Szüszer Róbert

Szüszer Róbert

Mi ez a csend?

2015. január 23., 15:242015. január 23., 15:24

Korai még egy havi elnökség után mérlegre tenni Klaus Johannis tevékenységét, de azért egy-két dolgot érdemes megjegyezni.

A legfontosabb, hogy egy beláthatatlan kimenetelű botrányt máris megúszott, a legfelsőbb bíróság jogerősen is neki adott igazat az összeférhetetlenségi ügyében indult perben. Mint ismeretes, a feddhetetlenségi ügynökség (ANI) két évvel korábban megállapította, hogy Johannis nagyszebeni polgármesterként nem lehetett volna tagja két önkormányzati tulajdonú vállalat igazgatótanácsának. Johannis jogi úton támadta meg az ANI jelentését, ez zárult le most számára teljes sikerrel. A szakértők között nincs egyetértés, hogy mi lett volna, ha a legfelsőbb bíróság kimondja az összeférhetetlenséget, de ez végül is mindegy, mert nincs ha.

Ami az elnöki kezdést illeti, az viszont már korántsem ennyire egyértelmű. Johannis egyik első mozdulata az volt, hogy elhívta az elnöki palotába a parlamenti pártok vezetőit és kierőltetett belőlük egy konszenzust, amelynek értelmében Románia a GDP két százalékát kitevő összegre növeli a katonai kiadásait. A nyilatkozatok szerint erre azért van szükség, mert a román hadsereg felszereltsége siralmas, ideje rendbe rakni. Kétségtelen, a román védelmi erőkre ráfér a pénz, ezt mind az iraki, mind az afganisztáni küldetések bizonyították. Mind lehetnek profik a román katonák, ha a hazai készletből származó eszközeik nevetségesen elavultak. Csakhogy mi szükség volt egy ilyen show-műsorra? Mármint, hogy eljátszották a nagy politikai konszenzust ebben az ügyben, noha a szóban forgó kérdés a mindenkori kormány dolga és felelőssége. De ha már itt tartunk, akkor Johannis hamarosan összehívhatná a pártvezetőket, hogy konszenzusra jussanak az egészségügy finanszírozásáról, a nyugdíjrendszer fenntartásáról, a gazdasági fejlődésről, a nagyszabású adócsalások visszaszorításáról, a korrupció felszámolásáról és így tovább. Holnapig sorolhatnánk a legalább ennyire komoly problémákat, amelyekben egyetértésre, vagy előbb inkább koncepcióra lenne szükség.

A közéleti szereplését, viselkedését tekintve Johannis az elődjéhez képest jóval csendesebb. Sehol egy kiadós anyázás, burkolt zsarolás és direkt fenyegetés, sehol semmi dorbézolás. Feltűnően visszafogott. Azt sem használta ki politikai szereplésre, hogy őrizetbe vettek egy volt belügyminisztert, illetve előállítottak egy alkotmánybírót. Lehet, hogy minden elnök ilyen a normális országokban, de mi nem ehhez vagyunk szokva.

Persze, attól, amiért csendesnek tűnik, még érhet mindannyiunkat meglepetés.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.