Kaiser Ferenc: két és fél év után sem látszik az orosz-ukrán háború vége

Kaiser Ferenc: Ukrajna mondja, hogy legyen béke, akkor megszűnik Ukrajna •  Fotó: Farkas Orsolya

Kaiser Ferenc: Ukrajna mondja, hogy legyen béke, akkor megszűnik Ukrajna

Fotó: Farkas Orsolya

Ha Oroszország azt mondja, legyen béke, akkor béke lesz. Ha azonban Ukrajna mondja azt, hogy legyen béke, akkor viszont megszűnik Ukrajna – fogalmazott Kaiser Ferenc magyarországi biztonságpolitikai szakértő egy hétvégi székelyföldi előadásában.

Farkas Orsolya

2024. október 15., 20:572024. október 15., 20:57

Olyan háború dúl a szomszédban, amelynek a végét aligha látjuk, de a következményeivel már most számolni kell. Elsősorban vérrel, horribilis költségekkel, szélsőségesen elhivatott vezetőkkel és súlyos végkimenetelű politikai játszmákkal. Cikkünkben Kaiser Ferenc biztonságpolitikai szakértő az Erdővidéki Közművelődési Napok részeként tartott hétvégi előadását foglaltuk össze.

Különleges katonai hadművelet, más szóval: háború

Ha az oroszok háborúnak neveznék, általános mozgósítást kellene elrendelni, ennek viszont ára van – mutatott rá a szakértő. Ezt az árat pedig menekültekben kell mérni, hiszen

2022 szeptemberében, amikor Putyin részleges mozgósítást rendelt el, egymillió ember hagyta el Oroszországot,

köztük harcképes férfiak, de orvosok, tanárok, mérnökök, szakmunkások is. Ezek az emberek a mai napig hiányoznak az orosz gazdaságból.

Míg 2012-ben világszerte 43 millió, addig 2023 végére 110 millió menekült volt, akiknek fegyveres konfliktusok miatt kellett elhagyniuk az otthonukat. Ebből 20 millió csak ukrán, jelentős része az országon belül, Kárpátaljára menekült. Érkezésükkel viszont

a kárpátaljai magyarok jelentős része az anyaországban keresett menedéket

– ez az előadó szerint hosszú távon a megmaradt szórvány felmorzsolódásához vezethet. A felmérések szerint 2020-ban 130 ezer magyar élt Kárpátalján, ebből 80 ezer már elhagyta a térséget.

Politikai törpe, gazdasági óriás, katonai féreg

Európának az egyik legnagyobb problémája a migráció, erre tekintve ideális lenne, ha létezne közös európai döntéshozatal – vélekedett Kaiser. Az országoknak viszont más és más a jogállása, és mivel ez így van, a szakértő szerint Európa politikailag törpe.

Idézet
Úgy kell elképzelni, hogy van középen egy szekér, amit 34 ló 34 irányba próbál húzni, tehát a szekér nem megy sehová”

– mondta.

Kaiser Ferenc a Baróti Művelődési Házban tartott előadást •  Fotó: Farkas Orsolya Galéria

Kaiser Ferenc a Baróti Művelődési Házban tartott előadást

Fotó: Farkas Orsolya

Viszont gazdasági óriás azért, mert csaknem annyi pénzzel rendelkezik – kiváltképp ha a briteket is beleszámítjuk –, mint Kína vagy az Egyesült Államok. Katonailag Európa „féreg”, mert nincs közös európai hadsereg. „Azért nem jelent ez gondot, mert itt van a NATO, aminek egyébként a zömét olyan államok adják, amelyek nem tagjai az Európai Uniónak: Nagy-Britannia, főleg az Egyesült Államok, meg Törökország” – fogalmazott.

Trump cirkuszolt, Putyin lépett

Kaiser Ferenc kiemelte: az orosz-ukrán háború nem 2022. február 24-én kezdődött, hanem 2014 februárjában, gyakorlatilag nyolc évvel korábban, a Krím-félsziget annektálásakor. Ugyanakkor az, ami az Egyesült Államokban történt, komoly befolyással bírt Putyin döntésére, az Ukrajna ellen indított 2022-es támadására. A szakértő szerint ugyanis

az, hogy Donald Trump nem ismerte el 2020-ban a Joe Bidennel szembeni vereségét, nyilvános politikai feszültséget szított, és így lehetőséget biztosított az oroszoknak arra, hogy a destabilizációt kihasználva lépjenek.

