A lakosság 70 százalékának nyújtanak védelmet a téli hónapokban, hogy ne kelljen nagyobb rezsiköltséget fizetniük
Fotó: Jakab Mónika
A lakossági fogyasztók közül nem mindenki lesz azonos mértékben haszonélvezője az energiaárak befagyasztásának, illetve a számlák kifizetésére biztosítandó állami támogatásnak. Ez azonban nem a vonatkozó törvény hiányosságaival magyarázható, hanem azzal, hogy sok fogyasztó még nem kötött piaci szerződést, így még mindig viszonylag olcsón jut energiához.
2021. október 30., 12:482021. október 30., 12:48
A képviselőház által szerdán elfogadott, államelnöki kihirdetésre váró sürgősségi kormányrendelet értelmében a szolgáltatók nem értékesíthetik a villamosenergiát kilowattóránként (kWh) 1 lejnél magasabb áron a fogyasztóknak, a földgáz esetében pedig 1000 kilowattóra földgáz ára nem haladhatja meg a 250 lejt.
Ugyanakkor a villanyáram esetében legfeljebb 0,291 lejjel, a földgáz esetében pedig maximum 33 százalékkal kompenzálja a kilowattóránkénti költségeket az állam, amennyiben a lakossági fogyasztó áramfogyasztása nem haladja meg az 1500 kWh-t öt hónap alatt. A földgáz esetében ez a határérték 1000 köbméter.
Az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) alelnökétől arról érdeklődtünk, milyen hatása lesz a lakossági fogyasztókra az új állami intézkedésnek. Nagy-Bege Zoltán elmondta, nem hiszi, hogy sok lakossági fogyasztó van, aki 1 lejnél magasabb áron kapja a villanyáramot – országszerte még mintegy 3 millió fogyasztó nem kötött szabadpiaci szerződést, ők jelenleg 0,8 lej körüli áron kapják a villanyáramot. Ez a réteg tehát egyelőre nem lesz a haszonélvezője a kilowattóránkénti ár maximalizálásának. Ám ez valószínűleg csak év végéig tart majd, ugyanis december végén lejár az ő szerződéseik érvényessége is.
– mondta Nagy-Bege Zoltán. Ez azt jelenti, hogy január elsejétől valószínűleg már az említett kategóriába tartozó fogyasztók sem találnak majd 1 lejnél olcsóbb ajánlatot, és igaz ugyan, hogy az árak befagyasztása miatt legfeljebb 1 lejt fognak fizetni az áramért kilowattóránként, de a jelenlegi, tehát az említett 0,8 lej körüli árnál szinte biztosan többet.
Az időközben jelentősen megnőtt nemzetközi energiaárak miatt kellett lépnie az államnak
Fotó: Jakab Mónika
Ha ők nem kötnek új szerződést, akkor a jelenlegi szolgáltatónál maradnak, és azt az árat fizetik, amelyet az a vállalat alkalmaz január elsejétől.
– tudtuk meg Nagy-Bege Zoltántól.
A kilowattóránkénti 0,291 lejes állami támogatásnak szerződéstípustól és szolgáltatótól függetlenül a legtöbb lakossági fogyasztó haszonélvezője lesz. Az öt hónapra szóló 1500 kWh-ban meghatározott fogyasztási határ ugyanis elég magas érték, visszaosztva 300 kWh átlagfogyasztást jelent havonta, és az Országos Energiaszabályozó Hatóság adatai szerint a fogyasztók 90 százaléka ennél nem fogyaszt többet havonta – tájékoztatott az ANRE alelnöke.
A vállalkozásokat, intézményeket is érinti
A törvény szerint 2021. november elseje és 2022. március 31. között a háztartások, a kis- és közepes vállalkozások, a magánorvosi rendelők és a szabadfoglalkozásúak, a mikrovállalkozások, egyéni és családi vállalkozások, vállalkozói engedéllyel rendelkező természetes személyek (PFA), a köz- és magánkórházak, állami és magán oktatási intézmények és bölcsődék, a civil szervezetek, az egyházak, az állami és magán szociális intézmények áram- és földgázszámlájának kifizetését támogatja az állam. A gazdasági tevékenységeket végző kedvezményezetteket – kis- és közepes vállalkozásokat, szabadfoglalkozásúakat, mikrovállalkozásokat, egyéni és családi vállalkozásokat – úgy támogatják, hogy az elektromos energia általános forgalmi adóját (áfa/TVA) 19 százalékról 5 százalékra csökkentették, és nem kell befizetniük a zöldkártya- és a magas hatású kogenerációs illetéket sem. A földgáz esetében is hasonlóan jártak el, szintén 5 százalékra csökkent az áfa, és további illetékek befizetése alól is mentesítették ezeket a vállalkozásokat. Bende Sándor, a képviselőház ipari szakbizottságának RMDSZ-es elnöke az állami árszabályozás hatását illetően a Krónikának példaként elmondta: ha egy 3 szobás lakás 1 lej/kWh áron 150 kWh-t fogyaszt egy hónapban, akkor a villanyszámlájának értéke 150 lej, ebből levonják a 0,29 lej kompenzálást kilowattonként, amely 43,5 lej értékkel csökkenti a számlát. Így a számla végértéke 106,5 lej lesz. A földgáz esetében szintén egy 3-4 szobás lakásban a havonta elhasznált 1,59 MWh-ért (150 köbméter) kompenzálással 207,5 lej / MWh egységár alapján fizet a fogyasztó, így 329,25 lej értékű lesz a számla, amely a törvény hiányában akár 500-600 lejre is rúgna.
Egy emberként mozdult meg Róma városa, és indult el gyalogosan a Szent Péter tér felé Ferenc pápa halálhírének hétfő délelőtti bejelentését követően. A Szent Péter-bazilika harangjai délben majdnem egy órán át kongtak.
Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja Ferenc pápa halálát – közölte a Szentszék hétfőn.
Elhunyt Ferenc pápa, a római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője – jelentette be a Vatikán hétfőn egy videóközleményben.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
1 hozzászólás