Sokan hazatértek a járványhelyzet alatt, majd ismét külföldön vállaltak munkát

Sokan hazatértek a járványhelyzet alatt, majd ismét külföldön vállaltak munkát

Továbbra is népszerű a külföldi munkavállalás. A járványhelyzet és a korlátozások sem tudták megállítani a kivándorlást. Képünk illusztráció

Fotó: Beliczay László

Továbbra is problémát jelent a nagyfokú kivándorlás Romániában, egy friss kutatás szerint 2050-re 31 százalékkal fog csökkenni az ország népessége 1990-hez képest. A koronavírus-járvány rövid ideig javított egy keveset a helyzeten, mivel sokan hazatértek a bizonytalanság miatt, de ez nem tartott sokáig, egyre többen választják ismét a külföldi munkát.

Iszlai Katalin

2020. szeptember 02., 09:212020. szeptember 02., 09:21

Borúlátó elemzést hozott nyilvánosságra a napokban a The Economist brit hetilap Délkelet-Európa népességszámának alakulásával kapcsolatosan. Megállapításaik szerint

a kivándorlás és a termékenység alacsony szintje drasztikus népességfogyást fog eredményezni 2050-ig a balkáni államokban, így Romániában is.

Zsugorodó népesség

Mint a The Economist rámutatott, a térségben rendelkezésre álló demográfiai adatok sok esetben hiányosak és félrevezetők lehetnek, de ettől eltekintve kirajzolódott egy tiszta kép, amely minden érintett országra érvényes: a jelentős kivándorlás és a születések alacsony száma miatt zsugorodik a lakosságuk. Kifejtették, hogy míg régebben akár hat gyereket is vállaltak a nők, ma már kevesen nevelnek egynél többet. Ennek egyik oka, hogy a nők attól tartanak, elveszítik munkahelyüket, ha többször is teherbe esnek.

Az alacsony termékenységi arányszám továbbá még súlyosabb problémát jelent annak fényében, hogy a balkáni államokba kevés vendégmunkás érkezik.

Példaként említik, hogy Olaszországban vagy Spanyolországban is kevés gyereket vállalnak, de eközben tömegesen vonzzák a bevándorlókat, így van, akivel „pótolni” a hiányt.

Ahonnan inkább távoznak

Ezzel szemben Romániából, Bulgáriából, Szerbiából és a többi balkáni országból inkább távoznak a lakosok, és mivel főként fiatalok hagyják el ezeket az országokat, a fejlődés sem lehetséges.

Szerbiát például évente 50 ezer személy hagyja el, és közülük átlagosan mindössze 10 ezren térnek vissza, így megtörténhet, hogy jövőre már több nyugdíjas fog élni az országban, mint ahány munkaképes személy.

A vizsgált országok közül Moldovában jósolták a legmagasabb népességcsökkenést (45%), majd Bulgária és Bosznia-Hercegovina jön a sorban, ezeket pedig Románia követi 31 százalékkal, ami azt jelenti, hogy az ország 2050-re várhatóan elveszíti lakosságának harmadát az 1990-es értékhez képest. Az elemzésben jó példákat, fejlődő városokat is kiemeltek a vizsgált térségből, például Kolozsvárt vagy Tiranát (Albánia fővárosa), de mint hangsúlyozták, ezek csak kivételek, összességében elkeserítő a helyzet.

Közbeszólt a világjárvány

A hazai jelentős kivándorlás már régóta beszédtéma az országban, és korábban is számos kutatás mutatott rá a probléma súlyosságára. Az Európai Bizottság (EB) Romániáról készített idei jelentése szerint 2018-ban a más tagállamban élő, aktív korú (azaz 20-64 év közötti) közösségek közül a legnagyobb a román volt:

2,52 millió aktív korú román állampolgár élt saját hazájának határain kívül az EU-ban.

Idén aztán a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett korlátozások, a lezárt határok és a nagyfokú bizonytalanság a külföldi munkavállalásra is rányomta a bélyegét, és noha sokan hazatértek, ez az állapot nem tartott sokáig.

