Egy ukrán tengeri drón miatt még drágább lesz az üzemanyag Székelyföldön?

Egy ukrán tengeri drón miatt még drágább lesz az üzemanyag Székelyföldön?

Összefüggnek a dolgok. Egy sikeres ukrán dróntámadás miatt Székelyföldön is drágább lesz az üzemanyag

Fotó: Pinti Attila

Jelentős üzemanyagár-emelkedést könyvelhettünk el az elmúlt napokban országszerte: ma már nem igazán van olyan töltőállomás, ahol literenkénti hét lej alatt lehetne tankolni. A lehetséges további drágulás mögött többek között egy ukrán tengeri drón állhat.

Kozán István

2023. augusztus 13., 21:022023. augusztus 13., 21:02

Nagyot nézhetnek, akik havonta egyszer járnak tankolni, ugyanis amíg néhány hete még mindenhol hét lej alatt árulták a benzint és a gázolajat, mára szinte mindenhol hét lej felett kapni az üzemanyagot.

Csíkszeredában a Zöld Péter utcai Petromnál 7,1 lej a benzin és 7,31 a gázolaj literenkénti ára; Székelyudvarhelyen a II. Rákóczi Ferenc utcai Petromnál is hasonló árakkal dolgoznak, akárcsak Gyergyószentmiklóson a Bălcescu utcai Petromnál. Sepsiszentgyörgyön is megnéztük: ott is banira pontosan a fentebb jelzett árakon lehet tankolni. Aki más üzemanyagtöltő-állomás áraira is kíváncsi, ajánljuk a naprakész Peco-online.ro oldalt.

Miért drágul az üzemanyag?

Azt már „megszokhattuk”, hogy

nyáron kissé megdrágulnak az üzemanyagok; e mögött a töltőállomások „sportszerűtlen” lépése áll, ugyanis tisztában vannak azzal, hogy a nyaralások miatt megnövekedik a benzin és a gázolaj iránti kereslet – tankolni márpedig kell, mert messze van a tengerpart.

Ugyanakkor Európa-szerte nyáron szokták elvégezni a kőolaj-finomítókon a karbantartási munkálatokat, ez is közrejátszik az áremelkedésben – de csak kisebb mértékben.

A nagyobb gond azonban az, hogy növekedni kezdett a Brent típusú nyersolaj ára, ez pedig további drágulást eredményezhet; arról a nyersolajtípusról van szó, amelyből nagyrészt Európa-szerte készül a benzin és a gázolaj. Mielőtt a lehetséges áremelkedés további okairól beszélnénk, ejtsünk néhány szót arról, mi is az a Brent olaj, illetve még milyen olajtípusok vannak.

Nos, világszerte öt nagyobb olajtípust tartanak számon: a már említett Brentet, továbbá az orosz Ural típust, az arab Dubai Light-ot, a nigériai Bonny Light-ot és az amerikai West Texas Intermediate (WTI) típust. A Google szerint

a Brent kőolaj nagyrészt az Északi-tengeren (Nagy Britannia és Norvégia között) található 15 olajmezőből származó nyersanyag. Az alacsony kéntartalma miatt édes olajnak számít, és alacsony sűrűsége ideális dízelolaj és benzin előállításához; a feldolgozása ugyanakkor az egyik legköltségesebb.

Európa jelentős része tehát ezt a típust használja – és persze az orosz Uralt (legalábbis az orosz-ukrán háború miatt bevezetett szankciókig). Ugyanakkor arra is van példa (nem is kevés), hogy a Nigériában kitermelt, kiváló minőségű és alacsony kéntartalmú Bonny Light nyersolajat az olajtársaságok tankereken átszállítják a holland és belga finomítókba, ott feldolgozzák, és jelentős haszonnal értékesítik Európa-szerte.

Tovább fog drágulni az üzemanyag?

