Összetett kérdés. Sok minden befolyásolja, hány munkában töltött évre számíthatnak a fiatalok
Fotó: Haáz Vince
Várhatóan Romániában fognak a legkevesebb évet dolgozni a jelenlegi 15 éves fiatalok egy friss kutatás szerint az Európai Unióban: összesítve 31,3 évet, nemekre bontva pedig a férfiak 35, a nők 27,4 munkában töltött évre számíthatnak. Az általunk megkérdezett szakember szerint a mutató értékelésekor gazdasági, szociális, politikai és egészségügyi szempontokat is figyelembe kellene venni.
2022. július 16., 14:572022. július 16., 14:57
A 15 éves munkaképes lakosság várhatóan munkában töltött éveinek száma átlagosan 36 év volt tavaly az Európai Unió tagállamaiban – derül ki az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat által készített felmérésből. Mint rámutattak:
Tavaly viszont már visszatért a mutató a pandémia előtti szintre.
Az Eurostat szerint a mutató azt méri, hogy egy jelenleg 15 éves fiatal várhatóan hány évet tölt élete során a munkaerőpiacon. A becslés a várható élettartam, valamint a foglalkoztatottak és a munkanélküliek népességen belüli aránya alapján történik. Az EU-tagállamokban a munkával töltött évek várható átlagos időtartama az egyes országoktól és európai földrajzi helyzetüktől függően nagymértékben változott.
A férfiak esetében a munkával töltött évek várható időtartama átlagosan 38,2 év volt tavaly az EU-ban, a leghosszabb időtartamot Hollandiában (44,3 év) és Svédországban (43,6 év), a legrövidebbet Bulgáriában (34,6 év) és Romániában (35,0 év) regisztrálták. A nők esetében a munkával töltött évek átlagos időtartama 33,7 év volt az EU-ban, a leghosszabb időtartamot szintén Svédországban (41,0 év) és Hollandiában (40,5 év), a legrövidebbet Olaszországban (26,9 év) és Romániában (27,4 év) jegyezték.
Tavaly a nemek közötti különbség Olaszországban volt a leghangsúlyosabb (9,1 év), ezt követi Málta (8,4 év) és Románia (7,6 év). Litvánia volt az egyetlen EU-tagállam, ahol a nemek közötti különbség negatív volt, azaz a nők általában 1,3 évvel dolgoztak többet, mint a férfiak. Észtországban (0,1 év), Lettországban (0,8 év) és Finnországban (1,1 év) nagyon kicsi a nemek közötti különbség.
A várhatóan munkával töltött évek száma egy olyan mutató, amelyet más értékekkel is össze kellene vetni ahhoz, hogy valós képet mutasson, hiszen gazdasági, szociális, politikai és egészségügyi tényezők is befolyásolják a kérdést – mutatott rá megkeresésünkre Szabó Árpád közgazdász. Mint részletezte, például
Másrészt ha egy oktatási reformmal kötelezővé teszik a 12 osztály elvégzését, a fiatalok leghamarabb 19 évesen kerülnek ki a munkaerőpiacra, ha viszont csak a nyolc osztály elvégzése kötelező, akkor egyesek már 15 évesen munkába állhatnak.
Egy másik szempont az is, hogy ha nagyon alacsonyak a nyugdíjak egy országban, akkor
Befolyásolhatja a kérdést az is, ha a különböző kormányok eltérően viszonyulnak a privatizációhoz. Amikor bezárták például a zsilvölgyi bányákat, két évre előre kiadták a munkások fizetését, csak hogy felmondjanak.
A hasonlók miatt lecsökken az aktív munkaerő száma, ami maga után vonja a munkával töltött évek számának csökkenését is.
Románia összesített utolsó helyezéséhez továbbá az is hozzájárulhatott a szakember szerint, hogy több millió munkaképes lakos külföldön vállal munkát, így ők kimaradnak a hazai statisztikákból, illetve az sem elhanyagolható szempont, hogy
A szakember zárásként arra is kitért, hogy Romániában a férfiak által ledolgozandó évek száma nem áll messze az EU-s átlagtól,
Míg egyes nyugat-európai országokban két-három hónap után visszamennek dolgozni a nők, nálunk ez az időtartam két év, vagy beteg gyerek esetén három. Így ha egy nő két gyermeket vállal, az legkevesebb négy évvel csökkenti a munkával eltöltött aktív időszakát.
Házkutatást tartottak egy ügyvédnő lakásán. A nő állítólag pénzt ajánlott fel azoknak az embereknek a meggyilkolásáért cserébe, akiknek szerinte köze volt fia halálához – számol be a News.ro.
A Vodafone és a Digi vásárolja fel a Telekom Romániát – számolt be az MTI az economedia.ro cikke nyomán.
Kormányhatározattal 223,6 millió lejjel egészítette ki szerdán az egészségügyi minisztérium költségvetését a kabinet.
Újabb öt kábítószer és pszichotróp anyag kerül fel az ellenőrzés alatt álló drogok és kábítószer-prekurzorok listájára – jelentette be a szerdai kormányülés elején a miniszterelnök.
Külföldön két napon, november 30-án és december elsején lehet szavazni 7 és 21 óra között a külképviseleti szavazóhelyiségekben a december elsején tartott parlamenti választáson.
Idén december elsején a képviselőház és a szenátus tagjait választják meg a szavazókorú polgárok, pártlistás arányos rendszerben.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök az Agerpres beszámolója szerint.
Hétfőn véglegessé válnak a pártok, választási szövetségek és független jelöltek által a parlamenti választásokra benyújtott jelöltlisták; hét végén kezdődik a választási kampány.
Ijesztő lehet az Európából érkező embereknek a zanzibári piacokon uralkodó káosz és tömeg, valamint a halrészlegen tapasztalható szagok, de a helyiek számára ez a mindennapok része. A friss gyümölcsökbe például már a helyszínen beleharaptunk volna.
Eltemették az október 17-én, 57 évesen elhunyt Potápi Árpád Jánost csütörtökön. A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárát a bonyhádi evangélikus temetőben több százan kísérték utolsó útjára.
2 hozzászólás