A vendéglátásban is leáll az élet a koronavírus miatt. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Felfüggesztik az országban működő éttermek, kávézók és más vendéglátóipari egységek tevékenységét a koronavírus-járvány terjedésének feltartóztatása érdekében. A rezidens orvosokat, az orvostanhallgatókat, valamint a posztliceális egészségügyi képzést végzőket is beosztják az egészségügyi intézményekbe és az egészségügyi igazgatóságokhoz az orvosi személyzet támogatása céljából.
2020. március 17., 21:432020. március 17., 21:43
2020. március 18., 12:192020. március 18., 12:19
A rendkívüli intézkedéseket Marcel Vela belügyminiszter jelentette be kedden este. A tárcavezető által jóváhagyott, kedden 21 órakor életbe lépett rendelet értelmében
Kizárólag azok a kereskedelmi egységek folytathatják működésüket, ahol nem közvetlenül szolgálják ki a vendégeket. Ezen túlmenően csak a drive in, room service rendszerben és a házhoz szállítás engedélyezett.
Betiltottak továbbá minden beltéri kulturális, tudományos, művészi, sport, vallási, szerencsejáték-rendezvényt, valamint gyógykezelést. Ugyancsak tilossá vált a több mint száz fős kültéri események szervezése. Az ennél alacsonyabb létszámú, szabadtéri rendezvények esetében a szervezők kötelesek biztosítani legkevesebb egy méter távolságot a részvevők között.
Marcel Vela belügyminiszter egyúttal felkérte a diaszpórában élő román állampolgárokat, hogy elsősorban az itthon élő szeretteikre gondolva tegyenek le arról, hogy ebben az időszakban hazautaznak Romániába. A sürgősségi állapot elrendelése nyomán a rendkívüli helyzetben kulcsszerepet kapó belügyminiszter igyekezett megnyugtatni a lakosságot, hogy a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos jelenlegi állapot nem indokolja egyetlen romániai város lezárását vagy az élelmiszer-fejadagok bevezetését.
– fogalmazott a tárcavezető, hozzátéve, hogy a hatóságok által hozott intézkedések célja elejét venni a vírus széles körű terjedésének.
Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) vezetője bejelentette, a rezidens orvosokat, az orvostanhallgatókat, valamint a posztliceális egészségügyi képzést végzőket is beosztják az egészségügyi intézményekbe és az egészségügyi igazgatóságokhoz az orvosi személyzet támogatása céljából. Arafat közölte, szerdától a sürgősségi osztályok, az intenzív terápiás részlegek és járványos betegségek osztályán dolgozó minden rezidens orvosnak meg kell szakítania más területeken folytatott gyakornoki tevékenységét, és vissza kell térnie saját osztályára. A belgyógyászati és családorvosi rezidenseknek szintén meg kell szakítaniuk gyakornoki tevékenységüket más szakágakban, és jelentkezniük kell a közegészségügyi igazgatóságon, ahol a sürgősségi osztályokra, sürgősségi ügyeletekre vagy ambuláns betegellátókra osztják be őket. Ezen kívül a többi rezidens orvost is nyilvántartásba veszik a közegészségügyi igazgatóságok, hogy szükség esetén a megfelelő egészségügyi intézményhez irányítsák őket. Az egyetemi központokban a negyedéves és annál magasabb évfolyamokon lévő orvostanhallgatókat önkéntes alapon helyezik el a sürgősségi ügyeleteken, amennyiben azok kapacitása ezt megkívánja. Ugyanez történik azokon a településeken is, ahol középiskola utáni egészségügyi oktatás zajlik, itt a másod- és annál magasabb évfolyamokon lévő diákok végezhetnek önkéntes munkát, amennyiben az egészségügyi hatóságoknak szükségük van segítségre. Ha a diákoknak más településen kell hozzájárulniuk az egészségügyi intézmények munkájához, akkor a vészhelyzeti bizottságok szállást és ellátást kell hogy biztosítsanak számukra.
Bogdan Despescu belügyi államtitkár bejelentése szerint a helyi rendőrségek irányítását a hétfőn életbe lépett, egyelőre 30 naposra tervezett sürgősségi állapot idején a megyei rendőr-főkapitányságok látják el. Ebben az időszakban a rendvédelmi szervek nagy létszámban látnak el operatív feladatokat és járőrözést közterületen, ezzel egy időben folyamatosan ellenőrzik a koronavírus gyanúja miatt elrendelt otthoni elkülönítés szabályainak betartását.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Felületességgel és mulasztással vádolta csütörtökön Cătălin Drulă képviselő, korábbi szállításügyi miniszter Sorin Grindeanu jelenlegi tárcavezetőt, miután hajnalban törölték a Bukarest-Brassó elektromos vonat járatát.
A szerdán első menetrend szerinti útjára indított új elektromos vonat csütörtök reggeli járatát a fedélzeti számítógép meghibásodása miatt törölték – közölték a Vasúti Reform Hatóság (ARF) képviselői.
Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) kedden bejelentette, hogy szerdától forgalomba helyezik az első elektromos vontatású Alstom-szerelvényt.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először lehet valós időben követni az államelnök-választás eredményeit.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte egy keddi szakmai konferencián Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!