Volodimir Zelenszkij ukrán és Klaus Iohannis román elnök
Fotó: Presidency.ro
Románia is kétoldalú biztonsági megállapodást kötött Ukrajnával, amelyet a jubileumi NATO-csúcs helyszínén, Washingtonban írt alá csütörtökön.
2024. július 12., 09:592024. július 12., 09:59
2024. július 12., 10:062024. július 12., 10:06
Ukrajna hasonló megállapodást kötött korábban a világ 21 másik országával és az Európai Unió egészével, annak a biztonsági garanciának a részeként, amelyet a világ iparilag legfejlettebb országai (G7) ígértek Ukrajnának tavaly Vilniusban, az akkori NATO-csúcstalálkozó helyszínén, addig is, amíg a védelmi szövetség tagjává válhat.
A román elnöki hivatal honlapján közzétett „Ukrajna önvédelmi képességét és az orosz agresszió elleni küzdelmét, illetve Románia biztonságának megerősítését” célzó, 16 fejezetből álló dokumentum a két ország között már meglévő együttműködést foglalja keretbe, egyben egy tíz évre szóló szándéknyilatkozat is az együttműködés folytatására.
A megállapodás tételesen említi
az F-16-os harci gépeken repülő ukrán pilóták romániai kiképzését;
a Fekete-tenger aknamentesítésére irányuló nemzetközi összefogást;
az ukrán élelmiszerexport számára román folyami és tengeri kikötőkön keresztül biztosított alternatív kereskedelmi útvonalat;
a hadiipari együttműködést;
a dróntámadásokkal és hibrid hadviseléssel kapcsolatban szerzett tapasztalatok megosztását.
A két ország közösen lép fel a határon átnyúló szervezett bűnözés visszaszorítása érdekében, és a felek „kiemelt jelentőségűnek” minősítik azt is, hogy – az európai és euroatlanti integrációhoz szükséges reformok részeként – „Ukrajna kitartó erőfeszítéseket tegyen az alapvető emberi szabadságjogok tiszteletben tartása érdekében, lehetővé téve a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogainak teljes körű, tartós gyakorlását”.
A román média és az MTI – az elnöki hivatal tájékoztatására hivatkozva – egybehangzóan kihangsúlyozta, hogy Klaus Iohannis és Volodimir Zelenszkij politikai, nem pedig jogi érvényű dokumentumot írt alá Washingtonban, vagyis a „kétoldalú biztonsági megállapodással” Románia nem kötelezte el magát, hogy biztonsági garanciákat nyújtson Ukrajnának.
Galac és Vaslui megyében több mint 5000 háztartást és több mint 15.000 embert sújtott az árvíz az elmúlt két nap során, a belügyi egységek nagy erőkkel dolgoznak a mentésen és a károk elhárításán.
Jelentős mennyiségű esőre figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztásokat adott ki vasárnap az ország nyugati és keleti részére az Országos Meteorológiai Szolgálat. A Duna-deltában másodfokú (narancssárga) riasztás lesz érvényben a heves esőzések miatt.
Klaus Iohannis államfő közölte, hogy folyamatos kapcsolatban áll az árvíz sújtotta területeken folyó mentést koordináló személyekkel, hogy az árvízkárosultak a lehető leggyorsabban megkapják a szükséges segítséget, menedéket, élelmet és orvosi ellátást.
Péntek estétől szombat délelőttig közel 700 segélyhívás érkezett az 112-es számra az árvíz sújtotta Galac és Vaslui megyei lakosságtól – közölte szombaton a Különleges Távközlési Szolgálat (STS).
Két személyt holtan találtak a Galac megyei Pechea és Drăgușeni településeken az elmúlt 24 órában lehullott nagy mennyiségű csapadék okozta áradások következtében – közölte szombat reggel az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU)
A nehéz vagy különleges munkakörülmények között dolgozó személyek nyugdíja sem csökken az újraszámolás után – közölte a bányászok képviselőivel tartott pénteki találkozója után a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu.
Pénteken megalakult az államelnök-választás Központi Választási Irodája.
Negyedmillió embert figyeltetett a kommunizmus utolsó évtizedében, 1980 és 1989 között a román kommunista titkosrendőrség, a Securitate – közölte csütörtökön közzétett újabb jelentésében a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A Román Nemzeti Konzervatív Pártba (PNCR) igazolt át Viorica Dăncilă volt miniszterelnök – közölte csütörtökön Cristian Terheş európai parlamenti képviselő, az alakulat elnöke.
Minden harmadik 8 és 17 év közötti gyermeknél előfordult az elmúlt két évben valamilyen érzelmi zavar, például szorongás vagy depresszió a közösségi oldalak hosszas használata miatt.
szóljon hozzá!