Fotó: Molnár Edvárd/MTI
Augusztus 20. Magyarország, március 15. a nemzet születésnapja, az az ünnep, amely a legközelebb áll a magyar emberek szívéhez – mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára pénteken, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján Dombóváron.
2024. március 15., 13:042024. március 15., 13:04
2024. március 15., 13:572024. március 15., 13:57
Potápi Árpád János, aki a térség fideszes országgyűlési képviselője is, a Szigeterdőben álló Kossuth-szobornál tartott ünnepségen kiemelte: 1848. március 15-ének köszönhetjük azt, hogy szabadon ünnepelhetünk, és azt, hogy Magyarország polgári és demokratikus.
Mint kiemelte, a márciusi ifjakra lehetünk a legbüszkébbek, nekik köszönhetően gyorsultak fel az akkori események, és vértelenül elérték, hogy a forradalmi törvényeket a király egy hónap alatt szentesítette.
A magyarság világszerte ünnepli az évfordulót, emlékeztek az isztambuli Feriköy temetőben, ahol 1848-as hősök nyugszanak, a délvidéki Királyhalmán, ahol Petőfi-szobrot avattak, és pénteken emlékeznek szerte a Kárpát-medencében – sorolta, kitérve arra, hogy a szigeterdei Kossuth-szoborcsoport összeköti Dombóvárt és Budapestet.
Felidézte: az első felelős kormány tagjait ábrázoló monumentális kompozíciót, Horvay János alkotását 1927-ben állították fel Budapesten, az akkori Országház – a mai Kossuth – téren. 1951-ben méltatlanul bontották le és „dobták ki” a rákoskeresztúri temetőbe, majd a „bátor dombóváriaknak köszönhetően” 1959-ben került Dombóvárra, és helyezték el a Szigeterdőben. Az államtitkár köszönetet mondott az akkori dombóvári elődöknek, akik – szavai szerint – hazafias tettet hajtottak végre.
Megjegyezte, a dombóvári önkormányzat tavaly felújíttatta a jelenleg külön lévő szobrokat, remélhetően néhány év múlva az eredeti kompozícióban, együtt áll majd a szoborcsoport.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy 2019-től új önkormányzat és új polgármester vezeti Dombóvárt. „Sokat dolgoztunk azért, hogy az a békétlenség, amely a várost korábban jellemezte, megszűnjön. Remélem, hogy az önkormányzat az idei választások után is tudja folytatni munkáját” – mondta az államtitkár.
Pintér Szilárd (Fidesz-KDNP) polgármester ünnepi beszédében hangsúlyozta, 1848-ban a magyarság megmutatta a világnak, hogy képes az összefogásra, arra, hogy egyszerre két hatalommal is küzdve letegye önállóságának alapjait.
Nekünk nem kell olyan áldozatot vállalni, mint az 1848-as hősöknek, de felelősséggel tartozunk magyarságunk megmaradásáért. Hittel, kitartással síkra kell szállni elveinkért, és meg kell őrizni szabadságunkat – fogalmazott a polgármester.
A megszokottól eltérő, bensőségesebb, „családiasabb” repertoárral állt színpadra a Bagossy Brothers Company pénteken és szombaton a budapesti Kobuci Kertben.
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov hétfőn kijelentette, hogy a szavazás lebonyolítása „enyhén szólva is furcsa” volt a romániai elnökválasztáson – írja a TASS orosz állami hírügynökségre hivatkozva a Reuters.
Romániai idő szerint vasárnap 21 óráig több mint 1,64 millió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szóvivője szerint az elnökválasztást befolyásoló orosz beavatkozásra utaló jeleket észleltek vasárnap a román hatóságok.
Romániai idő szerint vasárnap 16 óráig több mint 1 300 000 román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A román diplomácián nem múlik, hogy a külföldön élő román állampolgárok viszonylag könnyedén szavazhassanak. Európa nagyobb román diaszpórával rendelkező országaiban sok helyiséget kibérelt a külügyminisztérium. Budapesten is nagy a szavazókedv.
Romániai idő szerint vasárnap 14 óráig több mint 1.110.000 román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Hitetek és örömötök szolgája akarok lenni – mondta XIV. Leó a péteri szolgálatának kezdetét jelentő szentmisén vasárnap a vatikáni Szent Péter-téren, hangsúlyozva, hogy a péteri szolgálat két dimenziója a „szeretet és az egység”.
Romániai idő szerint vasárnap 11 óráig több mint 827 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Több mint hatszáz román állampolgár élt szavazati jogával péntek óta a tokiói román nagykövetségen. Köztük egy székelyudvarhelyi választó – kollégánk – is.
szóljon hozzá!