Felmérés a koronavírusról: az erdélyi magyarok egészségügyi érintettsége még alacsony, de a gazdasági már magas

A megkérdezettek mintegy 20 százalékának a megszokott elintéznivalók, illetve a bevásárlás megnehezedése jelent gondot •  Fotó: Haáz Vince

A megkérdezettek mintegy 20 százalékának a megszokott elintéznivalók, illetve a bevásárlás megnehezedése jelent gondot

Fotó: Haáz Vince

Közzétették A koronavírus Erdélyben nevű felmérés első adatelemzését, amelyből kiderül, hogy az erdélyi magyarok körében még nagyon alacsony a fertőzöttség aránya. A megkérdezett 7450 személy három százaléka gondolja azt, hogy elkapta már a vírust a tünetei alapján, és csak 0,1 százaléka számolt be arról, hogy pozitív koronavírusteszt-eredménye van. Két fő probléma körvonalazódik: a háztartások bevételeinek csökkenése, illetve a szorongás érzésének növekedése.

Hajnal Csilla

2020. április 19., 22:042020. április 19., 22:04

A koronavírus Erdélyben elnevezésű szociológiai felmérés április 1–10. között zajlott interneten és telefonon keresztül, célja pedig az volt, hogy feltárja az erdélyi magyar társadalom viszonyulását a járvány kérdésköréhez. A kutatást önkéntes alapon készítette az Erdélystatot működtető kolozsvári Közpolitikai Elemző Központ Egyesület és a SoDiSo Research közvélemény-kutató cég, és 7450 személyt kérdeztek meg.

A megjelent eredmények az egészségügyi érintettséget és a szigorító intézkedésekhez való viszonyulást elemzik. Ezekből kiderül, hogy

a válaszadók egészségügyi érintettsége még nagyon alacsony, három százalékuk érzi úgy, hogy átesett a víruson a tünetei alapján, viszont a tesztelési szakaszig nem jutottak el.

Csupán 0,1 százaléka számolt be arról, hogy pozitív koronavírusteszt-eredménye van. A válaszadók kevesebb mint negyede tartja valószínűnek a saját megfertőződését. Három százalékuk tartja nagyon valószínűnek, 19 százalékuk pedig inkább valószínűnek, hogy elkapja a koronavírust, a többség ennél kisebb esélyt lát erre.

A megfertőződésüket a legmagasabb kockázati csoportba tartozók tartják a leginkább valószínűnek – a súlyos krónikus betegek, illetve a közepesen súlyos betegséggel rendelkező 60 év felettiek.

A válaszadók 53 százaléka megfelelőnek tarja a kijárást korlátozó intézkedések szintjét •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A válaszadók 53 százaléka megfelelőnek tarja a kijárást korlátozó intézkedések szintjét

Fotó: Haáz Vince

Valamivel átlag feletti a közép-erdélyi, városi, fiatalabb, magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők körében is a megbetegedést valószínűnek tartók aránya. Gazdasági ágazatok szerint a megfertőződés kockázatát a közigazgatásban, az egészségügyben és az alapszolgáltatási ágazatokban – energia, gáz, víz, szennyvíz, hulladék – dolgozók becsülik jelentősnek.

Megoszlanak a vélemények arról, hogy a betegség lefolyása mennyire lenne súlyos:

a válaszadók 51 százaléka enyhe vagy közepes szintű tünetekre számít, amivel nem kerülne kórházba, 23 százaléka gondolja, hogy kórházi kezelésre szorulna, illetve 5 százalék azoknak az aránya, akik nagyon súlyos, akár végzetes kimenetelű megbetegedéstől tartanak.

A betegségük súlyos lefolyását inkább nők, idősek, alacsonyan iskolázottak, illetve a magas kockázati csoportba tartozók tartják valószínűbbnek – derül ki a kutatásból.

A válaszadók 99 százaléka fontosnak tartja a rendkívüli védekezést a járvány idején. A kérdőívben megjelent formák közül a gyakoribb, alaposabb kézmosás, az otthon tartózkodás, a személyes kapcsolatok csökkentése az elterjedtebb védekezési formák.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Idősek, diákok, értelmiségiek tartják be leginkább

Mint kiderült, a válaszadók kétharmada szinte egyáltalán nem hagyja el a lakását. 53 százalékuk csak a legszükségesebb dolgok miatt hagyja el otthonát, további 13 százalékuk egyáltalán nem jár ki a házból – többségében saját elhatározásból, de vannak akik karantén miatt.

Csupán nyolc százalék azok aránya, akik nagyjából ugyanannyit járnak ki a házból, mint a szigorítások előtt.

