Csak az élelmiszerboltok és gyógyszertárak tarthatnak nyitva
Fotó: Barabás Hajnal
Hogyan kezeli a jóléti mintaállam Dánia a járvány okozta helyzetet? – tettük fel a kérdést a Csíkszeredából oda elszármazott Barabás Hajnalnak a koronavírus miatt bevezetett ottani intézkedések kapcsán.
2020. április 07., 10:152020. április 07., 10:15
„Dánia már két hete lezárta a határait a külföldiek előtt” – kezdi beszámolóját Hajnal. Az országos intézkedések következtében hetvenkét óra állt rendelkezésre a külföldön tartózkodó dán állampolgárok számára a hazautazásra, de mint mondja, az általános dán mentalitás amúgy sem a hirtelen cselekvőképességéről híres. Emiatt több ezren az országhatárokon kívül rekedtek, akik azóta is szép lassan vándorolnak vissza. „Az év eleje az egyik legkapósabb időszak a dánoknak a kirándulásokra.
– mutat rá a már több mint tizenkét éve Dániában élő nő.
Hajnal az egészségügyben dolgozik. Egy hete ígéretet kaptak, hogy elvégzik rajtuk is a teszteket, azóta viszont csend van, senki nem kereste meg őket.
Az idős-ápolóként dolgozó hölgy tudatja, a látogatást az öregotthonokban is felfüggesztették: „Kicsit olyan, mintha otthon lennék. Itt sem értik meg az emberek, hogy a »nem az nem«. A hozzátartozók kopogtatják az ablakot, virágot hoznak nekünk, kedveskednek, hogy ezt és azt hoztak, és csak pár percig szeretnének találkozni a szerettükkel. Természetesen nem engedünk meg nekik semmilyen közelséget.” Az oktatási intézményeket egyszerre mindenhol bezárták március közepén, és mint mondja, több dán ismerőse is nem a vírus miatt aggódik, sokkal inkább, mert nincs, akire a gyermekét hagyja.
Az országban már közelít az ötezerhez a fertőzöttek száma. „Olvastam több helyen is, hogy otthon az információhiánnyal is meg kell küzdeni, mivel nem közölnek egyértelmű adatokat megyékre lebontva. Itt a hírcsatornák nyitottak, őszinték és naprakészek. A betegségben elhunytakról minden információt közölnek” – mondja. Szerencsés időszakban tért vissza itthoni látogatása után, mivel a visszatérése utáni napon már minden külföldről érkezőt házi elkülönítésre köteleztek. A Jylland (Jütland) félszigeten élő nő elmondta:
„Silkeborg (közel ötvenezres város) központja hétvégente bulinegyeddé változik, de a fiatalokat a megelőző intézkedések nem igazán tántorították el. Nagy razziákat tart a rendőrség, hogy felszámolják a csoportosan bulizókat.
– mutat rá a helyzet alakulására.
Elnéptelenedtek a silkeborgi utcák
Fotó: Barabás Hajnal
Kérdéses számomra, hogy mitől ennyire nyugodt a lakosság. Azonnal jön a magyarázat: „A dán miniszterelnök megnyugtatóan beszélt az ország helyzetéről. Nem kértek és nincs is tervben segélycsomag igénylése az Európai Uniótól, mivel a gazdaság szilárd lábakon áll.
Az orvosok felkészültségéről már nem nyilatkozik ilyen pozitívan: „Saját tapasztalatom, hogy felszereltség és infrastruktúra van, de szaktudás nincs. Romániában el tudom képzelni, hogy interneten néznek utána a tüneteidnek, de hogy Dániában is előfordul ilyesmi? Egy urológus ismerősöm osztályvezető orvosként felmondott és hazaköltözött, mert a kórház felszereltsége nem volt köszönőviszonyban sem az orvosi tudással” – fejti ki személyes tapasztalatait.
Gazdasági szempontból meglepő, mégis pozitív lépésre kéri az állam a lakosságot.
– teszi hozzá.
A gyárak többsége már bezárt, többek között a Siemens is, termelés már rengeteg helyen nincs. „Múlt héten még a turkálók és ruhás üzletek két-három órára kinyitottak, de mostanra már azokra is lakat került.
Leszögezi, az iskola bezárása óta ő nem engedi ki a lányát még az üzletbe sem, barátokkal sem találkoznak azóta. A közvélemény úgy számol, május elején tetőzhet a járvány az országban.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
1 hozzászólás