Bakó Zoltán
2011. december 20., 13:502011. december 20., 13:50
2011. december 23., 12:202011. december 23., 12:20
Be kell vallanom, nem számítottam ekkora együttérzésre, a jóérzésű emberek ilyen nagy számú jelentkezésére, amikor a marosvásárhelyi, kényszerhelyzetbe került család esetével foglalkozni kezdtem. Tudtam, vagy inkább hittem, hogy működik az empátia, hogy vannak olyan vásárhelyi, vagy bárhonnan való emberek, akik együtt tudnak érezni – és együtt is akarnak érezni – az önhibájukon kívül bajba jutottakkal, hogy vannak jóérzésű, segítőkész emberek, akik bármikor, nem csak most, karácsony előtt, hajlandóak kevéske jövedelemük egy részét arra fordítani, hogy egy rossz rendszer miatt kényszerhelyzetbe került családon segítsenek. Az átlagembernek nem könnyű manapság egyik napról a másikra talpon maradni, ám ha még nálanál is elesettebbet lát, nem gondolkodik, nem számolgat, hanem azonnal azt kutatja, miként tudna segíteni. Arra azonban már valóban nem számítottam, hogy megmozdul az egész Székelyföld.
„Ha csak 10 lejeket adunk, akkor is csak 900 ember összefogására van szükség. Kár lenne, hogy ennyin múljon egy család sorsa, mikor csak Székelyföldön több százezren élünk. A mondás úgy tartja: Ma rajtam, holnap rajtad” – írta az egyik hozzászóló. És minden bizonnyal nem Maros megyei, ahogy a hozzászólása további részéből kiderül. Több száz kilométerre Marosvásárhelytől akadtak sokan – én azt mondom, Istennek hála nagyon sokan – akik máris arról tudósítottak, hogy erejükhöz, képességeikhez mérten máris befizettek a bankszámlára különböző összegeket. Nem mesés összegekről van szó, de nem is az összegszerűség a fontos. Hanem a lélek, amely arra indította őket, hogy elmenjenek egy bankfiókig. Lehet, hogy egy kaláccsal kevesebb lesz jó néhány székelyföldi család asztalán karácsonykor, lehet, hogy az ajándékpénzből „sikkasztanak” el a szülők egy-két tízest, de mi ez ahhoz a lelki megnyugváshoz képest, hogy segítettünk megmenteni egy családot?! Minden kalácsnál, üveg bornál, ajándéknál többet ér számukra a tudat, hogy tudtak, akartak segíteni valakin. És ettől lesz szebb, jobb, szentebb az ünnep számukra.
Ami pedig a legfelemelőbb – hogy nem csak a bajbajutottak közelében élők mozdultak meg. Hanem az egész Székelyföld. Ki tudna, ki merne ennek láttán akár egy rossz szót szólni rólunk? Azokról az emberekről, akik nem akarnak állni, ha fordul a Föld.
Már a bankszámlaszám közlésének napján felhívott egy vásárhelyi – valóban a fejlesztési, nem a kereskedelmi bankhoz kell menni? Egy sajnálatos elírás miatt került dilemmába. És nem azért hívott, hogy a bakin kárörvendjen, nem azért, hogy froclizzon, hanem azért, mert indulni akart a bankfiókba, és biztos akart lenni abban, hogy melyikbe menjen.
Végszóként az egyik hozzászólót idézném, hisz ez az egész történet róluk szól: „mennyi jó ember van!!! Ez nagyon jó érzés. Sosem vagyunk egyedül!”
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!