A kijárási szigorításokhoz a leginkább alkalmazkodók az idősek, magas kockázati csoportba tartozók, másrészt ide tartoznak az egyetemisták és a tanulók, harmadrészt pedig a felsőfokú végzettséggel rendelkező, szellemi munkát végző aktívak. Azon rétegek is jól körülhatárolhatók, akik továbbra is a megszokott módon végzik tevékenységüket: az alapszolgáltatási ágazatokban, a mezőgazdaságban és a közigazgatásban dolgozók, a vállalkozók, önfoglalkoztatók számottevő része.

Bevételcsökkenés és szorongás

A kialakult helyzet két fő problémájaként a háztartások bevételeinek csökkenését, illetve a bezártság érzéséből fakadó szorongás, aggodalom növekedését jelölték meg.

A lélektani jellegű problémák legalább egyikét, azaz a bezártság érzését, egyedüllétet, hasznos időtöltés hiányát, családon belüli feszültségeket a válaszadók mintegy fele említette meg.

A válaszadók mintegy 20 százalékának a megszokott elintéznivalók, illetve a bevásárlás megnehezedése, vagy a megváltozott munkakörülményekhez való alkalmazkodás jelent problémát. Az egyedüllétet, a társas kapcsolatok hiányát a válaszadók 18 százaléka, a hasznos időtöltés hiányát 16 százalékuk jelölte be – olvashatjuk az elemzésből.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Főleg a székelyföldiek nem értenek egyet

Kiderült, a kormány járványügyi intézkedéseit a válaszadók 68 százaléka helyesli. Az egyetértők felülreprezentáltak a szórványmegyékben, az idősebbek és a magasan képzettek körében.

A bírálók inkább székelyföldiek, férfiak, fiatalok.

Az intézkedésekkel legkevésbé az önfoglalkoztatók és a vállalkozók értenek egyet, viszont körükben is azok vannak többségben, akik helyeslik a döntéseket.

A székelyföldi válaszadók 28,8 százaléka nem ért egyet a kormány intézkedéseivel

– derül ki a felmérésből.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A megkérdezettek 53 százaléka megfelelőnek tarja a kijárást korlátozó intézkedések szintjét, 27 százalékuk további szigorításokat, 16 százalékuk pedig a szigorítások enyhítését látná jónak. A jelenlegi intézkedések szigorítását a Partiumban élők, a magasan iskolázottak, illetve a bérből élők látnák nagyobb arányban indokoltnak.

Az enyhítés mellett átlagon felüli arányban a székelyföldiek, az alacsonyabban iskolázottak, a vállalkozók és az önfoglalkoztatók vannak

– írják a szociológiai kutatás elemzői.

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Francia eredetű családból származik az első amerikai pápa – íme XIV. Leó életrajza

Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni – jelentette be csütörtökön este a vatikáni palota pápai erkélyéről Dominique Mamberti protodiakónus.

Francia eredetű családból származik az első amerikai pápa – íme XIV. Leó életrajza
2025. május 08., csütörtök

A békéről és a szegények mellett álló egyházról is szólt XIV. Leó pápa első beszéde

A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.

A békéről és a szegények mellett álló egyházról is szólt XIV. Leó pápa első beszéde
2025. május 08., csütörtök

Felszállt a fehér füst, megválasztották Ferenc pápa utódját

Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.

Felszállt a fehér füst, megválasztották Ferenc pápa utódját
2025. május 08., csütörtök

Másodszorra sem sikerült megválasztani a pápát

Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.

Másodszorra sem sikerült megválasztani a pápát
2025. május 07., szerda

A konklávé első napja: szerda este nyolc óra előtt nem száll fel az első füst

A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.

A konklávé első napja: szerda este nyolc óra előtt nem száll fel az első füst
2025. május 07., szerda

Még egy háború? India rakétatámadást hajtott végre Pakisztán ellen

Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.

Még egy háború? India rakétatámadást hajtott végre Pakisztán ellen
2025. május 06., kedd

Pápaválasztás: békére szólítottak fel a bíborosok a konklávé előtti utolsó ülésükön

Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.

Pápaválasztás: békére szólítottak fel a bíborosok a konklávé előtti utolsó ülésükön
2025. május 05., hétfő

Pápaválasztás: a bíborosok szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie

A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.

Pápaválasztás: a bíborosok szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie
2025. május 05., hétfő

Pápaválasztás: szerdán kezdődik a konklávé

Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.

Pápaválasztás: szerdán kezdődik a konklávé
2025. május 04., vasárnap

Közeledik az egymillióhoz a külföldön szavazók száma

Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Közeledik az egymillióhoz a külföldön szavazók száma