Rédai Attila
2013. május 15., 15:472013. május 15., 15:47
2013. május 23., 18:062013. május 23., 18:06
Jó volna, ha tovább tudnánk lépni a saját árnyékunkon.
Borboly Csabát és másokat meggyanúsítottak, őrizetbe vettek, ez a tény. Innentől kezdve az ügy egy normális jogállamban kizárólag szakmai, jogi keretek között kellene haladjon a mihamarabbi végkifejlet felé. Hogy ki mennyit tett a közért, a jóért, hogy mennyire elhivatott a székelység, a magyarság ügye iránt, hogy mennyire pártolta a székely jelképeket, termékeket és így tovább – ezek a szempontok már nem kellene szerepet játsszanak. Egy igazi jogállamban egy ilyen ügy esetében az sem számít, hogy a vádlott mennyire karizmatikus, mennyire jó vezető. Jó ember is hibázhat. Itt most egyetlen, de nagyon fontos kérdésre kell választ adjanak a jogállam intézményei: korrupt-e Borboly Csaba, Sófalvi László és a többiek? Vagy legalább: rájuk lehet-e bizonyítani a korrupciót?
A háborgó közvélemény most ezekben a napokban meghozza a saját ítéletét. Van, aki oktalanul ünnepel, van, aki felháborodik és lázad. Romániában, mint tudjuk, nagy hagyománya van a „médialincselésnek”, nagyságrendekkel több volt a korrupciós botrány, mint ahány elmarasztaló ítélet végül megszületett. Olyannyira, hogy ez szinte teljesen aláásta a korrupcióellenes hatóságok tekintélyét. De ha a hatóságok ügyetlensége nem lett volna elég, manapság maguk a hatalom gyakorlói, a kormányban ülő magas rangú hivatalnokok, politikusok tesznek meg mindent azért, hogy diszkreditálják ezen intézményeket és az egész korrupcióellenes küzdelmet.
Akik a korrupcióellenes hatóságokat támadják, azt hiszik, hogy az országban minden annak a politikai harcnak van alárendelve, amiben ők oly nagy hévvel vesznek részt immár évek óta. Ezek az emberek képesek voltak az alkotmánybíróságot is beáldozni ezen harc érdekében, s nem értették, hogy Európa nyugati felében miért kezdtek el nemkívánatos vendégek lenni. Hát ezért: minden politikai harc, ádáz háborúskodás közepette Európában van néhány érték, ami szent: például az, hogy a bírói hatalom független, s ezen belül pedig az Alkotmánybíróság érinthetetlen.
Mindazok, akik már a tárgyalás előtt kijelentik a vádlottról, hogy bűnös, vétenek az ártatlanság vélelmének alapelve ellen. De azok, akik egy vádlottról felelős politikusként, közszereplőként még a tárgyalás megkezdése előtt kijelentik, hogy ártatlan, a bírói hatalom függetlensége ellen vétenek.
Romániában is, mint szerte e világban, bizalmi válság van. Nem bízunk az államban, a kormányban, nem bízunk a hatóságokban és a bíróságokban sem.
Egy dologban azért bízhatunk: Romániában az Európai Unió tagjaként azért mégsem lehet olyan ítéletet hozni a törvényszékeken, ami nem alapszik megdönthetetlen bizonyítékokon, ellenkező esetben ezeket az ítéleteket Strasbourgban könnyen szétszedik. Ha a Borboly Csaba elleni bizonyítékok nem állják meg helyüket a törvényszéken, akkor a megyei tanács elnökének és az ő pártfogóinak, szimpatizánsainak nincs okuk aggodalomra. De ha valóban hibáztak a vádlottak, s korrupciós cselekményeket követtek el, akkor mindannyiunk érdeke, hogy minél hamarabb megkapják megérdemelt büntetésüket.
Hagyni kell viszont, hogy erről a szakavatott intézmények a jól körülírt szabályrendszerükben meghozzák döntésüket. S még valami: a székelyzászlós ügy, a helyi termékek vására, a régiósítás tematikája, az alkotmány első cikkelyének megváltoztatására tett RMDSZ-es javaslat vagy bármi más hasonló ügy nem szerepel a vádpontok között. Mert lehet ugyan találgatni, hogy milyen aktuálpolitikai kötélhúzogatások, érdekek állhatnak az ügy háttere mögött, de hatékony védelmet építeni ezekre a szempontokra úgysem lehetséges. S igen: vádolni könnyű ma Romániában, de a hatósági vádemelést ne keverjük össze a médialincseléssel. Közösségünknek, nemzetünknek is jó, ha megtudjuk, kik közöttünk a korruptak, a bűnözők, sőt: társadalmunk megtisztulása kiemelt érdekünk. Mert balgaság volna azt hinni, hogy közöttünk nincsenek korruptak, tolvajok, gazemberek. Csak valamiért eddig mindig megúszták.
Szóval: ideje volna elkezdeni bízni, hinni a jogállamban, az intézményrendszerben. Miért ne éppen most?
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!