Az eJobs állásközvetítő portál szerint júliusban 23 ezer jelentkezést nyújtottak be külföldi munkára a hazai munkavállalók, ami kevesebb ugyan a korábbi év hasonló időszakában jegyzett értéknél, de így is jól tükrözi a távoli munkavállalás iránti igényt.

A legtöbben Németországban, Hollandiában és az Egyesült Királyságban vállalnának munkát, de népszerű Spanyolország, Franciaország, Olaszország és Magyarország is.

Azt, hogy a világjárvány pontosan milyen mértékben befolyásolta a ki- és bevándorlást, egyelőre korai lenne megmondani, de az eddigi tapasztalatok, tendenciák alapján a szakemberek már alkottak egy előzetes képet a témáról – mutatott rá megkeresésünkre Horváth István szociológus, a kolozsvári Kisebbségkutató Intézet igazgatója. Mint részletezte, a becslések szerint

2,8 és 3,8 millió közé tehető a hazai kivándorlók száma, akiket három csoportra lehet osztani.

  • Az elsőbe azok tartoznak, akik már nagyon rég elhagyták az országot, és stabil helyzetet alakítottak ki a különböző célországokban. Tehát rendelkeznek lakással, a hosszas tartózkodás és munkavállalás miatt szükség esetén munkanélküli segélyre számíthatnak, részesei az egészségügyi rendszernek.

  • A második réteghez tartozók számára az elsőbe való bekerülés a cél, de még nem tartanak ott. Azokról van szó, akik hosszútávú kinntartózkodást terveznek, de még csak néhány hónapja mentek el, ezáltal egyelőre nem járultak hozzá olyan mértékben a társadalom- és egészségbiztosítási rendszerekhez, hogy bizonyos jogosultságokat szerezzenek, juttatásokra legyenek jogosultak.

  • A harmadik réteg a rövidebb kinntartózkodásokra berendezkedett, úgynevezett idénymunkásokra vonatkozik, akik évente akár 10 hónapot is külföldön tölthetnek, de különböző helyszíneken, tehát nem céljuk a kitelepedés, csak az időszakos munkavállalás. A járvány kitörését követően az idénymunkában érdekeltek szinte azonnal visszatértek Romániába, mivel nem volt átlátható a helyzetük. Ennek a rétegnek a képviselői két-három hónapig itthon tartózkodtak, de amint ismét szükség lett a munkájukra, visszatértek a különböző célországokba.

A második réteg képviselői szintén hazatértek egy idő után, mivel nem érezték elég stabil helyzetben magukat ahhoz, hogy külföldön maradjanak. Példaként egyik ismerőse esetét említette, aki az Egyesült Királyságban dolgozott három-négy hónapja, de a munkaadója a tudomására adta, hogy

csak minden második nap tudna munkát biztosítani számára, és ezt sem biztos, hogy hosszútávon tartani tudja.

Ekkor rájött, hogy az albérletre szinte a teljes keresete rámenne, és nem fogja megérni, ezért inkább hazajött.

Sokan visszatértek Nyugatra

„Nagyon sok hasonló helyzetben lévő külföldi munkavállaló tért haza, és feltételezzük, hogy közülük nem mindenki ment vissza, vagy aki igen, az inkább idénymunkásként vállalt munkát. Érdekes, hogy

Idézet
a járványhelyzet ellenére ez a fajta mobilitási hálózat újjáépült, még a legszigorúbb lezárás alatt is.

Az első kategóriából nagyon nevesen jöttek haza, és csak olyan esetekben, ha családi vagy egyéb problémájuk akadt, amit csak személyesen lehetett megoldani. A másik két csoport képviselői egy ideig itthon tartózkodtak, becslések szerint a számuk elérheti az egymilliót, tehát

Idézet
a hazai kivándorlók mintegy negyede itthon töltötte el a járvány kirobbanását követő időszakot.

Nagy részük azonban hamar vissza is tért külföldre, főként idénymunkásként, tehát látványos átrendeződés nem történt” – húzta alá a szociológus.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 04., szombat

Meglehetősen pocsékul áll Románia a várható élettartam szempontjából

Spanyolországban a legmagasabb a várható élettartam az Európai Unióban, 84 év, míg Romániában a harmadik legalacsonyabb, 76,6 év. Az uniós átlag 81,5 év – derül ki az Eurostat pénteken közzétett adataiból.

Meglehetősen pocsékul áll Románia a várható élettartam szempontjából
2024. május 03., péntek

Vadászaton sült el a fegyver, egy 44 éves férfi életét vesztette

Meghalt egy 44 éves férfi Hunyad megyében, miután vadászat közben egyik társa véletlenül mellkason lőtte.

Vadászaton sült el a fegyver, egy 44 éves férfi életét vesztette
2024. május 02., csütörtök

Villanyoszlopnak és fának ütközött, majd felborult a 19 éves fiatal által vezetett autó – ketten életüket vesztették

Két fiatal vesztette életét egy autóbalesetben csütörtökön a 65A jelzésű országúton, az Argeş megyei Căldăraru településen.

Villanyoszlopnak és fának ütközött, majd felborult a 19 éves fiatal által vezetett autó – ketten életüket vesztették
2024. május 02., csütörtök

Elakadt a hóban két lengyel turista a Bucsecs-hegységben

Elakadt a hóban három lengyel turista a Bucsecs-hegységben levő Szarvas-völgyben.

Elakadt a hóban két lengyel turista a Bucsecs-hegységben
2024. május 02., csütörtök

Több ezren szenvedtek munkahelyi balesetet tavaly Romániában

Tavaly 4862 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 112-vel kevesebben, mint egy évvel korábban; az áldozatok közül 90-en életüket vesztették.

Több ezren szenvedtek munkahelyi balesetet tavaly Romániában
2024. április 30., kedd

Harmadik alkalommal hirdeti meg a Magyar szemmel című fotópályázatot a Nemzetpolitikai Államtitkárság

Harmadik alkalommal hirdeti meg a Magyar szemmel című fotópályázatot a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága – tájékoztatta az államtitkárság kedden az MTI-t.

Harmadik alkalommal hirdeti meg a Magyar szemmel című fotópályázatot a Nemzetpolitikai Államtitkárság
2024. április 30., kedd

Az EU eljárást indít a Facebook és az Instagram működtetője ellen a hamis hírek kiszűrésének elmaradása miatt

Az Európai Bizottság eljárást indított a Meta ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály alapján.

Az EU eljárást indít a Facebook és az Instagram működtetője ellen a hamis hírek kiszűrésének elmaradása miatt
2024. április 30., kedd

Szavazz Te is! Ne más döntsön helyetted!

Kisfilmben buzdít választási részvételre az Európai Parlament. A politikamentes videóban idősek hívják fel unokáik figyelmét a demokrácia törékenységére, a szavazás fontosságára.

Szavazz Te is! Ne más döntsön helyetted!
2024. április 30., kedd

Vigyázz, kész, rajt: szerdától hatnapos vakációra mennek a közalkalmazottak

Már csak egyet kell aludni, és kezdődik a minivakáció: hatnapos vakációra mennek szerdától a közalkalmazottak, mivel a kormány pihenőnappal kötötte össze a május elsejei munkaszüneti napot az ortodox húsvét négynapos ünnepével.

Vigyázz, kész, rajt: szerdától hatnapos vakációra mennek a közalkalmazottak
2024. április 29., hétfő

A sors így akarta: az RMDSZ lesz az első az EP-választások szavazólapján

Kisorsolta hétfőn a Központi Választási Iroda (BEC) a június 9-i európai parlamenti választásokon induló pártok és választási szövetségek listáinak sorrendjét a szavazólapon.

A sors így akarta: az RMDSZ lesz az első az EP-választások szavazólapján
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!