És akkor térjünk vissza az eredeti kérdésre: miért drágul(hat) tovább az üzemanyag? A fentebb felsorolt okok mellett leginkább azért, mert az orosz-ukrán háború miatt gondok akadtak az ellátási láncban. De – és itt a lényeg – nem pontosan úgy, ahogy azt gondolnánk. A magyarázatra az Energy Intelligence energetikai információs vállalat egyik elemzéséből fogunk szemlézni.

Már könyvtárnyi irodalma van és rengeteg órányi podcast készült a még mindig zajló orosz-ukrán háborúról és az Oroszországot sújtó szankciók hátteréről, egy dologra azonban talán kevesen számítottunk:

azért – is – drágulhat az üzemanyag Európában, és ezen belül például a kézdivásárhelyi töltőállomásokon, mert az ukránok egy tengeri drónnal eltaláltak egy orosz kőolajtankert.

Az történt ugyanis – hívja fel a figyelmet az Energy Intelligence –, hogy az ukránok olyan tengeri drónokat fejlesztettek ki, amelyekre egyelőre nincs ellenszerük az oroszoknak. Így tehát „az oroszországi olajexport egyre nagyobb kockázattal néz szembe, mivel az ukrajnai háború új szakaszába lépett” – vonja le a következtetést az Energy Intelligence.

Az ukránok augusztus elején tengeri drónnal eltalálták a Fekete-tenger egyik legnagyobb kikötőjéből, az orosz Novorosszijszkből elindult SIG nevű orosz olajszállító tartályhajót. Ennek a hírnek önmagában még nem kellene megrengetnie a világ kőolaj- és üzemanyag-ellátását, a történetben mégis van egy csavar.

Novorosszijszk kikötője ugyanis a szárazföldi végállomása a Caspian Pipeline Consortium (CPC) nevű kazahsztáni kőolajvezetéknek, ahonnan hajókon szállítják tovább a kazah nyersolajat szerte a világba – amire ugyebár nincs kivetett szankció. Ám,

amennyiben az ukrán drónok tovább veszélyeztetik az olajtankereket, úgy sem az orosz, sem pedig a kazah nyersolaj nem fog eljutni a célállomásokra, a kőolaj-finomítókba.

Ez pedig hiányhoz vezet, aminek jól tudjuk, hogy drágulás lesz az eredménye, hiszen az olajfinomítóknak nagyon gyorsan és szinte-szinte bármilyen áron más nyersanyag után kell nézniük. Szabad és azonnal megvásárolható nyersanyag azonban nem igazán hányódik a világon.

Mindezek mellett

épp a napokban egyezett meg Oroszország és Szaúd-Arábia abban, hogy még egy hónapig meghosszabbítják az „exportjuk csökkentését” – ez a döntés véletlenszerűen épp egybeesett a fentebb már felvázolt ukrán dróntámadással.

Itt érdemes megjegyezni, hogy azokra az országokra is kihatással vannak ezek az események, amelyek viszonylag jelentős saját kőolajkészletekkel rendelkeznek (ilyen péládul Románia). A magyarázat a kőolaj tőzsdei árfolyamának váltakozásában keresendő – ez a téma azonban már egy másik cikket érdemel.

Az ukrán tengeri drón egyébként egy olyan találmány – hívják fel a figyelmet a biztonságpolitikai szakértők –, amire Oroszországnak egyelőre nincs ellenszere. Ám nem sokáig, teszik hozzá, ugyanis az oroszok nagyon gyorsan alkalmazkodnak az új kihívásokhoz, és rövid időn belül megtalálják a módját annak, hogy hogyan védekezzenek az amúgy olcsó, ám kiváló ukrán szerkezet ellen, ismét biztonságossá téve az orosz és kazah nyersolaj elszállítását Novorosszijszkből.

Mindeközben mi, itt Székelyföldön árgus szemekkel figyeljük az üzemanyagtöltő-állomások totemoszlopait...

5 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 29., hétfő

A sors így akarta: az RMDSZ lesz az első az EP-választások szavazólapján

Kisorsolta hétfőn a Központi Választási Iroda (BEC) a június 9-i európai parlamenti választásokon induló pártok és választási szövetségek listáinak sorrendjét a szavazólapon.

