A sor végén vagyunk: a férfiak 35, a nők 27,4 munkával töltött évre számíthatnak Romániában

A sor végén vagyunk: a férfiak 35, a nők 27,4 munkával töltött évre számíthatnak Romániában

Összetett kérdés. Sok minden befolyásolja, hány munkában töltött évre számíthatnak a fiatalok

Fotó: Haáz Vince

Várhatóan Romániában fognak a legkevesebb évet dolgozni a jelenlegi 15 éves fiatalok egy friss kutatás szerint az Európai Unióban: összesítve 31,3 évet, nemekre bontva pedig a férfiak 35, a nők 27,4 munkában töltött évre számíthatnak. Az általunk megkérdezett szakember szerint a mutató értékelésekor gazdasági, szociális, politikai és egészségügyi szempontokat is figyelembe kellene venni.

Iszlai Katalin

2022. július 16., 14:572022. július 16., 14:57

A 15 éves munkaképes lakosság várhatóan munkában töltött éveinek száma átlagosan 36 év volt tavaly az Európai Unió tagállamaiban – derül ki az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat által készített felmérésből. Mint rámutattak:

a munkával töltött évek várható átlagos időtartama folyamatosan nőtt az EU-ban, majd a koronavírus-járvány miatt 2020-ban először csökkent (a 2001-es 32 évről 2019-ben 35,9 évre, majd 35,6 évre 2020-ban).

Tavaly viszont már visszatért a mutató a pandémia előtti szintre.

Románia mindenben kitűnik

Az Eurostat szerint a mutató azt méri, hogy egy jelenleg 15 éves fiatal várhatóan hány évet tölt élete során a munkaerőpiacon. A becslés a várható élettartam, valamint a foglalkoztatottak és a munkanélküliek népességen belüli aránya alapján történik. Az EU-tagállamokban a munkával töltött évek várható átlagos időtartama az egyes országoktól és európai földrajzi helyzetüktől függően nagymértékben változott.

2021-ben a legmagasabb időtartamot az EU-ban Hollandiában (42,5 év), Svédországban (42,3 év) és Dániában (40,3 év) regisztrálták. Ezzel szemben Romániában (31,3 év), Olaszországban (31,6 év) és Görögországban (32,9 év) volt a legalacsonyabb a munkával töltött idő.

A férfiak esetében a munkával töltött évek várható időtartama átlagosan 38,2 év volt tavaly az EU-ban, a leghosszabb időtartamot Hollandiában (44,3 év) és Svédországban (43,6 év), a legrövidebbet Bulgáriában (34,6 év) és Romániában (35,0 év) regisztrálták. A nők esetében a munkával töltött évek átlagos időtartama 33,7 év volt az EU-ban, a leghosszabb időtartamot szintén Svédországban (41,0 év) és Hollandiában (40,5 év), a legrövidebbet Olaszországban (26,9 év) és Romániában (27,4 év) jegyezték.

A kutatásban megjegyzik, hogy bár a férfiak várhatóan tovább dolgoznak, mint a nők, a nemek közötti különbség csökkent az EU-ban a nők munkaerőpiaci részvételének növekedésével (a nemek közötti különbség 2021-ben 4,5 év volt a 2001-es 7 évhez képest).

Tavaly a nemek közötti különbség Olaszországban volt a leghangsúlyosabb (9,1 év), ezt követi Málta (8,4 év) és Románia (7,6 év). Litvánia volt az egyetlen EU-tagállam, ahol a nemek közötti különbség negatív volt, azaz a nők általában 1,3 évvel dolgoztak többet, mint a férfiak. Észtországban (0,1 év), Lettországban (0,8 év) és Finnországban (1,1 év) nagyon kicsi a nemek közötti különbség.

Mi áll a háttérben?

A várhatóan munkával töltött évek száma egy olyan mutató, amelyet más értékekkel is össze kellene vetni ahhoz, hogy valós képet mutasson, hiszen gazdasági, szociális, politikai és egészségügyi tényezők is befolyásolják a kérdést – mutatott rá megkeresésünkre Szabó Árpád közgazdász. Mint részletezte, például

ha egy gazdasági válság alkalmával a munkanélküliség kezelése érdekében a kormány elküldi az 55 évnél idősebbeket korkedvezményes nyugdíjba, az maga után vonja a ledolgozandó évek számnak csökkenését.

Másrészt ha egy oktatási reformmal kötelezővé teszik a 12 osztály elvégzését, a fiatalok leghamarabb 19 évesen kerülnek ki a munkaerőpiacra, ha viszont csak a nyolc osztály elvégzése kötelező, akkor egyesek már 15 évesen munkába állhatnak.

Egy másik szempont az is, hogy ha nagyon alacsonyak a nyugdíjak egy országban, akkor

a nyugdíjkorhatárt elérők kénytelenek tovább dolgozni annak érdekében, hogy fizetni tudják a számlákat, ez pedig megint kitolja ezt az időtartamot.

Befolyásolhatja a kérdést az is, ha a különböző kormányok eltérően viszonyulnak a privatizációhoz. Amikor bezárták például a zsilvölgyi bányákat, két évre előre kiadták a munkások fizetését, csak hogy felmondjanak.

A hasonlók miatt lecsökken az aktív munkaerő száma, ami maga után vonja a munkával töltött évek számának csökkenését is.

