Robert Fico, Szlovákia újonnan kinevezett miniszterelnöke a kétnapos uniós csúcs előtt Pozsonyban csütörtökön bejelentette: elutasítja az Oroszország elleni további szankciókat, és nem támogatja az Ukrajnának történő fegyverszállítást sem.
Közeleg szeptember közepe, ezért a magyar állam már most közölte: indítványozza, hogy az Európai Unió hosszabbítsa meg az ukrán gabonatermékek behozatalának szeptember 15-én lejáró tilalmát.
Jelentős üzemanyagár-emelkedést könyvelhettünk el az elmúlt napokban országszerte: ma már nem igazán van olyan töltőállomás, ahol literenkénti 7 lej alatt lehetne tankolni. A lehetséges további drágulás mögött többek között egy ukrán tengeri drón állhat.
Szerda hajnalban immáron a második olyan orosz dróntámadás történt, amely Románia és a NATO határától mindössze néhány száz méterre lévő ukrán Duna-parti kikötői célpontok ellen irányult.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) háborús bűncselekményekért viselt feltételezett felelőssége miatt elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen – jelentette be a hágai székhelyű bíróság pénteken.
Még a biztonságpolitikai szakértők jelentős része is elismeri, hogy nem számítottak arra, ami napra pontosan egy évvel ezelőtt mégis megtörtént: Oroszország lerohanta Ukrajnát.
Frontvonalak, páncéltörők, tankok és vadászgépek helyett inkább a milliónyi sorstragédiáról kellene beszélnünk – vallja a Székelyhonnak adott interjújában a Kárpátalján élő Dunda György újságíró.
Belefáradtak az emberek az állandó félelembe Kárpátalján. A kezdeti pánikot követően kialakult a megmásított hétköznapok rendje, nem állt meg az élet a háború árnyékában sem. Bujdosó Ivettel, a Kárpáti Igaz Szó újságírójával beszélgettünk.
Múzeumlátogatáson, könyvtári foglalkozásokon, városnézésen, nyelvtanfolyamon vehetnek részt az Ukrajnából Marosvásárhelyre érkező menekültek a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális osztályának, valamint a megyei tanácsnak köszönhetően.
Jelenleg 29 ukrán állampolgár tartózkodik Kovászna megyében, 15 felnőtt és 14 gyerek – ismertette a keddi sajtótájékoztatón Ráduly István prefektus.
Lapunkban közölt személyes ukrajnai benyomásait vizsgálta felül és vonta vissza Sajó Norbert, a Solidaris Egyesület vezetője. Mint írta, az önvizsgálat és a böjti időszak is erre kötelezi.
A városközpontból messze vitte a szél a dorongon piruló édesség illatát a péntektől vasárnapig tartó VI. Kürtőskalács-fesztiválon Sepsiszentgyörgyön. Idén 14 csapat nevezett Az év székelyföldi kürtőskalácsa és Az év reform kürtőskalácsa kiválasztását célzó versenybe.
Egy Maros megyei cég 36 ukrán állampolgárságú személynek ajánlott munkalehetőséget. A Maros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség is segít a menekülteknek, hogy munkahelyet találjanak.
Megérkezett a múlt hét folyamán az udvarhelyszékiek által felajánlott segélyszállítmány a kárpátaljai Beregszászra. A négyfős küldöttség arról is egyeztetett a helyiekkel, hogy milyen további segítségre lenne szükségük.
Míg korábban a Maros megyébe érkező menekültek alig egy-két napot töltöttek az ideiglenes szálláshelyeiken, most már sokan vannak, akik maradnának. Eddig 1500 ukrajnai menekült érkezett, jelenleg 330-an tartózkodnak itt.
Az információhiány rendkívül torz képet mutat az orosz–ukrán háborúról, ezért a csíkszeredai Szondy Zoltán volt újságíróként arra ösztönöz, hogy ne adjuk fel a józan eszünket csak azért, mert az látjuk, illetve olvassuk, hogy a fekete fehér.
Nyolcvanöt menekült kért szálláshelyet az ukrajnai háború kitörése óta Sepsiszentgyörgyön – számolt be csütörtöki sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester.
Egy németországi alapítvánnyal ápolt kitűnő kapcsolatnak köszönhetően jutott el Hargita megyéből újabb szállítmány Kárpátaljára. Az adomány célba juttatásáról Csányi Attila, a székelyudvarhelyi Tegyünk Egymásért Egyesület részéről számolt be portálunknak.
Beregszászra szállított adományokat Csíkszereda önkormányzata, a vasárnap indult, hétfőn megérkezett csapatot lapunk munkatársa is elkísérte. A tapasztalt félelem, feszültség és bizonytalanság a küldöttség tagjait is mélyen érintette.