Rédai Attila

Rédai Attila

Milyen nap is december elseje?

2009. december 02., 16:182009. december 02., 16:18

•  Fotó: Kristo Robert Galéria

Fotó: Kristo Robert

Azt különösebben nem kell magyarázzam, hogy miért viszonyulunk mi, székelyföldi magyarok igencsak vegyes érzelmekkel Románia nemzeti ünnepéhez. Az elmúlt években Csíkszeredában vagy Székelyudvarhelyen élve nem is nagyon volt mitől feltűnjön, hogy egyáltalán létezik ez a nap. Semmi jelét nem mutatta: majdnem minden nyitva volt, semmi vagy nagyon kevés zászlózás, semmi felhajtás. Ez azért mostanában kezdett megváltozni. S most nem csak a szentgyörgyi erőfitogtatásra gondolok.

Az idei december 1-jén ugyanis hiába próbáltam egy bizonyos technikai eszközt, egy apróságot megvásárolni a délutáni órákban Csíkszeredában, nem sikerült. A legtöbb üzlet ugyanis zárva volt. Akkor kezdtem körülnézni, milyen jeleit látom még a román nemzeti ünnepnek Székelyföld kellős közepén.

Nos: meglepően sokat. A magyar önkormányzat és a román kormányképviselet mostanában minden alkalommal megvívja maga zászlóháborúját, ami abból áll, hogy a polgármesteri hivatal egy nappal előtte, törvényes kötelezettségének eleget téve, kihelyez ilyen kis, szolid, a szemnek sem nagyon zavaró trikolórokat a villanyoszlopokra, párban hol a város zászlajával, hol, ahogyan most is volt, az unió lobogójával. Igen ám, de pár éve a központi hatalom itteni emberei ezt már nem tartják elégségesnek, s december 1-jének hajnalán pótolják a „hiányosságot”. Első alkalommal még érkeztek a jelzések a szerkesztőségbe, amint MAI-is rendszámú autókból kiszálló és létrázó emberek megtöltik a várost a méteres, magyarvadító, élénk trikolórokkal, idén már nem: ezt is megszoktuk, ebbe is beletörődtünk.

De más jele is volt a 2009-es december 1-jének. Például piros-sárga-kékkel szerkesztett, ismeretlen eredetű plakátok, amelyek arra biztatták az embereket, hogy otthonuk ablakába, az erkélyekre tűzzék ki azt a bizonyos zászlót, mert ez „románként kötelesség”. Néhány, tömbházablakba kibiggyesztett trikolór fel is tűnt a városban, engedelmeskedve a felhívásnak. Igazából ezzel sincs semmi baj, hisz március 15-én több piros-fehér-zöldet látni, szerencsére, még mindig. Engem egy érdekes jelenet gondolkoztatott el: egy, miden jelek szerint magyar nemzetiségű illető bejött a csíki szerkesztőségbe, helytelenítve azt, hogy, korábbi szokásunkhoz híven, a Csíki Hírlapban egy sor említés erejéig sem foglalkoztunk a román nemzeti ünneppel.

Hogy miért nem? Ezt nyilván csak érzelmi megközelítésben tudjuk megmagyarázni, s különben is, nem is akarjuk. Nem jeles napja ez a csíki magyarok többségének, akiknek az újság szól, akiknek a magyar betűket gyártjuk. Vagyishát jeles nap, de olyan gyászos. S a gyász az magánügy.
S amíg erről szól ez a munkaszüneti nap, hogy minél hivalkodóbban az arcunkba dörgöljék, addig ne is várja el senki, hogy megváltozzon a hozzáállásunk.

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.