A sors így akarta: az RMDSZ lesz az első az EP-választások szavazólapján
2024. április 29., hétfő

Nyárias idő várható az ortodox nagyhéten és húsvétkor

Az ortodox húsvéthoz kapcsolódó minivakációban meleg időre és elszórtan minimális mennyiségű csapadékra lehet számítani.

Nyárias idő várható az ortodox nagyhéten és húsvétkor
2024. április 28., vasárnap

Itt foglalhat időpontot jogosítvány-cseréhez vagy útlevél-igényléshez

Hétfőn és kedden a szokásos program szerint fogadják az ügyfeleket a belügyminisztérium járművezetői jogosítványokat, forgalmi engedélyeket, útleveleket és személyi igazolványokat kiállító hivatalai – közölte vasárnap a szaktárca.

Itt foglalhat időpontot jogosítvány-cseréhez vagy útlevél-igényléshez
2024. április 28., vasárnap

Van, aki 24 ezer lejes nyugdíjat kap

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint 2024 áprilisában 11.471 különnyugdíjat fizettek ki, 184-gyel többet, mint előző hónapban. Ezt a juttatást nem a hozzájárulás és a szolgálati idő alapján számolják ki.

Van, aki 24 ezer lejes nyugdíjat kap
Van, aki 24 ezer lejes nyugdíjat kap
2024. április 28., vasárnap

Van, aki 24 ezer lejes nyugdíjat kap

2024. április 28., vasárnap

Az évszakhoz képest melegebb időjárással érkezik a május – mutatjuk a négyhetes előrejelzést

Az időszakra jellemző átlagokhoz képest melegebb lesz a jövő héten egész Románia területén – közölte vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Az évszakhoz képest melegebb időjárással érkezik a május – mutatjuk a négyhetes előrejelzést
2024. április 26., péntek

Kezdődik a tavaszi vakáció

A tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban. A diákok június 21-étől lesznek nyári vakáción.

Kezdődik a tavaszi vakáció
Kezdődik a tavaszi vakáció
2024. április 26., péntek

Kezdődik a tavaszi vakáció

2024. április 25., csütörtök

Május első napjaiban érkezik az előrehozott nyugdíj

Május 2-án és 3-án kapják meg a nyugdíjukat azok, akiknek bankszámlára érkezik a pénz, a postások pedig május 3-áig kézbesítik – nyilatkozta a munkaügyi miniszter csütörtökön Temesváron.

Május első napjaiban érkezik az előrehozott nyugdíj
2024. április 25., csütörtök

Egy újabb medvével kevesebb lett Romániában, ez a székelyföldiek számára viszont nem jelent megkönnyebbülést

Sérülései miatt örökre elaltatták csütörtökön a Gyulafehérvár közelében, a Szászsebest Tordával összekötő autópálya mentén feltűnt medvét.

Egy újabb medvével kevesebb lett Romániában, ez a székelyföldiek számára viszont nem jelent megkönnyebbülést
2024. április 25., csütörtök

Isten hozott! – magyarul köszöntötte Ferenc pápa a Magyar Nemzeti Zarándoklat tagjait

A magyarok az imádságban találják meg az erőt, elszántságot, hogy még a jelenlegi történelmi körülmények között is követhessétek a népetekből sarjadt szentek és boldogok példáját – mondta Ferenc pápa az ezerötszáz fős Magyar Nemzeti Zarándoklat tagjainak.

Isten hozott! – magyarul köszöntötte Ferenc pápa a Magyar Nemzeti Zarándoklat tagjait
2024. április 24., szerda

Kormányhatározatba foglalják a nyugdíjak korábbi folyósítását

Határozatot készül elfogadni csütörtöki ülésén a kormány arról, hogy korábban folyósítják a májusi nyugdíjakat – tudta meg szerdán az Agerpres munkaügyi minisztériumi forrásokból.

Kormányhatározatba foglalják a nyugdíjak korábbi folyósítását
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!