A szakértő ennek kapcsán arra is felhívta a figyelmet, hogy a novemberi amerikai választásoknak szintén tétje van a háború menetére vonatkozóan. Ahogy annak is, hogy az idei oroszországi választások értelmében Vlagyimir Putyin orosz elnök további hat évig maradhat hatalmon, 87 százalékos támogatottsággal a háta mögött.

A novemberi választások eredménye hatással lehet a háborúra •  Fotó: Facebook/Donald Trump Galéria

A novemberi választások eredménye hatással lehet a háborúra

Fotó: Facebook/Donald Trump

Kína, a háború legnagyobb nyertese

„A Nyugat pontosan tudja, hogy ha az oroszok megkapják Ukrajnát, akkor a kínaiak azonnal elfoglalják Tajvant. De a kínaiak sem állnak meg ott, és az oroszok sem fognak megállni Ukrajnánál” – jelentette ki Kaiser. Mint mondta, Kína a maga hatezer éves kultúrájával tisztában van azzal, hogy milyen területeket tudhatott egykor magáénak, többek között Vietnámot, Laoszt is. Így nem kizárt, ha Kína látja a Nyugat gyengeségét, fegyveres harcot fog vívni ezekért a területekért. Ugyanakkor a kínaiak támogatják az oroszokat az ukránokkal szembeni háborúban, de csak mérsékelten.

Idézet
Kínának nem az az érdeke, hogy az oroszok nyerjenek. Abban érdekelt, hogy az oroszok ne kapjanak ki”

– fogalmazott a szakértő, utalva a geopolitikai és gazdasági előnyökre, amelyeket a NATO biztosít. Minden feltételezéssel ellentétben a háborúból pedig nem a Nyugat kerül ki elsősorban nyertesként, hanem éppen Kína, aki mindeközben Afrikában terjeszkedik.

Birodalmat építenek

Ami az oroszokat illeti, nem szabad elfelejteni, hogy birodalmi népről van szó. Dmitrij Medvegyev volt orosz államfő és miniszterelnök, jelenleg az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese nem olyan régen térképpel mutatta be az elképzelést, amely szerint Ukrajna keleti része, a tengerpartja és a Krím-félsziget Oroszországba olvadna be, Északnyugat-Ukrajnát kapnák a lengyelek, Románia Moldova északi részét tudhatná magáénak, Magyarország megkapná Kárpátalját.

Kína Hszi Csin-pinggel az élen hódít •  Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI Galéria

Kína Hszi Csin-pinggel az élen hódít

Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI

Ennek kapcsán Kaiser Ferenc úgy fogalmazott:

a felosztásba való beleegyezés a létező legnagyobb hülyeség lenne a magyarok részéről.

A terület ugyanis lepusztult, visszanyerése konfliktusokat eredményezne a szomszédos országokkal, de a NATO általi védettséget is elveszítenék. Ami Moldovát illeti: Transznisztria, vagyis a Dnyeszter-menti Köztársaság, valamint az egyik helyi, autonómiával rendelkező kisebbség, a gagauzok orosz befolyásoltsága okán csakhamar kiderülne, mi lesz a következő lépés.

Idézet
Ha Ukrajna bedől, Moldovát az oroszok rögtön viszik, mert Moldovának van egy tízezres hadserege, Oroszországnak meg egy egymillió-hétszázezres. Vajon meddig tudnának maguktól védekezni?”

– világított rá Kaiser.

Összekötözték a medvét és a sárkányt

Amerika az oroszoktól kevésbé, a kínaiaktól viszont annál inkább fél, mert Kínának jóval nagyobb a gazdasági ereje. „Akkora mennyiségű pénzük van, amit a magyar gazdaság az elmúlt 200 évben összesen állított elő” – példálózott Kaiser. Kína stabilitása azonban a nemzetközi kereskedelemtől függ, ezért fontos például az Új Selyemút-terv, melynek része a Budapest-Belgrád vasútvonal is. Az orosz-ukrán háború azonban akadályt gördített a projekt elé.

