség esetén munkanélküli segélyre számíthatnak, részesei az egészségügyi rendszernek.

  • A második réteghez tartozók számára az elsőbe való bekerülés a cél, de még nem tartanak ott. Azokról van szó, akik hosszútávú kinntartózkodást terveznek, de még csak néhány hónapja mentek el, ezáltal egyelőre nem járultak hozzá olyan mértékben a társadalom- és egészségbiztosítási rendszerekhez, hogy bizonyos jogosultságokat szerezzenek, juttatásokra legyenek jogosultak.

  • A harmadik réteg a rövidebb kinntartózkodásokra berendezkedett, úgynevezett idénymunkásokra vonatkozik, akik évente akár 10 hónapot is külföldön tölthetnek, de különböző helyszíneken, tehát nem céljuk a kitelepedés, csak az időszakos munkavállalás. A járvány kitörését követően az idénymunkában érdekeltek szinte azonnal visszatértek Romániába, mivel nem volt átlátható a helyzetük. Ennek a rétegnek a képviselői két-három hónapig itthon tartózkodtak, de amint ismét szükség lett a munkájukra, visszatértek a különböző célországokba.

A második réteg képviselői szintén hazatértek egy idő után, mivel nem érezték elég stabil helyzetben magukat ahhoz, hogy külföldön maradjanak. Példaként egyik ismerőse esetét említette, aki az Egyesült Királyságban dolgozott három-négy hónapja, de a munkaadója a tudomására adta, hogy

csak minden második nap tudna munkát biztosítani számára, és ezt sem biztos, hogy hosszútávon tartani tudja.

Ekkor rájött, hogy az albérletre szinte a teljes keresete rámenne, és nem fogja megérni, ezért inkább hazajött.

Sokan visszatértek Nyugatra

„Nagyon sok hasonló helyzetben lévő külföldi munkavállaló tért haza, és feltételezzük, hogy közülük nem mindenki ment vissza, vagy aki igen, az inkább idénymunkásként vállalt munkát. Érdekes, hogy

Idézet
a járványhelyzet ellenére ez a fajta mobilitási hálózat újjáépült, még a legszigorúbb lezárás alatt is.

Az első kategóriából nagyon nevesen jöttek haza, és csak olyan esetekben, ha családi vagy egyéb problémájuk akadt, amit csak személyesen lehetett megoldani. A másik két csoport képviselői egy ideig itthon tartózkodtak, becslések szerint a számuk elérheti az egymilliót, tehát

Idézet
a hazai kivándorlók mintegy negyede itthon töltötte el a járvány kirobbanását követő időszakot.

Nagy részük azonban hamar vissza is tért külföldre, főként idénymunkásként, tehát látványos átrendeződés nem történt” – húzta alá a szociológus.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 02., kedd

Igaz, hogy csak öt százalékkal, de csökkent a sörfogyasztás Romániában

A romániai sörpiac 2023-ban tovább csökkent: 15 millió hektolitert értékesítettek, 5 százalékkal kevesebbet, mint előző évben – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján a Romániai Sörgyártók Egyesületének igazgatója.

Igaz, hogy csak öt százalékkal, de csökkent a sörfogyasztás Romániában
2024. április 02., kedd

Nyolcvan százalék alá csökkent az átoltottság Romániában

Az elmúlt tíz évben 90-ről 80 százalék alá csökkent az átoltottság Romániában valamennyi vakcina tekintetében – jelentette ki hétfőn Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.

Nyolcvan százalék alá csökkent az átoltottság Romániában
2024. április 01., hétfő

Országszerte felerősödik a szél hétfő estétől, szélviharokra is számítani kell

Szélviharokra figyelmeztető első- és másodfokú riasztásokat bocsátott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország egész területére.

Országszerte felerősödik a szél hétfő estétől, szélviharokra is számítani kell
2024. március 31., vasárnap

Air Schengen: olaszországból érkeztek az első utasok Romániába, akik már nem estek át határellenőrzésen

A kolozsvári Avram Iancu repülőtérre Olaszországból érkeztek az első utasok, miután a határellenőrzés megszűnt a légi közlekedésben a schengeni térségből érkezők számára.

Air Schengen: olaszországból érkeztek az első utasok Romániába, akik már nem estek át határellenőrzésen
2024. március 30., szombat

Iohannis idén is letudta a húsvéti üdvözlet-kvótát

Klaus Iohannis szombaton üzenetet fogalmazott meg és posztolt a nyugati kereszténység húsvéti ünnepe alkalmából. Románia elnöke ezúttal nem kívánt magyar és német nyelven boldog húsvétot, ahogy azt korábban tette.

Iohannis idén is letudta a húsvéti üdvözlet-kvótát
2024. március 30., szombat

Tervezet: figyelmeztesse az állam a polgárait az okmányaik érvényességi idejének lejártára

Törvénytervezetet terjesztett be a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a parlamentbe arról, hogy az állami intézmények kötelesek figyelmeztetni a polgárokat okmányaik cseréjére 90 nappal azok lejárati ideje előtt.

Tervezet: figyelmeztesse az állam a polgárait az okmányaik érvényességi idejének lejártára
2024. március 30., szombat

28 kilogramm kannabiszt, 5 kilogramm kokaint és 13 kilogramm egyéb drogot foglaltak le a rendőrök

Az elmúlt két hétben végzett 286 házkutatás során a rendőrök mintegy 28 kg kannabiszt, 5 kg kokaint és több mint 13 kg egyéb kábítószert foglaltak le – tájékoztatott szombaton az Országos Rendőr-főkapitányság.

28 kilogramm kannabiszt, 5 kilogramm kokaint és 13 kilogramm egyéb drogot foglaltak le a rendőrök
2024. március 30., szombat

Több mint hatszáz sofőrből 14-nek ugrott a jogsija drogfogyasztás miatt

A közlekedésrendészet munkatársai 660 jogosítványt és 317 forgalmi engedélyt vontak be az elmúlt 24 órában végzett közúti ellenőrzések során, ezekből 55-t alkoholos befolyásoltság, 14-et kábítószer hatása alatt történő járművezetés miatt.

Több mint hatszáz sofőrből 14-nek ugrott a jogsija drogfogyasztás miatt
2024. március 30., szombat

Minden, amit Románia légi és tengeri csatlakozásáról tudni kell

Szombat éjféltől Románia csatlakozik a schengeni térséghez a légi és a tengeri közlekedésben.

Minden, amit Románia légi és tengeri csatlakozásáról tudni kell
2024. március 30., szombat

Húsvétvasárnap már a nyári időszámítás szerint megyünk templomba

Egy órával kevesebbet alszunk húsvétvasárnapra virradóra, ugyanis március utolsó hétvégéjén lép életbe a nyári időszámítás. Ez azt jelenti, hogy éjszaka 3 órakor 4 órára kell átállítani az órákat.

Húsvétvasárnap már a nyári időszámítás szerint megyünk templomba
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!