Bajod van az RMDSZ-szel? Gyere, mondd el Kelemen Hunornak – ezzel a nem mindennapi felhívással fordult a város lakosságához pénteken az RMDSZ.
2019. október 14., 00:012019. október 14., 00:01
A Sepsi Rádió műsorvezetője, Grubisics Levente által moderált beszélgetés bevezetőjeként az akkor még friss híreket mondta el Kelemen Hunor (az RMDSZ öttagú küldöttsége, amelynek Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester is tagja volt, péntek délben egyeztetett Klaus Iohannis államfővel a leendő miniszterelnökről).
– Az elsődleges opciónk az volt, hogy egy RMDSZ-es kormányfő köré alakítsunk kabinetet, a második legjobb megoldásnak egy független pénzügyi szakembert találnánk, de aki politikai kormányt vezessen. A legutolsó megoldás: egy Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke által vezetett kormány, de ez esetben nem ígérünk semmit. Különben sincs szükség ránk, mert a Szociáldemokrata Párt (PSD) bejelentette, hogy amennyiben Orban megígéri, hogy nem csökkenti a béreket és nyugdíjakat, megszavazza. Tehát a PNL-nek a PSD-vel együtt többsége van egy Orban vezette kormány létrehozásához – mondta Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke ugyanakkor kifejtette: ezt már azért sem tartja jó megoldásnak, mert csökkenti az esélyét, hogy jövőben egy jobbközép kabinet alakulhasson. Ha ugyanis a PNL alakít kormányt, akkor mindenki, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) – „ez egy baloldali párt, senkinek ne legyen kétsége efelől” – szúrta közbe Kelemen – a Pro Románia és a PSD is támadni fogja, és elhasználódik.
Az elnökválasztáson igenis indulni kell – érvelt Kelemen –, mert olyan értékekről lehet beszélni, amely az egész társadalom érdekeit szolgálják, de be kell mutatni a magyarság helyzetét, meg kell mutatni, hogy van jövőnk, van víziónk, vannak értékes embereink.
– Fontos megfogalmazni a célokat, a román–magyar kérdésről is kell beszélni, közelíteni kell az álláspontokat, mert óriási előítéletek vannak, még a fiatalok körében is – összegezte eddigi tapasztalatait az elnökjelölt.
Azt mondta: Romániának a következő tíz évben csak három dologra kellene koncentrálnia, de arra nagyon: tanügy, infrastruktúra és mezőgazdaság.
Hozzátette: megkerülhetetlen a környezetvédelem is, különösen a fiatalok vannak „erősen megzöldülve”, de ezt kissé felszínesnek tartja.
– Amikor azt kérded tőlük, hogy nyolc farmer helyett nem volna-e elég kettő, 23 fok helyett lehetne-e 20 fok a szobában, vagy biztos-e, hogy éjjel-nappal internet kell, akkor elbizonytalanodnak. Nem lehet, és nem is kell megmondani nekik a tutit, de néhány elgondolkodtató kérdést fel kell tenni – vélekedett a szövetségi elnök. Hozzátette: fontos lenne, hogy Románia bekapcsolódjék a közép-európai körforgásba, közeledjék a Visegrádi Négyekhez, hisz „eszméletlenül sok érdekközösség van”, és így hatékonyabbak lennénk Brüsszelben.
Szó esett többek között még a „láthatatlan állam” képviselőjeként fellépő Dan Tănasáról és Úzvölgyéről is.
– A kormány az Úzvölgyébe bukott bele – ezt lássuk be. Ha fellép, és nem engedi, hogy megalázzák a magyar közösséget, és ezt minden további nélkül megtehette volna, csak a törvényeket kellett volna betartania, akkor most simán kihúztuk volna a slamasztikából – szögezte le Kelemen Hunor.
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!