Az amerikaiak ugyanakkor kiterjesztették a katonai csapataikat a konfliktus következtében, jelenleg majdnem 300 ezer amerikai katona veszi körbe az orosz és kínai határokat.

„Tehát az, hogy az oroszok meg a kínaiak óriási barátok, az nem kis részben az amerikaiak hibája is. Tulajdonképpen összekötözték a medvét meg a sárkányt” – világított rá a szakértő.

Akik a nyakukban érzik az oroszok leheletét

Az Egyesült Államokban 2023-ban 916 milliárd dollárt költöttek csak katonai kiadásokra, annyit, amennyit Magyarország több mint két év, Románia nagyjából másfél év alatt állít elő. Kína a második helyen áll 296 milliárd dollárral, az oroszok a háború miatt a harmadikok, de Kaiser szerint a valóságban ennek két-háromszorosa is lehet ez az összeg. Mint mondta, az összes többi ország az amerikaiak szövetségese.

Elkezdtek fegyverkezni az észtek, litvánok, finnek, románok, magyarok, lettek, szlovákok.

Idézet
Ők azok, akik a nyakukban érzik a medve leheletét. Nyilván főleg a Balti-tenger térsége, de a finneknél is tudja a politikai vezetés, hogy ha »végeztek« az ukránokkal, akkor mi leszünk a következők”

– fogalmazott Kaiser. Ezek azok az országok – kivéve Magyarország –, amelyek elképesztő mennyiségű fegyvert adtak az ukránoknak, a szakértő szerint azért, hogy eltereljék az oroszok figyelmét magukról, a saját biztonságukat erősítve.

Amerika Galéria

Amerika "összekötötte" a sárkányt a medvével

Fotó: Orosz elnökség

Csak 5600 nyomós ok, hogy békén hagyják az oroszokat

2023-ban a NATO 1264 milliárd dollárt költött, a világ teljes védelmi költségvetése 2400 milliárd dollár volt. A katonai megrendelések zömét az Egyesült Államok, a britek, a franciák, németek kapták, akiknek erős a hadiiparuk. Felmerül a kérdés, hogy ha a Nyugat ennyire erős, miért nem száll be az ukránok mellett a háborúba?

Idézet
Oroszországnak nagyjából 5600 nyomós oka van arra, hogy ne bántsák. A 100 kilotonnástól a két megatonnásig”

– utalt az oroszok nukleáris arzenáljára Kaiser. Ezért nem bántja senki Észak-Koreát sem, de ugyanezen oknál fogva az oroszok se fognak atomfegyverrel vonulni a Nyugat ellen, mert az amerikaiaknak, a briteknek, a franciáknak ugyanúgy nagyjából 5600-700 atomtöltetük van.

„Tehát ezzel a felek fenyegetőznek, de senki nem fogja bevetni, Putyin sem. Putyin nagyon szeret élni” – mutatott rá a szakértő arra, hogy az orosz elnök valójában hatalomfüggő.

1999 óta ő az elnök, és feltett szándéka, hogy Sztálinhoz hasonlóan nagy hódítóként vonuljon be az orosz történelembe.

Kaiser Ferenc kiemelte: Putyin hatalom iránti vágya bármely kábítószer iránti függőségnél veszélyesebb, hiszen olyan erővel dönt életről és halálról, ahogyan egyik európai vezető sem tud.

Vlagyimir Putyin hatalomvágya nem ismer korlátokat •  Fotó: Orosz elnöki hivatal Galéria

Vlagyimir Putyin hatalomvágya nem ismer korlátokat

Fotó: Orosz elnöki hivatal

Ukrán vérrel veszünk biztonságot

Az amerikaiak inkább fegyverre adnak pénzt, az európaiak inkább gazdasági támogatásra. A Nyugat az elmúlt 38 hónapban körülbelül 450 milliárd dollárnyi pénzt nyújtott Ukrajnának. A globális Nyugat – és ehhez hozzátartozik Ausztrália és Japán – teljes bruttó hazai terméke 65 ezer milliárd dollár, egy évben.

Idézet
Tehát nekik az aprópénz. És ezért cserébe Ukrajna »szórakoztatja« az oroszokat. Tegyük hozzá, hogy ez egy borzasztó mocskos hozzáállás, mert ukrán vérrel vesszük meg a saját biztonságunkat. De az ukránoknak erre rettentő nagy szüksége van, mert ha nem kapnák meg, megszűnnének”

– mondta ennek kapcsán az előadó.

