Nyitott kapuk bronzmagyarban

Aktuális témájú, könnyed hangvételű, tűrhető terjedelmű elmefuttatás.

Czegő Zoltán

2019. június 27., 00:162019. június 27., 00:16

Hány kapu van, egek s emberek? Hány kapus, akikre felnézni csak levett kalappal lehet? Várkapu, vaskapu, mennyország kapuja –, még Lászlóffy Aladár is így ölelte együvé hajdan a legfontosabb kapukat versben. Hány kapuvédő maradt ki abból a versből is, ha csak Zrínyi Miklóst, Dobó Istvánt, Grosics Gyulát győzzük említeni nagyjaink közül, kik merészelték kimondani, hogy eddig, s ne tovább.


Hol van a menyasszony-kapu, hol az aranykapu a körtáncban, csak bújjatok rajta, hol a csíksomlyói Szűz Mária-kapu! A mennyország kapuja szakadatlan fényben, ám abból csak egy van! Most mentem el egyik iskolám kapuja előtt azzal az érzéssel, hogy a mellemen nem remegő ujjak közt integető kalapom, hanem az egész életem remeg. Jönnek szemközt asszonyok, lányok, emberek, fölemelem rendre őket két kezem között, hadd simogassák bronzmagyarban az iskolánk nevét!


Mind elmentek szabadságra a kapuk, balkáni gerlék és jókedvű nagyanyás imák járnak ki s be, szabadból szabadba. Mintegy felszabadult az egész világ. Mély lélegzetet vettek tanítók és futballkapuk, s akár a tavaszi, nyári lombok nemes pora, behintve minden a szabadság hímporával.


A mennyországnak olvasmányaim szerint egyetlen kapuja van. Viszont ahhoz, hogy a létezés szabadságát igenis minden emberi gyermek és minden gyermeteg vénség rangja örömében tisztelje, nekünk számtalan kapu adatott. Jusson s maradjon is belőle!


Dobó István, Eger várának fő kapusa égre íratta, szabad minden jó szándékú halandónak tisztességgel ki- és bejárni kenyérért, sóért, jó szándékkal jó szóért. Ady Endre számonkérőleg kérdezte a nagy magyar szabadság okán: hiába döngetek kaput, falat?


És most nézzük a falu, a város utcáit, tereit, mind meghintve gyönyörű gyermekekkel, mert eljött a szabadság, s ő szül nekik rendet.


A Szabadság istennőjének arca, az az egyetlen, ott ragyog az egyetlen s örök kapu előtt. Mennyország kapuja. Érdekes, se a krónikák, szentírások, se költők nem említenek egyetlen zárt vagy nyitott ablakot odafentről. Lehet azért, mert hogy a Szabadság istennője ott telel, nyaral az emberi lélekben, aztán az a lélek nem kanóccal világít, s nem ablakréseken. A mennyországnak nincsenek ablakai.


Várkapu, vaskapu, mennyország kapuja nem tárva-nyitva. S még jó, hogy odafenn nincsenek ablakok, mert azokat is, mint idelenn kapukat, ablakokat, nyílászáróknak neveznék a kificamodottak.


Nézek magam köré virágok, ember- és facsemeték között, vigyázva, meg ne botolnék elcsodálkozván a változáson. Déli órában és iskolai szabadságban egy másik nemzedék veszi át a lantot, búzatáblákat, égi és földi réteket: az apróké, övék immár a reggel, s egész nap a terek, tavak otthona. Sehol ennyi gyönyörű gyerek…, már ki se mondom, hiszen mindenki így tudja. Akár azt, hogy végül is a vakáció mindig a nagytaták és a nagymamák szeretettől lobogó szabadsága. Apa, anya nem szól bele, hány kis kupa homokot mérhet ki a gyerek a fák alatt, mert ők dolgoznak.


Ám ahol az apákat vaspántok zárják el a szabadságtól, ott más a világ, ott papok imáznak szakadatlan istenekhez, fényhez és vízhez, ott a kápolnák fölött sűrű az angyaljárás, a köd, a fohász. Szabadság híján a rózsaszín kis szoknya se rikít annyira a zöld nyárban.


A léleknyi vidám kacagást eresszétek szabadon ember és vaskapu fölött. Szent Péter kapuján nincs lakat. Bocsássák meg mind a jó szándékú istenek, hogy az ember ott felejtette kapuján a lakatot. Ahol torlasz, zár van a bejáraton, oda nem viszi soha sétálni s játszani öregeit, gyermekeit tisztességes ember. Ahol híján az igaz szó meg a tisztesség, ott nem bújócskázik a szabadságos gyerek, a fiatal, az öreg sem, kerülik mind, mind a vidéket.


Nyitott kapukat döngetünk, s belépni mégse merünk. Hová is vésték, írták fel legelőször az emberek? – Isten jókedvében szép, szabad gyermekeket teremtett, és édes szüleikre hagyta nyugodtan azokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés