Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Románia zsinórban a harmadik éve a legrosszabbul teljesítő uniós országok közé tartozik a korrupcióellenes intézkedések végrehajtása terén – derül ki a Transparency International (TI) korrupcióérzékelési indexének kedden közzétett 2024-es adataiból.
2025. február 11., 11:092025. február 11., 11:09
Ez az index a nemzetközi szervezet által vizsgált 180 országban érzékelhető korrupció szintjét mutatja meg független szakértők és az üzleti szféra képviselőinek becslései alapján. A 0-tól 100-ig terjedő skálán (ahol a 0 a legkorruptabb, a 100 a tökéletesen tiszta ország) Románia tavaly – 2023-hoz hasonlóan – 46 pontot szerzett.
A Transparency International keddi közleménye szerint – melyet az Agerpres ismertet – továbbra is
„Az erőteljes intézkedések hiánya súlyosan kihat az olyan kulcsfontosságú területekre, mint a demokrácia védelme, a jogállamiság fenntartása, a környezetvédelem és az éghajlatváltozás elleni küzdelem, valamint az emberi jogok előmozdítása és védelme” – fogalmaztak a szervezet képviselői.
A jelentés szerint az uniós országok átlagos pontszáma a 2024-es korrupcióérzékelési indexben 62, ami kétpontos csökkenést jelent az előző évhez képest. Az élmezőnyben idén Dánia (90 pont), Finnország (88) és Luxemburg (81) áll.
Az uniós tagországok közül a legjelentősebb visszaesés Németország (75 pont, mínusz 3 pont 2023-hoz képest), Ausztria és Franciaország (67 pont, mínusz 4 pont 2023-hoz képest), Szlovákia (49 pont, mínusz 5 pont 2023-hoz képest) és Málta (46 pont, mínusz 5 pont 2023-hoz képest) esetében figyelhető meg.
A Transparency International több ajánlást is tett Románia számára. A szervezet többek között
amely lehetővé teszi, hogy 2027-re legalább 50-re nőjön Románia pontszáma a korrupcióérzékelési indexben.
Paprikaspray-t fújt szét egy diák kedden az egyik konstancai középiskolában; több mint húsz személy lett rosszul.
Klaus Iohannis államfő lemondásával a szenátusi vagy a képviselőházi elnök veheti át a tisztséget ügyvivőként – nyilatkozta hétfőn az Agerpres hírügynökségnek Augustin Zegrean volt alkotmánybírósági elnök.
Lemond az államfői tisztségről Klaus Iohannis, Románia elnöke. Iohannis tíz évig töltötte be Románia államfői tisztségét, azonban az eltörölt elnökválasztás miatt továbbra is hivatalban maradt.
Tavaly decemberben 9617 fővel csökkent a népesség Romániában, a halálozások száma 1,8-szerese volt az élveszületésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Kihirdette hétfőn Klaus Iohannis államfő a 2025. évi állami költségvetésről és a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvényt.
Súlyos elmezavarban szenved a férfi, aki felmászott a Szent Péter-bazilika főoltárára, és megrongálta a gyertyatartókat – közölte a szentszéki szóvivő. A közösségi oldalakon péntek este terjedtek el a bazilikában tartózkodóktól rögzített felvételek.
Az elmúlt 24 órában 457 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 107-et gyorshajtás, 26-ot alkohol, nyolcat kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott pénteken a Román Rendőrség.
Mostantól havi rendszerességgel jegyezhetők a Fidelis állampapírok, amelynek idei első kibocsátása pénteken indul – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter csütörtökön kijelentette, hogy a légúti fertőzéses esetek jelentős növekedése ellenére sem támogatja az iskolák bezárását, de hangsúlyozta, hogy a betegség tüneteit mutató gyerekeket nem szabad közösségbe engedni.
Nem vette észre a közúti munkálatokra, útelhatárolásra figyelmeztető jelzést egy teherautó sofőrje, elütötte a munkásokat szállító autót – szerencsére az éppen üres volt. Az eset csütörtökön délután történt a brassói terelőúton.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://szekelyhon.ro/template/szekelyhon_new/images/dropdown.svg)