Amíg harcolni akarnak, nem lesz változás

Az elmúlt két évben „2500 kilométer mozgott oda-vissza a felek között”. Tavaly október óta támadnak az oroszok, eddig 1200 négyzetkilométert foglaltak el. Mind a két oldal kitart még, bár a gazdaság és a nép már megsínylette a harcot.

A jövő évi orosz költségvetésnek nagyjából 50 százalékát teszi ki a védelem és a belbiztonság, nyolcszor annyit fog Oroszország a háborúra költeni, mint az oktatásra, hatszor annyit, mint az egészségügyre.

Hosszú távon ennek az orosz lakosságban is meglesznek a következményei a szakértő elmondása szerint. Nagyon fontos ugyanakkor, az ukránok már rég nem a saját pénzüket költik.

Több százezer halottból több millió lehet

A hét végére várják a nagy esőket, Ukrajna területének 90 százaléka megművelt mezőgazdasági parcella, ebből kifolyólag elvizesedik, a sárban pedig a 40 tonnás orosz harckocsik eláshatják magukat, a 70 tonnás nyugati harckocsik pedig szó szerint elsüllyedhetnek.

Várhatóan márciusig be fog állni a front, de ez nem azt jelenti, hogy nem kell lövészárok-háborút vívni, akár télen is.

A gond az, hogy 2022 óta a mozgósított ukrán férfiak közül a szerencsésebbek sem töltöttek otthon két hónapnál többet, mentálisan az ukrán haderő már borzasztó állapotban van.

Statitsztikákkal alátámasztott adatokat is felmutatott a szakértő •  Fotó: Farkas Orsolya Galéria

Statitsztikákkal alátámasztott adatokat is felmutatott a szakértő

Fotó: Farkas Orsolya

Az ukrán oldalon már legalább 100 ezer halottról beszélünk, ebből körülbelül 20 ezer civil. Noha pontos adatokat nem tudni, Kaiser szerint Mariupolban, a szétlőtt ukrán nagyvárosban nagyjából ötvenezer katona veszett oda. Ezt onnan következtetik, hogy

az oroszok az összes mobilkrematóriumot odavitték és három hétig égették a hullákat, hogy eltüntessék a bizonyítékot.

Orosz részről legalább 200, de akár 300 ezer halottnál tartanak. A 141 millió lakost számláló országból legkevesebb 20 millió férfi katonai szolgálatra alkalmas, így ezt a veszteséget az oroszok nem „érzik meg”. Az ukránoknál súlyos sebesültekkel együtt nagyjából 400 ezer katona esett el a 6 millióból. „Az oroszok megkapják a kínai pénzt, az ukránok megkapják a nyugati pénzt meg a fegyvert, és sajnos – ukrán szempontból szerencsére – mind a kettő mögött van több évnyi háborúra elegendő tömeg.”

Lövészárok egy véres háborúban, Székelyföldtől mindössze néhány száz kilométerre •  Fotó: Volodimir Zelenszkij/Facebook Galéria

Lövészárok egy véres háborúban, Székelyföldtől mindössze néhány száz kilométerre

Fotó: Volodimir Zelenszkij/Facebook

Nem látszik a vége

Az oroszok az ukrajnai háborút kéthetesre tervezték, nem szerepelt a forgatókönyvben, hogy két és fél év múlva is tartani fog. Kaiser szerint ez egyrészt azért történt, mert az oroszok úgy gondolták a 2014-es krími tapasztalatok után, hogy az ukránok nem fognak védekezni. Más szóval

alulbecsülték őket, továbbá a támadás mögött sem volt logisztika, és a nagymértékű nyugati támogatással sem számoltak.

Kaiser Ferenc felvázolta az orosz-ukrán háború eddigi történéseit, a jövőre vonatkozóan azonban nem bocsátkozott találgatásokba. Ami biztos, hogy a felek nem adják meg magukat, egyelőre biztosan nem. „Ha Oroszország azt mondja, legyen béke, béke lesz. Ha Ukrajna mondja, hogy legyen béke, akkor megszűnik Ukrajna” – zárta előadását a biztonságpolitikai szakértő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 15., kedd

Beperelte Maros megye prefektusa Makfalva polgármesterét a székely zászló kihelyezése miatt

Beperelte a Maros megyei prefektus Makfalva polgármesterét, Vass Imrét a székely zászló köztérre való kihelyezése miatt – tudatta kedden az MTI-vel Kincses Előd ügyvéd.

