Továbbra is népszerű a külföldi munkavállalás. A járványhelyzet és a korlátozások sem tudták megállítani a kivándorlást. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Továbbra is problémát jelent a nagyfokú kivándorlás Romániában, egy friss kutatás szerint 2050-re 31 százalékkal fog csökkenni az ország népessége 1990-hez képest. A koronavírus-járvány rövid ideig javított egy keveset a helyzeten, mivel sokan hazatértek a bizonytalanság miatt, de ez nem tartott sokáig, egyre többen választják ismét a külföldi munkát.
2020. szeptember 02., 09:212020. szeptember 02., 09:21
Borúlátó elemzést hozott nyilvánosságra a napokban a The Economist brit hetilap Délkelet-Európa népességszámának alakulásával kapcsolatosan. Megállapításaik szerint
Mint a The Economist rámutatott, a térségben rendelkezésre álló demográfiai adatok sok esetben hiányosak és félrevezetők lehetnek, de ettől eltekintve kirajzolódott egy tiszta kép, amely minden érintett országra érvényes: a jelentős kivándorlás és a születések alacsony száma miatt zsugorodik a lakosságuk. Kifejtették, hogy míg régebben akár hat gyereket is vállaltak a nők, ma már kevesen nevelnek egynél többet. Ennek egyik oka, hogy a nők attól tartanak, elveszítik munkahelyüket, ha többször is teherbe esnek.
Példaként említik, hogy Olaszországban vagy Spanyolországban is kevés gyereket vállalnak, de eközben tömegesen vonzzák a bevándorlókat, így van, akivel „pótolni” a hiányt.
Ezzel szemben Romániából, Bulgáriából, Szerbiából és a többi balkáni országból inkább távoznak a lakosok, és mivel főként fiatalok hagyják el ezeket az országokat, a fejlődés sem lehetséges.
A vizsgált országok közül Moldovában jósolták a legmagasabb népességcsökkenést (45%), majd Bulgária és Bosznia-Hercegovina jön a sorban, ezeket pedig Románia követi 31 százalékkal, ami azt jelenti, hogy az ország 2050-re várhatóan elveszíti lakosságának harmadát az 1990-es értékhez képest. Az elemzésben jó példákat, fejlődő városokat is kiemeltek a vizsgált térségből, például Kolozsvárt vagy Tiranát (Albánia fővárosa), de mint hangsúlyozták, ezek csak kivételek, összességében elkeserítő a helyzet.
A hazai jelentős kivándorlás már régóta beszédtéma az országban, és korábban is számos kutatás mutatott rá a probléma súlyosságára. Az Európai Bizottság (EB) Romániáról készített idei jelentése szerint 2018-ban a más tagállamban élő, aktív korú (azaz 20-64 év közötti) közösségek közül a legnagyobb a román volt:
Idén aztán a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett korlátozások, a lezárt határok és a nagyfokú bizonytalanság a külföldi munkavállalásra is rányomta a bélyegét, és noha sokan hazatértek, ez az állapot nem tartott sokáig.
Az eJobs állásközvetítő portál szerint júliusban 23 ezer jelentkezést nyújtottak be külföldi munkára a hazai munkavállalók, ami kevesebb ugyan a korábbi év hasonló időszakában jegyzett értéknél, de így is jól tükrözi a távoli munkavállalás iránti igényt.
Azt, hogy a világjárvány pontosan milyen mértékben befolyásolta a ki- és bevándorlást, egyelőre korai lenne megmondani, de az eddigi tapasztalatok, tendenciák alapján a szakemberek már alkottak egy előzetes képet a témáról – mutatott rá megkeresésünkre Horváth István szociológus, a kolozsvári Kisebbségkutató Intézet igazgatója. Mint részletezte, a becslések szerint
Az elsőbe azok tartoznak, akik már nagyon rég elhagyták az országot, és stabil helyzetet alakítottak ki a különböző célországokban. Tehát rendelkeznek lakással, a hosszas tartózkodás és munkavállalás miatt szükség esetén munkanélküli segélyre számíthatnak, részesei az egészségügyi rendszernek.
