Fotó: Bartos Lóránt
Több mint egy hónapja került a szenátus oktatási bizottságának asztalára az a tanügyi törvénytervezet, amely egy újabb reformot jelentene a román, de legfőképpen a kisebbségi oktatásban. Eddig a cikkelyek alig egynegyedét sikerült megtárgyalni.
2010. június 25., 11:132010. június 25., 11:13
2010. június 25., 13:012010. június 25., 13:01
Fotó: Bartos Lóránt
Mint ismeretes, a törvénytervezet kisebb-nagyobb módosításokkal már átment a képviselőházon, a döntést azonban a szenátus hozza. Négy hete folyik az oktatási törvény vitája, ennek ellenére még negyedét sem tárgyalták meg a jóváhagyandó cikkelyeknek. A meglévő 327 cikkelyből csütörtökig mindössze 64-ről sikerült megállapodni. Bokor Tibor (fotón), az oktatási bizottság tagja elmondta, hogy az ülések során a legnagyobb vitát az iskolai ciklusok, valamint a kisebbségi oktatás fejezethez tartozó, a Románia történelemének és földrajzának anyanyelven való tanítása okozta.
Az RMDSZ azt szeretné elérni, hogy e két tantárgyat magyarul is lehessen oktatni. A többórás vitázás után a bizottság elfogadott néhány olyan javaslatot, amelyek újdonságként szolgálnak az új tanügyi törvénytervezetben. Így például döntés született arról, hogy a felekezeti oktatás is részesülni fog az alapfinaszírozásból az egész oktatási folyamat során. Az új cikkelyek értelmében öt–hat éves korban a gyerekek egy úgynevezett előkészítő csoportban vesznek részt, hat éves kortól pedig kezdetét veszi a négyéves elemi ciklus. Az általános iskolai oktatást egy évvel kitolják, így ezután nyolc helyett kilenc osztályról beszélhetünk, persze csak akkor, ha a törvényt majd a szenátus is elfogadja.
Kilenc osztály elvégzése után két lehetőség közül választhatnak majd a nebulók: vagy egy kétéves szakiskolai képzésre jelentkeznek, vagy szaktól függetlenül beiratkoznak egy négyéves líceumba, amely a tizenharmadik osztállyal ér véget. „Azért tartom fontosnak ezt a kezdeményezést, mert egyrészt így visszahozzuk a szakiskolai képzést, hisz komoly szakmunkás hiány van több területen, másrészt, ha egyszerűsíteni akarjuk a tanterveket, csökkenteni az óraszámokat, akkor a három éves elméleti líceum pont az ellenkezőjét váltotta volna ki” – nyilatkozta Bokor Tibor szenátor, aki a javaslat kezdeményezője is volt. „Tulajdonképpen a kisebbségi fejezetnél egyetlen kérdésben nem sikerült még megegyezni, ez a történelem és a földrajz magyar nyelven való oktatása; erről a jövő héten hozzuk meg a döntést.”
Egy másik fontos módosítás a testnevelés, zene és rajz tantárgyakat, illetve a vallásos oktatást érinti. Szintén Bokor Tibor javaslatára a törvény hatályba lépése után ezeket a tantárgyakat nem érdemjeggyel, hanem csak minősítéssel értékelik a tanárok, kivéve, ha szakosztályról van szó. Megváltozik továbbá a képességi vizsga menete is: egyrészt azért, mert kilencedik osztály végén kerül majd sor erre, másrészt pedig, mert a román, magyar és idegennyelv írásbelin kívül, lesz egy felmérő is matematikából és természettudományokból. Szóbelit csak társadalomtudományokból kell tenni. Ezenkívül a diákoknak évközben még egy gyakorlati számítástechnikai vizsgát is le kell tegyenek. A szenátus oktatásért felelős bizottsága hétfőn folytatja ülését, és a parlamenti vakáció ellenére addig nem szűnteti be a munkát, amíg az összes cikkelyről nem születik megállapodás, illetve szavazás.
Vasárnap este a 12-es országúton felborult egy autó. A sofőr és két utasa sértetlenül megúszták a balesetet.
Háztartási melléképület gyulladt ki Kökösben, a tűzoltók már dolgoznak a lángok megfékezésén, hogy ne terjedjenek át a közeli lakóházra.
A rendszeres olvasás alapvetően befolyásolja életünket, okosabbá tesz, számtalan új információval lát el, bővíti a szókincset, javítja az íráskészséget és a helyesírást, fejleszti az analitikus és kreatív gondolkodást és még hosszan sorolhatnánk.
Külföldön lehet az a háromszéki lány, akinek eltűnéséről múlt héten adtunk hírt. A 16 éves tinédzser ügyében nemzetközi együttműködésben folyik a nyomozás.
Miben segíthetik a fogyatékkal élőket annak érdekében, hogy könnyebben munkahelyhez juthassanak? – erről rendeztek konferenciát a sepsiszentgyörgyi Írisz Házban döntéshozók, szakemberek, munkáltatók, civil szervezetek részvételével.
Negyedik alkalommal is megszervezi a hagyománnyá vált húsvétvasárnapi ételszentelést a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT) Sepsiszentgyörgyön. Tavaly közel ezer ember állt sorban az áldásért a város főterén.
Sokan kaptak a napokban olyan üzeneteket Háromszéken, amelyekben Messenger-ismerőseik kérik el a telefonszámukat, majd amikor megkapták a telefonszámot, egy arra küldött kódot is kérnek.
Az erdélyi magyar néprajztudomány kiemelkedő alakját, a háromszéki és a moldvai csángó kultúra elkötelezett kutatóját ünnepelték szerdán a zabolai Mikes-kastélyban. Pozsony Ferenc hetvenedik születésnapján vette át a Háromszék kultúrájáért díjat.
Jövő héten Kézdivásárhelyre érkezik 72 diák, akik a magyar kisebbség történelmét úgy tudják, ahogy azt egyébként minden gyereknek illene. Ők viszont már bizonyítottak a megyei tantárgyversenyen és most az országos szakaszon mérik össze tudásukat.
A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban április 16-án, szerdán 18 órakor a szerző jelenlétében mutatják be Csinta Samu legújabb kötetét. A Háromszék sportcsillagai a Tortoma Kiadó gondozásában jelent meg a Háromszéki Téka sorozat részeként.
szóljon hozzá!