Szőcs Lóránt

Szőcs Lóránt

Turisztikai célpontok?

2013. július 19., 12:182013. július 19., 12:18

Közhelynek számít, hogy egy egészséges kulturális folyamat leginkább egy fa növekedéséhez hasonlítható. A múltat jelképezik a gyökerek, a jelent a törzs és a jövőt a lombozat, vagy­is az ágak és a friss hajtások. Ha ezt a modellt élteti a köztudat, általában harmonikus a társadalmi élet. A helyes, modern felfogás is beépíti, feldolgozza a hagyományt, persze kiszűrvén belőle az értéket.

Furcsállom, hogy néhány csíki településen, amikor turistákat szándékoznak a településre csalogatni, teljesen elvetik a fenti elvet. Arra gondolok, hogy néhol már megjelentek, máshol még tervek szintjén léteznek teljesen újszerű, a falu képébe nem illeszkedő építmények, az úgynevezett turisztikai információs központok. Ezeknek kirívóságára csak egyetlen magyarázatot találtam: valószínű, hogy hamar kiszúrja ezt az újdonságot a hagyományosabb építészeti környezetből a tájékozódni óhajtó turista.

A figyelemkeltésre bizonyára jók, de másképp szerintem nem képviselnek értéket. Miért kell teljesen elszakadni a hagyománytól, főleg, ha turizmusról van szó? Nem az lenne a célunk, hogy azzal a turistával, aki otthoni környezetéből eljött, megismertessük a mi értékeinket? Nagy valószínűséggel az ilyen építményhez hasonlót otthon is talál.

Lehet mondani, hogy egy ilyen építmény a magassága folytán kilátóként is szolgálhat, de szerintem jóval magasztosabb élményt jelentene a turistának ilyen célból a templomtoronyba felmászni. Gondolom, egy kis erőfeszítéssel meg lehetne oldani, hogy minden torony kilátó is legyen egyben.

Egyes csíki falvakban van rá példa, hogy megmentettek műemlék házakat. Több helyen tájmúzeumként is működnek, vagyis jelentős néprajzi gyűjteményt lehet bennük megszemlélni. Sajnos, ezeket sokszor nem lehet meglátogatni, mert nincs állandó nyitvatartási programjuk. Nem lehetne ilyen helyeken létesíteni a turisztikai irodát? Sok csíki településen az egykori kúriák, amelyek építészeti szempontból értéket képviselnének, romos állapotban találhatók. Nem lehetne új építmények helyett inkább az ilyen épületek szakszerű felújítására fordítani a pénzt?

A szakszerű felújításba – nézetem szerint – a régészeti feltárás is beletartozik, mert az ásatás eredményeként, az épület történetének feltárása mellett, értékes műtárgyak is előkerülhetnek a földből. Ezek megint csak turisztikai látványosságok lehetnek. Azt is felhozhatják ellenérvként, hogy uniós pénzek csak szigorú kritériumok alapján költhetők el, de szerintem a források felhasználási módja nem a meghirdetőtől, hanem inkább a pályázatírók szakértelmétől függ. Ha így sem megoldható, akkor legalább az új épület tervezésébe kellene becsempészni valahogy a hagyományos formákat, motívumokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.