Büntetőjogi felelősségre vonható az a szülő, aki aláírta a nyilatkozatot, de gyereke megsérti a benne foglaltakat
Fotó: Haáz Vince
Nem tilthatja ki online óráról az iskola azokat a diákokat, akiknek szülei, vagy maguk nem írják alá és nem adják le azt a nyilatkozatot, amelyben büntetőjogi felelősséggel vállalják, hogy nem rögzítik és nem osztják meg a nyilvánosság előtt a tanár óráját a beleegyezése nélkül.
2020. november 19., 12:202020. november 19., 12:20
A Szülői Szervezetek Országos Szövetsége hivatalos levélben fordult az oktatási minisztériumhoz, amelyben kérte a saját felelősségre tett nyilatkozatok megszüntetését azzal érvelve, hogy ez sérti a tanulók oktatáshoz való jogát, amennyiben kizárják a diákokat óráról a nyilatkozat hiányában.
Ezek után a tanügyminisztérium iskolákhoz eljuttatott átiratában azt közölte, a járványügyi helyzetben bevezetett hatékony online oktatási folyamat megszervezése érdekében a korábban kiadott nyilatkozatok benyújtásának elmaradása vagy aláírásának megtagadása nem lehet kizáró jellegű. Vagyis
Az iskolák a hónap folyamán juttatják el online formában a szülőkhöz a nyilatkozathoz szükséges formanyomtatványt, amelyet az elvárások szerint a szülőknek szintén online kell visszaküldeni kitöltve és aláírva.
A Google Meet platformon, amelyet sok iskola használ az online tanrend folyamán a beállítási opcióknál a tanár bekapcsolhatja a rögzítést, és ugyancsak ő az, aki meghívja a diákokat órára – éppen ezért fontos, hogy ő legyen elsőként bejelentkezve, mert ha ő hiányzik a diákok nem csatlakozhatnak az órához. Az iskola informatikusa, esetleg a digitális eszközökért felelős adminisztrátora – vagy az a személy, akit ezzel a feladatkörrel megbíznak az iskolák, hiszen nem mindenhol van alkalmazva informatikus – dönthet úgy, hogy letiltja ezt a rögzítési lehetőséget a fentebb említett programban.
Az informatikus csak annyit lát, hogy ki mikor lépett be vagy ki az online tanterembe, és mennyi ideig volt bejelentkezve – osztotta meg velünk tapasztalatait egy marosvásárhelyi iskolai informatikus.
Sok szülőben merültek fel kétségek a nyilatkozat aláírásával kapcsolatban, hiszen nem biztos, hogy minden szülőnek megvannak a megfelelő számítógépes ismeretei, ezért nem minden szülő tudja, hogy mit tesz a gyereke a számítógépen. A nyilatkozat aláírása vagy annak megtagadása számos jogi kérdést is felvetett. A saját felelősségre írt nyilatkozat az oktatási törvény két bekezdésére, továbbá az 5545/2020-as rendeletre, illetve a Büntető Törvénykönyvre hivatkozik. Ez azt jelenti, hogy
Tehát nem csak szabálysértésért vonható felelősségre a szülő vagy a diák, hanem bűncselekményt követ el a hamis nyilatkozattétellel. A tanügyi törvényben foglaltak szerint eddig is tilos volt felvételt készíteni és terjeszteni az iskolai tevékenységekről.
A foglalkoztatási feltételeket, a pályázók értékelését, a munkaszerződések megkötésének szabályait, a munkaszerződések megszüntetésének feltételeit és a munkaügyi joghatósággal kapcsolatos egyéb szempontokat mutatja be Fazakas László ügyvéd.
Valeria Herdea, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke szerint az országban a háziorvosok közel 20 százaléka 70 évnél idősebb, és sok olyan település van, ahol nincs családorvos.
Hétfőn a Kreml (Oroszország kulturális és hatalmi központja) közölte, hogy nem ismeri Călin Georgescu világnézetét, írja Reuters.
Vasárnap 435 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
A következő napok legfontosabb feladata a mozgósítás a december elsejei parlamenti választásokra – hangsúlyozta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, a szövetség államfőjelöltje.
A romániai elnökválasztás első fordulójában résztvevő román állampolgárságú moldovaiak többsége, 56,65 százaléka a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjére, Elena Lasconira szavazott – írta hétfőn a Moldpres hírügynökség.
A szavazatszámlálási jegyzőkönyvek több mint 99,93 százalékos feldolgozottságánál Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje megelőzte a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjét, Marcel Ciolacut.
Romániai idő szerint hétfő reggel véget ért a külföldi szavazókörzetekben is az államelnök-választás első fordulója.
Kudarcnak nevezte hétfő hajnalban Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje az államelnök-választás első fordulójában elért eredményét, amiért szerinte a párt teljes vezetőségének vállalnia kell a felelősséget.
Becslése szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és államfőjelöltje, Elena Lasconi 20 ezer szavazattal meg fogja előzni Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfőt az államelnökválasztás első fordulójában, és bejut a második fordulóba.
szóljon hozzá!