Összefüggnek a dolgok. Egy sikeres ukrán dróntámadás miatt Székelyföldön is drágább lesz az üzemanyag
Fotó: Pinti Attila
Jelentős üzemanyagár-emelkedést könyvelhettünk el az elmúlt napokban országszerte: ma már nem igazán van olyan töltőállomás, ahol literenkénti hét lej alatt lehetne tankolni. A lehetséges további drágulás mögött többek között egy ukrán tengeri drón állhat.
2023. augusztus 13., 21:022023. augusztus 13., 21:02
Nagyot nézhetnek, akik havonta egyszer járnak tankolni, ugyanis amíg néhány hete még mindenhol hét lej alatt árulták a benzint és a gázolajat, mára szinte mindenhol hét lej felett kapni az üzemanyagot.
Csíkszeredában a Zöld Péter utcai Petromnál 7,1 lej a benzin és 7,31 a gázolaj literenkénti ára; Székelyudvarhelyen a II. Rákóczi Ferenc utcai Petromnál is hasonló árakkal dolgoznak, akárcsak Gyergyószentmiklóson a Bălcescu utcai Petromnál. Sepsiszentgyörgyön is megnéztük: ott is banira pontosan a fentebb jelzett árakon lehet tankolni. Aki más üzemanyagtöltő-állomás áraira is kíváncsi, ajánljuk a naprakész Peco-online.ro oldalt.
Azt már „megszokhattuk”, hogy
Ugyanakkor Európa-szerte nyáron szokták elvégezni a kőolaj-finomítókon a karbantartási munkálatokat, ez is közrejátszik az áremelkedésben – de csak kisebb mértékben.
A nagyobb gond azonban az, hogy növekedni kezdett a Brent típusú nyersolaj ára, ez pedig további drágulást eredményezhet; arról a nyersolajtípusról van szó, amelyből nagyrészt Európa-szerte készül a benzin és a gázolaj. Mielőtt a lehetséges áremelkedés további okairól beszélnénk, ejtsünk néhány szót arról, mi is az a Brent olaj, illetve még milyen olajtípusok vannak.
Nos, világszerte öt nagyobb olajtípust tartanak számon: a már említett Brentet, továbbá az orosz Ural típust, az arab Dubai Light-ot, a nigériai Bonny Light-ot és az amerikai West Texas Intermediate (WTI) típust. A Google szerint
Európa jelentős része tehát ezt a típust használja – és persze az orosz Uralt (legalábbis az orosz-ukrán háború miatt bevezetett szankciókig). Ugyanakkor arra is van példa (nem is kevés), hogy a Nigériában kitermelt, kiváló minőségű és alacsony kéntartalmú Bonny Light nyersolajat az olajtársaságok tankereken átszállítják a holland és belga finomítókba, ott feldolgozzák, és jelentős haszonnal értékesítik Európa-szerte.
És akkor térjünk vissza az eredeti kérdésre: miért drágul(hat) tovább az üzemanyag? A fentebb felsorolt okok mellett leginkább azért, mert az orosz-ukrán háború miatt gondok akadtak az ellátási láncban. De – és itt a lényeg – nem pontosan úgy, ahogy azt gondolnánk. A magyarázatra az Energy Intelligence energetikai információs vállalat egyik elemzéséből fogunk szemlézni.
Már könyvtárnyi irodalma van és rengeteg órányi podcast készült a még mindig zajló orosz-ukrán háborúról és az Oroszországot sújtó szankciók hátteréről, egy dologra azonban talán kevesen számítottunk:
Az történt ugyanis – hívja fel a figyelmet az Energy Intelligence –, hogy az ukránok olyan tengeri drónokat fejlesztettek ki, amelyekre egyelőre nincs ellenszerük az oroszoknak. Így tehát „az oroszországi olajexport egyre nagyobb kockázattal néz szembe, mivel az ukrajnai háború új szakaszába lépett” – vonja le a következtetést az Energy Intelligence.
Az ukránok augusztus elején tengeri drónnal eltalálták a Fekete-tenger egyik legnagyobb kikötőjéből, az orosz Novorosszijszkből elindult SIG nevű orosz olajszállító tartályhajót. Ennek a hírnek önmagában még nem kellene megrengetnie a világ kőolaj- és üzemanyag-ellátását, a történetben mégis van egy csavar.
Novorosszijszk kikötője ugyanis a szárazföldi végállomása a Caspian Pipeline Consortium (CPC) nevű kazahsztáni kőolajvezetéknek, ahonnan hajókon szállítják tovább a kazah nyersolajat szerte a világba – amire ugyebár nincs kivetett szankció. Ám,
Ez pedig hiányhoz vezet, aminek jól tudjuk, hogy drágulás lesz az eredménye, hiszen az olajfinomítóknak nagyon gyorsan és szinte-szinte bármilyen áron más nyersanyag után kell nézniük. Szabad és azonnal megvásárolható nyersanyag azonban nem igazán hányódik a világon.
Mindezek mellett
Itt érdemes megjegyezni, hogy azokra az országokra is kihatással vannak ezek az események, amelyek viszonylag jelentős saját kőolajkészletekkel rendelkeznek (ilyen péládul Románia). A magyarázat a kőolaj tőzsdei árfolyamának váltakozásában keresendő – ez a téma azonban már egy másik cikket érdemel.
Az ukrán tengeri drón egyébként egy olyan találmány – hívják fel a figyelmet a biztonságpolitikai szakértők –, amire Oroszországnak egyelőre nincs ellenszere. Ám nem sokáig, teszik hozzá, ugyanis az oroszok nagyon gyorsan alkalmazkodnak az új kihívásokhoz, és rövid időn belül megtalálják a módját annak, hogy hogyan védekezzenek az amúgy olcsó, ám kiváló ukrán szerkezet ellen, ismét biztonságossá téve az orosz és kazah nyersolaj elszállítását Novorosszijszkből.
Mindeközben mi, itt Székelyföldön árgus szemekkel figyeljük az üzemanyagtöltő-állomások totemoszlopait...
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
5 hozzászólás