1989 decembere Kolozsváron
Fotó: Răzvan Rotta/Ro.wikibooks.org
A harminckét évvel ezelőtti romániai fordulatról beszélgetünk a Krónika Live december 22-ei műsorában a téma szakértőjével, Novák Csaba Zoltán történésszel.
2021. december 22., 12:082021. december 22., 12:08
2021. december 22., 12:102021. december 22., 12:10
Nevezzük felkelésnek, forradalomnak vagy csak simán rendszerváltozásnak, sejtsünk mögötte államcsínyt vagy külföldi beavatkozást, egy dolog biztos:
A december 22-ei fordulat előtt már napokkal lázban égett az ország a jól ismert temesvári történések hatására, miközben a hivatalos pártsajtóból jó ideig még értesülni sem lehetett, hogy bármilyen rendkívüli dolog történne az országban. Miután Nicolae Ceaușescu főtitkár hazaérkezett iráni látogatásáról, beindult a propagandagépezet, a megrendezett és elvárt elítélő nyilatkozatok azonban már csak olajat jelentettek a tűzre.
A diktátor házaspár elmenekülése után azonban már egészen más szerepet kezdett betölteni a színleg egyik napról a másikra szabaddá nyilvánított sajtó. Hogyan értelmezhetőek az akkori történések több mint harminc év távlatából, a mostani geopolitikai események tükrében? Mit kezd 1989 decemberével a mai emlékezetpolitika? A téma szakértőjével, Novák Csaba Zoltán történésszel beszélgetünk, aki 2016 az RMDSZ színeiben Románia szenátori tisztségét is betölti.
A videópodcast műsorát december 22-én, szerdán 18 óra 30 perctől a Krónika Facebook-oldalán és a Médiatér Youtube-csatornáján lehet megnézni.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!