Kozán István
2016. június 17., 11:592016. június 17., 11:59
A Csíkszereda közterületein kialakított fizetéses parkolók felügyeletét már hat éve a City Parking Kft. végzi, a hat esztendő alatt a csíkszeredai bíróságon pedig 216 olyan esetet tárgyaltak, amelyek mindegyikében a károsultak azért fordultak az igazságszolgáltatáshoz, mert nehezményezték, hogy a parkolási szolgáltatásokkal megbízott cég csak bizonyos összeg kifizetése után távolította el a kerékbilincset az autójukról. Nyilván más pereket is tárgyalt a bíróság a City Parking esetében, azok viszont egyéb követelésekre vonatkoztak. A hat év alatt letárgyalt több mint kétszáz ügy viszont azt sejteti, hogy a magáncég olyan tevékenységet – is – folytat, amit az autótulajdonosok nem tudnak elfogadni.
A folyamatos feszültséget okozó helyzetet a Marosvásárhelyi Ítélőtábla egy jogerős végzéssel megoldotta: érvénytelennek nyilvánította a csíkszeredai önkormányzat több olyan határozatát, amely a fizetéses parkolási rendszert, a szabálysértések ellenőrzését és ezek büntetését szabályozza, beleértve a már említett kerékbilincs alkalmazását is.
Na, de miért volt szükség több mint kétszáz perre, rengeteg kiabálásra, sértegetésre, gyűlölködésre? És hogyan tovább?
A tisztánlátás végett érdemes felidéznünk a felek érvelését a parkolás bérbeadásával kapcsolatban. A városháza annak idején azzal indokolva adta bérbe az addig saját kezében tartott szolgáltatást, hogy parkolóőreit nem tudja kötelezni arra, hogy konfliktusokat felvállalva tegyenek rendet az illegálisan parkolók között. Egy cég viszont a profitnövelés érdekében nagyobb hatékonysággal dolgozhat, hangsúlyozták a Vár tér 1. szám alatt. A városvezetők érveit tulajdonképpen a lakosság is elfogadta, hiszen a lakók is nap mint nap szembesülhettek azzal, hogy a csíkszeredai parkolási szokásokon igenis változtatni kell.
Egy ponton azonban eltértek az álláspontok, ez pedig a kerékbilincs használata volt. Sokan ugyanis nem tudták lenyelni, hogy az önkormányzat tanácsi határozat alapján olyan jogkörrel ruházta fel a parkolási céget, amivel tulajdonképpen csak a rendőrség élhet. A rendőrség viszont szemet hunyt e fölött, hiszen neki így volt kényelmes. A közlekedésrendészet elnézte azt, hogy a cég olyan helyeken is bilincsel, ami nem közparkoló: például zöldövezeten, útkereszteződések be- és kijáratánál.
A rendőrség megtehette volna, hogy közbelép, és azt mondja, csak abban az esetben bilincselhetnek a mintegy 1700 parkolóhelyen túl, ha ő ezt kifejezetten kéri. Tehát a járőr jelenlétében helyezhetik fel a bilincset a körforgalom szélén hagyott autóra. Ezt a forgatókönyvet valószínűleg mindenki elfogadta volna.
Talán a jövőben ez lehet egy járható út. Mert azzal mindenkinek tisztában kell lennie, hogy az egy hét múlva megalakuló új önkormányzat, illetve az esküt letevő régi-új polgármester nem fogja hagyni, hogy a jelenleg működő parkolási rend kártyavárként összeomoljon. Ezt mi sem szeretnénk.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!