Képünk illusztráció
Fotó: Frontex.europa.eu
Fontos lépést tett az Európai Unió a belső határainak újra megnyitása felé azzal, hogy közös nevezőre jutott a digitális Covid-igazolvány kérdésében, amely július elsejétől lehetővé teszi, hogy birtokosai egyetlen dokumentummal – nyomtatott vagy digitális formában – igazolják, hogy felvették az oltást, átestek a koronavírus-fertőzésen, vagy az elvégzett teszteredményük negatív – tájékoztat az Agerpres hírügynökség a spanyol EFE hírügynökségre hivatkozva.
2021. május 25., 17:582021. május 25., 17:58
Az uniós tárgyalók megállapodtak abban, hogyan lehet majd használni az új igazolványt, amely egy évig lesz érvényben. A dokumentum igazolja, hogy birtokosa megkapta a COVID-19 elleni vakcinát, vagy az utóbbi hat hónapban átesett a koronavírus-fertőzésen, vagy pedig nemrég készült teszt negatív eredményével rendelkezik.
Az igazolvány minden uniós tagállamban, plusz Liechtensteinben, Izlandon és Norvégiában is érvényes lesz. Azok a személyek kaphatják meg, akik az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által jóváhagyott vakcinák valamelyikével oltatták be magukat. Az EMA ez idáig a Pfizer-BioNTech, a Moderna, az AstraZeneca és a Johnson&Johnson által kifejlesztett oltóanyagokat hagyta jóvá.
Az igazolvány birtokába juthatnak azok az állampolgárok, akik felvették a COVID-19 elleni vakcinát, vagy az utóbbi néhány napban elvégeztek egy PCR-tesztet, amelynek eredménye negatív. Ha átestek már a betegségen, ezt igazolniuk kell egy hat hónapnál (180 nap) nem régebbi pozitív PCR-teszteredménnyel. A szerológiai teszteket még nem ismerik el a korábbi fertőzés bizonyítására, de az Európai Bizottság fontolgatja, hogy ősszel számításba vegye ezek alkalmazását is.
bár a tagállamok dönthetnek úgy, hogy saját szabályokat dolgoznak ki az európai egészségügyi bizonyítvány külföldi utazásoktól eltérő célokra történő használatára vonatkozóan.
Nem feltétlenül. Az EU-s tagállamoknak jogában áll bevezetni plusz intézkedéseket – karantén- vagy tesztkötelezettséget – határaikon, de csakis indokolt esetben, amikor az intézkedés arányos a felmerülő közegészségügyi veszéllyel. A korlátozó intézkedések bevezetéséről a tagállamoknak legalább 48 órával előre tájékoztatniuk kell a többi tagállamot és az Európai Bizottságot, megindokolva a döntést és meghatározva a korlátozás időtartamát, illetve az esetleges kivételeket.
Az egyes tagállamok dönthetnek úgy is, hogy a pozitív PCR-teszt érvényességi idejét lecsökkentik a javasolt 180 napról azon személyek esetében, akik a teszttel kívánják igazolni, hogy immunizáltak, és nem kaptak védőoltást, vagy az elmúlt néhány napban nem volt negatív PCR-tesztjük. Egy tagállam sem fogadja el azonban azokat a PCR-teszteredményeket, amelyeket nem erre felhatalmazott egészségügyi személyzet végzett.
Nem. Bár az Európai Bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy az unió Szükséghelyzeti Támogatási Eszközéből 100 millió eurót a SARS-CoV-2 fertőzést érzékelő tesztek megvásárlására költ, még nem tudni, hogy milyen feltételek mellett lehet ezeket a teszteket felhasználni, mint ahogy azt sem, hogy nem fognak-e elsőbbséget élvezni ezek esetében bizonyos lakossági kategóriák, mint például a határon át munkába vagy iskolába ingázók, vagy az orvosi ellátás miatt utazók. A tagállamok azt is egyénileg dönthetik el, hogy korlátozzák-e a tesztek árát, amelyekre a be nem oltott személyeknek továbbra is szükségük lesz.
Az ideiglenes megállapodás jóváhagyásáról először az EP Állampolgári Jogi Bizottsága dönt, majd a június 7-e és 10-e között zajló plenáris ülésen a teljes parlament szavaz, ezt követően az Európai Tanács hozza meg a végleges döntést. Uniós források szerint az igazolvány bevezetéséhez szükséges technikai háttér kísérleti tesztelései kielégítően haladnak; a 30 résztvevő országból 18 sikeresen elvégezte a tanúsítványokon feltüntetendő QR-kódok leolvasására és a dokumentumok hitelességét igazoló kulcsok letöltésére irányuló teszteket.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
szóljon hozzá!