A második réteghez tartozók számára az elsőbe való bekerülés a cél, de még nem tartanak ott. Azokról van szó, akik hosszútávú kinntartózkodást terveznek, de még csak néhány hónapja mentek el, ezáltal egyelőre nem járultak hozzá olyan mértékben a társadalom- és egészségbiztosítási rendszerekhez, hogy bizonyos jogosultságokat szerezzenek, juttatásokra legyenek jogosultak.
A harmadik réteg a rövidebb kinntartózkodásokra berendezkedett, úgynevezett idénymunkásokra vonatkozik, akik évente akár 10 hónapot is külföldön tölthetnek, de különböző helyszíneken, tehát nem céljuk a kitelepedés, csak az időszakos munkavállalás. A járvány kitörését követően az idénymunkában érdekeltek szinte azonnal visszatértek Romániába, mivel nem volt átlátható a helyzetük. Ennek a rétegnek a képviselői két-három hónapig itthon tartózkodtak, de amint ismét szükség lett a munkájukra, visszatértek a különböző célországokba.
A második réteg képviselői szintén hazatértek egy idő után, mivel nem érezték elég stabil helyzetben magukat ahhoz, hogy külföldön maradjanak. Példaként egyik ismerőse esetét említette, aki az Egyesült Királyságban dolgozott három-négy hónapja, de a munkaadója a tudomására adta, hogy
Ekkor rájött, hogy az albérletre szinte a teljes keresete rámenne, és nem fogja megérni, ezért inkább hazajött.
„Nagyon sok hasonló helyzetben lévő külföldi munkavállaló tért haza, és feltételezzük, hogy közülük nem mindenki ment vissza, vagy aki igen, az inkább idénymunkásként vállalt munkát. Érdekes, hogy
Az első kategóriából nagyon nevesen jöttek haza, és csak olyan esetekben, ha családi vagy egyéb problémájuk akadt, amit csak személyesen lehetett megoldani. A másik két csoport képviselői egy ideig itthon tartózkodtak, becslések szerint a számuk elérheti az egymilliót, tehát
Nagy részük azonban hamar vissza is tért külföldre, főként idénymunkásként, tehát látványos átrendeződés nem történt” – húzta alá a szociológus.
Az idei harmadik negyedévben 4,7 százalékkal nőtt az újonnan forgalomba helyezett személyszállító járművek száma 2023 azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert.
A 2024-es amerikai elnökválasztás, amelyet kedden tartanak, a 60. elnökválasztás lesz az Egyesült Államok történetében. Kamala Harris a demokraták jelöltje, ellenfele a 45. elnök, a republikánus Donald Trump lesz.
Maia Sandu nyerte a Moldovai Köztársaságban megszervezett vasárnapi elnökválasztást. Újrázhat az államfői székben a jelenlegi elnök.
Ma már az interneten való turkálás lehetőségével szinte mindenki él, ki az OLX-en, ki a Facebook Marketplace-en, ki Vinteden. Szakembert kérdeztünk arról, hogy az ezeken az oldalakon vásárolt ingóságok adókötelesek-e.
Angolul ugyan jó tudni, meg néha kell is, de a leginkább mégiscsak a román nyelv ismerete fontosabb a hazai munkaerőpiacon, és nagy előnyt tudhat magáénak az, aki könnyedén ki tudja fejezni magát az ország nyelvén.
Az idei év első kilenc hónapjában több mint 219 millió lej értékben foglaltak le hamisított termékeket Romániában a határrendészek.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a rendőrség.
Az elmúlt 24 órában több mint 560 gépkocsivezető jogosítványát vonták be a rendőrök, 48 esetben ittas vezetés miatt.
2 hozzászólás