Beperelte Maros megye prefektusa Makfalva polgármesterét a székely zászló kihelyezése miatt
2024. október 15., kedd

Elhunyt Györfi Júlia, a POL egykori marosvásárhelyi városi tanácsosa

Elhunyt a marosvásárhelyi városi tanács egykori tagja, Györfi Júlia, aki 2016 és 2018 között volt a POL – Szabad Emberek Pártjának képviseletében önkormányzati képviselő.

Elhunyt Györfi Júlia, a POL egykori marosvásárhelyi városi tanácsosa
2024. október 15., kedd

Most betekintést nyerhetünk egy erdélyi arisztokrata család mindennapjaiba

A Székely Mikó Kollégium ad otthont a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum tárgyaiból, valamint a Kolozsvári Történeti Múzeum tárgyfotóiból a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy közreműködésével összeállított, a Mikó–Rhédey házaspár mindennapjait bemutató tárlatnak.

Most betekintést nyerhetünk egy erdélyi arisztokrata család mindennapjaiba
2024. október 15., kedd

Szerdán megnyitják a forgalom előtt a sepsiszentgyörgyi elkerülőutat

Szerdán délután egy órakor megnyitják a forgalom előtt a sepsiszentgyörgyi terelőutat – számolt be egy Facebook-bejegyzésben a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) vezérigazgatója.

Szerdán megnyitják a forgalom előtt a sepsiszentgyörgyi elkerülőutat
2024. október 15., kedd

Pénzt szavaztak meg fizetésekre, év végéig azonban ez nem lesz elegendő

Fizetésekre, felújításokra és működési költségekre szavaztak meg különböző összegeket a Maros megyei tanácsosok rendkívüli ülésükön, kedden. A mostani költségvetés-kiegészítés után sem biztosítottak a bérek az év végéig.

Pénzt szavaztak meg fizetésekre, év végéig azonban ez nem lesz elegendő
2024. október 15., kedd

Tüzet is okozhat az elhanyagolt kémény

A lakástüzek 33 százalékát a nem megfelelően kitisztított kémények okozzák, a Hargita megyei tűzoltóság kémények megfelelő karbantartására hívja fel a figyelmet a hidegebb időszak beköszöntével.

Tüzet is okozhat az elhanyagolt kémény
2024. október 15., kedd

Szovjet emlékművet újítottak fel Székelyudvarhelyen

Oroszország Bukaresti Nagykövetségének megbízásából újították fel a Hősök sírját Székelyudvarhelyen. Az emlékmű a II. világháborúban elesett szovjet katonák előtt tiszteleg.

Szovjet emlékművet újítottak fel Székelyudvarhelyen
2024. október 15., kedd

Mintegy félszáz jogosítványt vontak be a rendőrök Kovászna megyében

Közel ötven vezetői engedélyt vontak be egy hét alatt a közlekedésrendészek Háromszéken – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. A fokozott ellenőrzések célja a közúti biztonság növelése.

Mintegy félszáz jogosítványt vontak be a rendőrök Kovászna megyében
2024. október 15., kedd

Gálfi Árpád: pont került az Aqua Nova-per végére

Pont került az Aqua Nova Hargita és Székelyudvarhely között évek óta folyó per végére: a város jogerősen nyert a vízszolgáltatóval szemben. Gálfi Árpád polgármester a város nevében a közel 95 ezer lejes perköltséget jogi úton fogja visszaigényelni.

Gálfi Árpád: pont került az Aqua Nova-per végére
2024. október 15., kedd

Még mindig sokan ülnek ittasan vagy jogosítvány nélkül volánhoz

A romániai közúti baleseti statisztikák továbbra is „aggasztóak”, ezért a közlekedésbiztonsági oktatás szerepe még mindig kulcsfontosságú a megelőzésben – állapította meg egy keddi bukaresti szakmai konferencián Bogdan Despescu.

Még mindig sokan ülnek ittasan vagy jogosítvány nélkül volánhoz
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!