Alexandru Rafila egészségügyi miniszter. Továbbra is ajánlja a maszkviselést a zsúfolt helyeken
Fotó: Alex Tudor/Agerpres
A veszélyhelyzet megszüntetésével feloldják a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozásokat Romániában – közölte kedden az egészségügyi miniszter.
2022. március 08., 16:332022. március 08., 16:33
2022. március 08., 19:432022. március 08., 19:43
Sajtótájékoztatóján Alexandru Rafila az Agerpres beszámolója szerint leszögezte:
Ugyanakkor az országba belépőktől nem kérik a Covid-igazolványt, és beutazási adatlapot sem kell kitölteni.
– fogalmazott Rafila.
A koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált személyeknek a járványügyi korlátozások megszűnte után is lakhelyi elkülönítésbe kell vonulniuk, ennek betartását azonban ezután az emberek „jóérzésére” bízzák, a hatóságok nem fognak ellenőrizni és büntetni – közölte kedden az egészségügyi miniszter.
Sajtótájékoztatóján Alexandru Rafila elmondta, nemcsak a Covid-19, hanem
Az egészségügyi miniszter szerint jóérzés kérdése, hogy ha valakinél igazolják a SARS-CoV-2-fertőzést, önként elkülönülésbe vonul, akkor is, ha ezt nem ellenőrzik.
„Amint valakinek pozitív lesz a tesztje, automatikusan elkülönülésbe vonul, és kiírja betegszabadságra a családorvos vagy annak a kórháznak az orvosa, ahova beutalták” – fogalmazott az egészségügyi miniszter.
A koronavírus terjedésének megfékezése érdekében a járványügyi korlátozások kedd éjféli feloldása után is ajánlott a maszk viselete a tömegközlekedési eszközökön, az iskolákban és a kórházakban, valamint a zsúfolt és forgalmas kültéri helyeken – jelentette ki még kedden az egészségügyi miniszter. Sajtótájékoztatóján Alexandru Rafila elmondta:
A miniszter azt ajánlotta a lakosságnak, hogy a forgalmas nyilvános helyeken, például piacokon, továbbra is viseljenek maszkot, és ha lehet, kerüljék a zsúfoltságot. Továbbra is ajánlatos szerinte az alapos kézmosás, a különböző fertőtlenítőszerek használata, a tömegközlekedési eszközök és a közintézmények rendszeres takarítása és fertőtlenítése.
A tárcavezető hangsúlyozta: ezeknek az ajánlásoknak a betartása hozzájárul ahhoz, hogy a tovább csökkenjen a fertőzöttek, az intenzív terápiás ellátásra szoruló betegek és az elhalálozások száma.„Ezeket az ajánlásokat legalább még egy ideig, a vírus közösségi terjedésének megszűnéséig, mindannyiunknak tiszteletben kellene tartanunk” – jelentette ki Rafila.
Az gészségügyi miniszter azt is leszögezte, hogy
„Nem szabad felfüggeszteni a teszteléseket, mivel a tesztelés része az intézkedéscsomagnak, amely lehetővé tette, hogy ellenőrzés alatt tartsuk a dolgokat, ne legyenek túlzsúfoltak a kórházak, és ne legyen annyi haláleset. A tesztelést folytatni kell. És az állapotfelmérő járóbeteg-központok továbbra is működni fognak, mert a célunk nem az, hogy az embereket kórházba utaljuk.
– fejtette ki a tárcavezető.
Az elkövetkező időszakokban a kórházaknak a koronavírus-fertőzött páciensek mellett kezelniük kell a többi beteget is, de előbbiek számának csökkenésével minden intézmény visszatérhet eredeti tevékenységi profiljához.
Ha egy osztály vagy óvodai csoport több tagja is megfertőződik a koronavírussal, a tanfelügyelőség a közegészségügyi igazgatósággal közösen az oktatás időszakos felfüggesztését rendelheti el – tért ki még erre is az egészségügyi miniszter.
Rafila elmagyarázta, hogy ez a szabály minden fertőző betegség felbukkanása esetében érvényes, nem korlátozódik kimondottan a koronavírusos fertőzésekre. Azt is leszögezte:
Az egyetemeknek átmeneti időszakra van szükségük ahhoz, hogy átálljanak az online tanításról a jelenléti oktatásra – jelentette még ki Alexandru Rafila egészségügyi miniszter. A tárcavezető a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatóján beszélt erről, rámutatva, az átmeneti időszaknak nem kell elhúzódnia, de
Emlékeztetett arra, az egyetemi bentlakások némelyikében jelenleg ukrajnai menekülteket szállásoltak el.
Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter kedden közölte, hogy március 9-étől a felsőoktatási intézmények visszatérnek a jelenléti oktatáshoz. Ha azonban bizonyos körülmények nem teszik lehetővé az azonnali átállást (például a diákbentlakások állapota vagy az órarend-módosítás nehézkessége), akkor a felsőoktatási intézmény szenátusa egy átmeneti periódus beiktatásáról határozhat az egyetemi autonómia elve alapján.
Nyolcvanéves korában meghalt Nemere István, az egyik legtermékenyebb magyar író. Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit közölte.
Megnyerték csütörtökön a 47,7 millió lejes (több mint 9,58 millió eurós) főnyereményt a hatoslottón; a nyertes szelvény több mint 4400 lejbe került.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának.
Mintegy 894 ezer lejt utal ki a kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
A Máramaros megyei Salvamont munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
2000 lejre bírságoltak egy Maros megyei nőt, mert a 112-es segélyhívó számon valótlan bejelentést tett a hatóságoknak arról, hogy egy férfi fejszével fenyegeti.
A Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt szerdán 1 óra 44 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-i fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben. A legnagyobb értékű rendelés több mint 75.000 lej volt.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
szóljon hozzá!