Alaposan át kell gondolni a nyári terveket. Nagy valószínűséggel idén nem jutunk el messzire. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Májusba léptünk és hamarosan kopognak a nyári hónapok is, így egyre többen keresik a választ, hogy mi lesz a már lefoglalt nyaralásokkal, kirándulásokkal, vajon lehet-e utazni, át lehet-e ütemezni azokat. Fogyasztóvédővel és turisztikai szakemberekkel kerestük a választ és a lehetséges megoldásokat.
2020. május 02., 09:552020. május 02., 09:55
2020. május 02., 14:192020. május 02., 14:19
A koronavírus járvány miatt teljesen felborult a megszokott éltünk, rutinunk, és egyre jobban várjuk, hogy járjon le a szükségállapot, hogy tudjunk kimozdulni. Azt azonban továbbra sem nem tudni, hogy mit jelent majd május 15. utánra az államfő által megígért – majd félig-meddig visszakozott – kimozdulás, lesz-e lehetőség arra, hogy legalább egyik településről a másikra kiránduljunk, és mikor utazhatunk külföldre.
A marosvásárhelyi World Travel Shop utazási iroda társtulajdonosa, Kelemen Barna érdeklődésünkre gyorsan tisztázta: gyakorlatilag
„Azokat a foglalásokat, amelyek a szükségállapot idejére szóltak ,ingyen áttettük egy másik időpontra vagy értékjegyet adtunk, amelyet akár jövő év végéig is fel tudnak használni az ügyfelek. Ha lejár a szükségállapot, akkor már nem lesz rendkívüli helyzet és előre láthatóan akkor a szerződésben foglaltak alapján kell eljárjunk. Ami azt jelenti, hogy
Akkor alkalmazni fogjuk az indulás előtti 60, illetve 30 nappal korábban lemondott utakra érvényes szabályokat. De ez is nagymértékben függ attól, hogy az országok vezetői milyen döntéseket hoznak.
– mondta Kelemen Barna. A turisztikai szakember arról is beszélt, várják, hogy a román kormány odafigyeljen a turisztikai cégekre, utazási irodákra, hiszen legalább 200-250 ezer ember és családjaik sorsa függ attól, hogy az ország vezetői támogatni fogják-e az ágazatot, és bölcs döntéseket hoznak-e?
Fotó: Barabás Ákos
A csíkszeredai Fenyő Travel képviselője, Tódor Etelka arról beszélt, hogy bár aggódnak, hogy milyen lesz az elkövetkező időszak, de nem pánikolnak, figyelik a fejleményeket, hogy mikor tudnak nyitni, vendégeket fogadni. A Székelyhonnak elmondta, jelenleg egy nagy beruházáson dolgoznak, amellyel legalább jól tudtak haladni.
Alkalmazottaink kényszerszabadságon vannak, akik dolgozunk, már forgatókönyveket készítünk, hogy a nyitáskor hogyan tegyünk eleget a biztonsági előírásoknak. Nagy kérdőjelek vannak, várjuk a hivatalos bejelentéseket. Reméljük, hogy legalább július-augusztusban fogadni tudjuk a vendégeket” – sorolta Tódor Etelka, aki szerint
Számolnak azzal, hogy turizmus az üzleti, gazdasági szféra egyik legerősebben érintett ága lesz, hiszen utazni, kirándulni, nyaralni nem létszükséglet.
A Maros Megyei Fogyasztóvédelmi Hivatal vezetője, Liviu Todoran arra számít, hogy a kialakult helyzet miatt
Bízik abban, hogy az utazási irodák nagy többsége megpróbálja békés úton megoldani az utak átütemezését, értékjegyet biztosít a foglalások fejében. „Az irodák hivatkozhatnak arra, hogy az előlegeket már továbbították a szállodák felé, így nem tudják visszaadni.
Az is fontos, hogy az ajánlat ne csak szóban történjen, hanem vessék papírra, vagyis a szerződéshez csatoljanak egy mellékletet vagy kössenek új szerződést. Arra is oda kell figyelni, hogy ha az eredeti szerződést egy bizonyos céggel kötöttük meg, akkor a második is ugyanazzal legyen, ugyanazon személy nevére. Ha az első az egyik házastárs nevére íródott, akkor a második is az ő nevén legyen.
– javasolta a fogyasztóvédő, aki arról is beszélt: félő, hogy ha nem tudnak a turisztikai cégek talpon maradni, akkor csődöt jelentenek, klienseik pedig bottal üthetik a nyomát a foglalások ellenértékének.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) kedden bejelentette, hogy szerdától forgalomba helyezik az első elektromos vontatású Alstom-szerelvényt.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először lehet valós időben követni az államelnök-választás eredményeit.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte egy keddi szakmai konferencián Sebastian Burduja.
Megnyílik a forgalom előtt szerdán a moldvai (A7-es) autópálya két szakasza Buzău és Râmnicu Sărat között – jelentette be hétfőn a Román Rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic.
A magyar európai uniós elnökség stratégiai célkitűzése a román Schengen-tagság elérése – nyilatkozta Marosvásárhelyen Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere, aki a határ menti autópályákról és a vasúti fejlesztésekről is beszélt.
Nem csökken a büntetés-végrehajtási rendszerben dolgozó rendőrök fizetése, és a pótlékaikat sem vonják meg – adta hírül hétfőn az Országos Börtönigazgatóság (ANP).
A december 13-i és 14-i belföldi utazásokra, valamint a december 15-étől érvényes új menetrend szerinti járatokon történő belföldi utazásokra december 2-ától lehet jegyet váltani – közölte a román állami vasúttársaság utasszállító részlege.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
A Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei bevezették, hogy a gyógyszertárak recept nélkül csak sürgősségi esetekben adhatnak ki antibiotikumot.
szóljon hozzá!