Sokat nyom a latban továbbá egy adott ország népességének egészségügyi állapota is, mert ha az gyenge, sokan elmennek korábban betegnyugdíjba, ami miatt ismét csökken a vizsgált mutató.

Románia összesített utolsó helyezéséhez továbbá az is hozzájárulhatott a szakember szerint, hogy több millió munkaképes lakos külföldön vállal munkát, így ők kimaradnak a hazai statisztikákból, illetve az sem elhanyagolható szempont, hogy

van egy olyan amúgy munkaképes réteg, aki nincs jelen a munkaerőpiacon, inkább szociális segélyekből él.

A szakember zárásként arra is kitért, hogy Romániában a férfiak által ledolgozandó évek száma nem áll messze az EU-s átlagtól,

a nők 27,4 munkában töltött éve pedig nagyrészt azzal magyarázható, hogy nálunk hosszú a gyermeknevelési szabadság.

Míg egyes nyugat-európai országokban két-három hónap után visszamennek dolgozni a nők, nálunk ez az időtartam két év, vagy beteg gyerek esetén három. Így ha egy nő két gyermeket vállal, az legkevesebb négy évvel csökkenti a munkával eltöltött aktív időszakát.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 26., péntek

Szavazatokat vásárolhattak egy erdélyi község elöljárói

Hatósági felügyelet alá helyezték pénteken a Beszterce-Naszód megyei Mezőszentmihály község polgármesterét, alpolgármesterét, a polgármesteri hivatal titkárát és egy leendő helyi tanácsost.

Szavazatokat vásárolhattak egy erdélyi község elöljárói
2024. július 25., csütörtök

Felszólította az EB Romániát, hogy javítania kell a hulladékkezelésen

Az Európai Bizottság csütörtökön bejelentette, hogy indoklással ellátott véleményt küld a román kormánynak, amiért nem alkalmazza helyesen a hulladéklerakókról szóló 1999/31/EK irányelvet és a hulladékokról szóló 2008/98/EK direktívát.

Felszólította az EB Romániát, hogy javítania kell a hulladékkezelésen
2024. július 25., csütörtök

Pénteken találkozik Marcel Ciolacu és Orbán Viktor

Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken informális megbeszélést tart magyar hivatali kollégájával, Orbán Viktorral – közölték csütörtökön hivatalos források.

Pénteken találkozik Marcel Ciolacu és Orbán Viktor
2024. július 24., szerda

Közlekedési megállapodást írt alá Magyarország és Románia

Magyarország és Románia közlekedési megállapodást írt alá, amelynek értelmében megkezdik a Szeged és Temesvár közötti vasútvonal építésének előkészületeit, valamint 2027-ig újabb határátkelőhelyet létesítenek.

Közlekedési megállapodást írt alá Magyarország és Románia
2024. július 24., szerda

Romániában indít digitális szolgáltatást a Gránit Bank

Elsőként a román piacra lép be a Gránit Bank, amely várhatóan még a harmadik negyedévétől első magyarországi bankként nyújt majd határon átnyúló, úgynevezett cross border szolgáltatást.

Romániában indít digitális szolgáltatást a Gránit Bank
2024. július 23., kedd

Közzétették a tanári versenyvizsga nem végleges eredményeit

A végleges tanári állásokra kiírt versenyvizsgán részt vevő személyek 41,9 százaléka, azaz 11 928 jelentkező kapott 7-est vagy annál nagyobb jegyet; 74-en tízesre vizsgáztak – derül ki a tanügyminisztérium által kedden közzétett eredményekből.

Közzétették a tanári versenyvizsga nem végleges eredményeit
2024. július 23., kedd

Megakadályozták egy medve kilövését Olaszországban, arra hivatkozva, hogy Románia befogadja a vadállatot

Egy olasz állatvédő szervezetnek sikerült bírósági úton megakadályoznia egy medvekilövési rendelet végrehajtását, arra hivatkozva, hogy az állatot át lehet telepíteni Romániába.

Megakadályozták egy medve kilövését Olaszországban, arra hivatkozva, hogy Románia befogadja a vadállatot
2024. július 23., kedd

Épp villanypásztort készült felállítani, amikor rátámadt a medve

Több mellkasi és lábsérüléssel került a besztercei kórházba az a férfi, akit hétfő délután medve támadt meg a Beszterce-Naszód megyei Sajószentiván közelében.

Épp villanypásztort készült felállítani, amikor rátámadt a medve
2024. július 22., hétfő

Nem kérhetnek áthelyezést az első évben a végleges kinevezéssel járó állást betöltő tanárok

Ha egy tanár végleges kinevezést kap egy iskolában, akkor az első tanévben nem helyezhető el onnan, ott marad egy évig – idézte Ligia Deca oktatásügyi miniszter nyilatkozatát az Edupedu.ro oktatási szakportál.

Nem kérhetnek áthelyezést az első évben a végleges kinevezéssel járó állást betöltő tanárok
2024. július 22., hétfő

A nyaralások velejárója: várakozni kell az ország nyugati határátkelőinél

Arad megye két fő határátkelőhelye - a nagylaki országúti és az autópálya-határátkelő – a belépő és kilépő oldalon egyaránt nagyon zsúfolt hétfőn, a várakozás a határellenőrzésre akár egy órát is tarthat – közölték a határrendészet képviselői.

A nyaralások velejárója: várakozni kell az ország nyugati határátkelőinél
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!